دهکده معماری

شهري زیر زمینی و شگفت انگیز در جزیره کیش

شهري زیر زمینی و شگفت انگیز در جزیره کیش

يك شهر زیرزمینی و شگفت انگیز درجزیره کیش با قدمت تاریخی ۲۵۰۰ سال (همزمان با جمهوري روم و كلاسيك يونان)وجود دارد كه قبلا آب شیرین قابل شرب ساکنان اين جزیره را تاْمین می کرده است. شهر کاریز در ارتفاع ۱۶متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن ۸ متر ارتفاع و پر از سنگواره، صدف و مرجانهایی است که با نظر کارشناسی ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد و تک تک آنها شناسایی و دارای شناسنامه رسمی میباشد.

جریان داشتن آب در کانال‌های ۱۵ رشته قنات قدیمی هوای این شهر را در زیر زمین بسیار خنک میکند

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۶ساعت ۱۴:۴۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مدرسه خان-شیراز

مدرسه خان-شیراز

كاملترين مدرسه ساخته شده در ايران(زيباترين مدرسه غياثيه خرگرد است)_دوره صفويه(1024)_ توسط ا...ورديخان و پويش امام قلي براي مدرس بزرگ ملا صدرا(كه مجسمه اش هم روي سردر ساخته شده)در شيراز ساخته شده.از ويژگيها: برخي اندامهاي ان بر اساس اعداد مقدس استمثال:حجره ها 92 (به حروف جمل نام پيمبر)و...
بدين طريق باورهاي خود را نشان ميدادند.
 
 
 
 
 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۶ساعت ۱۴:۴۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

لوییس سالیوان

لوییس سالیوان معمار بزرگ آمریکایی و «پدر معماری مدرن» در چنین روزی به دنیا آمد. او با تفکرات و عقاید منحصربه فردش توانست تحولی شگرف در هنر و صنعت معماری به وجود آورد و تاثیرات عمیق او بر کسی پوشیده نیست. سالیوان بنیانگذار مدرسه معماران شیکاگو است و «فرانک لویدرایت» معمار افسانه ای آمریکایی از شاگردان او بوده است. «لوییس هنری سالیوان» در سوم سپتامبر ۱۸۵۶ در شهر بوستون به دنیا آمد و مدت کوتاهی در «موسسه فناوری ماساچوست» (ام آی تی) به تحصیل مشغول شد و دریافت که قادر است تحصیلات دبیرستان خود را یک سال زودتر تمام کند و با گذراندن یکسری امتحانات، دو سال در دانشگاه پیش بیفتد. او تنها ۱۶ سال داشت که وارد دانشگاه ام آی تی شد و پس از یک سال تحصیل به فیلادلفیا رفت و برای خود شغلی در کنار معماری به نام «فرانک فرنس» (Frank Furness) پیدا کرد.

رکود اقتصادی سال ۱۸۳۱ بسیاری از زحمات «فرانک فرنس» را بر باد داد و او به واسطه مشکلات مالی مجبور به اخراج سالیوان شد. در این زمان «سالیوان» به شیکاگو رفت تا در جریان ساختمان سازی آن شهر که پس از وقوع یک آتش سوزی گسترده در سال ۱۸۷۱ آغاز شده بود شانس خود را بیازماید. او خیلی خوش شانس بود که موفق شد در کنار «ویلیام لبارون جنی» مشغول به کار شود. «جنی» اولین معماری است که از اسکلت فلزی در اجرای ساختمان بهره برده. پس از کمتر از یک سال فعالیت در کنار «جنی»، «سالیوان» به قصد تحصیل بار سفر بست و یک سال در دانشگاه هنر پاریس مشغول به فراگیری شد.

پس از اتمام دوره آموزشی به شیکاگو بازگشت در حالی که هنوز هجده سالگی اش تمام نشده بود. او چند سال بعد را به فعالیت در کنار معماران مختلفی گذراند تا اینکه در سال ۱۸۷۹ «دانکمار آدلد» معمار مشهور آن زمان، «سالیوان» را استخدام کرد و یک سال بعد او را در شرکت خود شریک کرد. این اتفاق سرآغاز دوران پیشرفت و موفقیت سالیوان بود. طی این سال ها «سالیوان» و «آدلد» موفقیت هایی پی درپی به دست آوردند که از جمله آنها می توان به طرح و اجرای تالار سخنرانی شهر شیکاگو در سال ۱۸۸۹ اشاره کرد که در پایان پروژه «سالیوان» و «آدلد» طبقه بالای این ساختمان را به عنوان آتلیه خود انتخاب کردند. از دیگر موفقیت های این دو شریک می توان به ساختمان واگن سازان (Wainwright Building) در سنت لوییس اشاره کرد که اولین آسمانخراش تاریخ معماری جهان به شمار می رود.

«لوییس سالیوان» اولین معماری است که روش صحیح استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان های بلند و مزایای آن را به طرز بهینه ای مورد استفاده قرار داد. از آنجایی که در ساختمان هایی که با اسکلت فلزی بنا می شوند معمولاً غیر یک یا دو دهنه دیوار برشی در سایر نقاط ساختمان نه تنها عضو باربری وجود ندارد که به عنوان مثال از دیوارهای ساختمان فقط به دلیل پوشندگی و محافظت سرمایی گرمایی استفاده می شود و هیچ خاصیت باربری ندارد. «سالیوان» با علم به این نکته در ساختمان های بلند از پنجره هایی با ابعاد بزرگ بهره می برد که نه تنها باعث روشنایی بیشتر فضای داخلی می شد که با حذف دیوارها و ضخامت پائین شیشه های پنجره سطح مفید ساختمان افزایش یافت. توجه سالیوان به مزایای اسکلت فلزی موجب شد محدودیت های دست و پاگیر مهندسی که همیشه بر سر راه طراحان معمار وجود داشته است تا حدی از بین برود و این تحولی شگرف در معماری مدرن را باعث شد.

در سال ۱۸۹۰ «سالیوان» یکی از ۱۰ معمار منتخبی بود که برای اجرای ساختمان «نمایشگاه جهانی کلمبیا» که قرار بود در سال ۱۸۹۳ در شیکاگو برگزار شود انتخاب شد. ساختمانی که بعدها «شهر سفید» لقب گرفت. از دیگر شاهکارهای خلق شده «سالیوان» می توان به ساختمان عظیم ترمینال شیکاگو و «دروازه طلایی» که طاقی است عظیم که در «شهر سفید» قرار دارد اشاره کرد.

شراکت «آدلد» و «سالیوان» پس از اجرای فروشگاه زنجیره ای «کارسون پیری اسکات» به اتمام رسید و در پی انحلال شرکت «سالیوان» یک دوره بیست ساله را با سیری نزولی چه در زمینه مالی و چه زمینه احساسی سپری کرد. از او به پاس تلاش ها و زحمات بسیار در هنر معماری بارها تقدیر شد و در سال ۱۹۲۲ به عنوان یک طراح خبره از مسابقه ای که برای طرح و اجرای «برج تریبیون» برگزار شده بود شدیداً انتقاد کرد. یک برج با اسکلت فلزی و نمایی از سنگ که ساختمان های سنگی معماری گوتیک را تداعی می کرد اما سالیوان یک تحریف بزرگ تاریخی را در طراحی آن کشف کرده بود.

لوییس سالیوان عاقبت در چهاردهم آوریل ۱۹۲۴ در شیکاگو چشم از جهان فروبست. فرانک لوید رایت که به نوعی شاگرد او محسوب می شد مراسم تدفین این معمار بزرگ را که در زمان مرگ فقیر و تنها در اتاق هتلی در شیکاگو درگذشته بود آبرومندانه برگزار کرد. اکنون که سال ها از مرگ او می گذرد هنوز تاثیر تفکرات این اولین معمار پیشرو در معماری جهان به چشم می خورد.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۵ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

ده زلزله مهم ایران

ده زلزله مهم ایران

ده زلزله مهم ایران

در کنار جنگها و مسائلی که بشر مسبب ایجاد آنهاست، بلایای طبیعی همیشه جزو وقایعی هستند که بیشترین تعداد قربانیان و بالاترین میزان خسارات مالی و روانی را به وجود می‌‌آوردند. آنچه هفته پیش در بم اتفاق افتاد، زلزله ای با بزرگی حدود 5/6 ریشتر بود که کل شهر را با خاک یکسان کرد. آنچه در میزان خسارات یک زلزله مهم است، به جز بزرگی آن، نوع معماری و ساخت بناها و نیز زمان وقوع زمین لرزه است. امروز تصمیم گرفتیم برای شما ده زمین لرزه مرگبار ایران را که در 100 سال گذشته اتفاق افتاده اند، فهرست کنیم(مسلماً پس از مشخص شدن وضعیت زلزله بم، این زمین لرزه در جایگلاه اول یا دوم قرار خواهد گرفت). عجیب است که با این همه زلزله و مرگ و میر هنوز کشور ما اقدامات اساسی برای ایمن سازی ساختمانها را به صورت جدی مورد توجه قرار نداده است!

1) تا پیش از زلزله بم که هنوز نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد، مرگبارترین زمین لرزه ای که در کشور ما به وقوع پیوسته، مربوط است به خرداد ماه 1369 در زنجان و گیلان، برای بسیاری هنوز خاطره تلخ درگذشت 40000 تا 50000 نفر از ساکنان مناطق شمال و شمال غرب کشور تازه است. علاوه بر آن، تعداد بیشمار دیگری نیز زخمی و بی خانمان شدند و شمار زیادی از چهارپایان اهلی روستاییان این منطقه نیز از بین رفتند. این آمار در جایگاه خود تأسف بار و ناراحت کننده هستند، اما نگاهی به آنها، وحشت آنچه در آینده ممکن است پیش بیاید را دوچندان می کند. حتی تصور چنین زمین لرزه هایی در شهرهای بزرگ ایران، بخصوص تهران و دیگر مراکز بزرگ استانها بیش از اندازه وحشتناک است!

2) زلزله طبس در شهریور ماه 1357 خسارات مالی و جانی فراوانی برجای گذاشت. در این زلزله حدود 25000 نفر جان باختند و حدود همین تعداد زخمی و بی خانمان شدند.

3) زلزله 3/7 ریشتری دشت بیاض در شهریور ماه 1347 به قدری گسترده بود که برآورد تلفات ناشی از آن مقداری تقریبی در حدود 12000 تا 20000 بوده است و مقدار دقیقی برای آن ارائه نشده است.

4) در مقام چهارم زمین لرزه بوئین زهرا قراردارد که به لحاظ میزان خسارات مالی در مقیاسی بسیار وسیع از موارد قبل به وقوع پیوسته است. در شهریور 1341 ، یک زلزله 3/7 ریشتری این منطقه را تقریباً با خاک یکسان کرد و جان 12230 نفر را گرفت.

5) یک زلزله 1/7 ریشتری تعطیلات نوروزی مردم قیر کرزین را در فروردین 1351 به عزا تبدیل کرد و آنها را در سوگ 5100 نفر از همشهریانشان نشاند.

6) در شمال غرب ایران، شهرهای مرزی با روسیه 5000 نفر از ساکنان خود را در آذر 1355 بر اثر یک زلزله 3/7 ریشتری از دست دادند.

7) زلزله 2/8 ریشتری مکران در آذر سال 1324 باعث جان باختن حدود 4000 نفر از ساکنان آن مناطق در بلوچستان شد. اگر چه این زلزله به لحاظ بزرگی، در ایران بی سابقه بوده است، اما به دلیل کم تراکم بودن منطقه خسارات جانی گسترده در پی نداشته است.

8) تقریباً 3300 نفر از ساکنان شهر درگز در شمال خراسان و روستاهای اطراف آن بر اثر زلزله 4/7 ریشتری در اردیبهشت 1308 جان باختند.

9) شهر گلباف در خرداد سال 1360 توسط زمین لرزه ای به بزرگی 9/6 ریشتر به لرزه درآمد و براثر آن حدود 3000 نفر جان خود را از دست دادند.

10)زلزله اردیبهشت ماه 1309 در سلماس با بزرگی 2/7 ریشتر که در رده ده زمین لرزه مرگبار ایران قرار دارد، جان 2500 نفر را گرفت.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۵ساعت ۱۵:۱۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

http://takbogh.blogfa.com/post-181.aspx   دکوراسیون اتاق خواب

 

منبع: فرامدل

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۵ساعت ۱۵:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بلند ترین برج آجری جهان

برج گنبد کاووس يا ميل گنبد، واقع در شهر گنبد کاووس دراستان گلستان ايران، بلندترين برج آجری دنياست که در قرن چهارم هجری /يازدهم ميلادی بنا شده است. اين بنا، طبق کتيبه کوفی آجری گرداگرد آن، درسال 397 هجری قمری برابر با 375 هجری شمسی در زمان سلطنت شمس المعالیقابوس بن وشمگير از پادشاهان آل زيار ساخته شده است. شهر گنبد کاووس کنونیدر حوالی شهر جرجان کهن قرار دارد که پايتخت پادشاهان آل زيار بوده است.اين برج از زيباترين و باشکوه ترين بناهای اوايل دوره اسلامی است که علیرغم استفاده بسيار کم از عناصر تزيينی در آن، دارای ساختاری متناسب،موزون، مستحکم و زيباست که نوعی احساس شکوه و زيبايی را به بيننده القا میکند.
اين بنای باشکوه بر روی تپه ای ساخته شده است که نزديک 15متر از زمين اطراف آن بلندی دارد و ساختمان آن از سه بخش پی، بدنه و گنبدتشکيل شده که روی هم رفته 55 متر ارتفاع دارند. بدين ترتيب، با احتسابارتفاع تپه، اين برج حدود 70 متر از سطح زمين های اطراف مرتفع تر است کهاين موضوع به شکوه و جلال آن افزوده است.
بدنه برج بر روی پايه ای مدور قرار گرفته که تنها نزديک به2 متر آن بيرون از سطح زمين قرار دارد و حجم وسيعی از آن در دل تپه فرورفته است. بدنه برج از خارج دارای 10 پره مثلثی شکل است (همانند ستاره دهپر) که به فواصل مساوی از يکديگر قرار دارند و از پای بست بنا شروع و تازير گنبد ادامه دارند. بدنه بنا سراسر از آجرهای پخته قرمز رنگ ساخته شدهکه در نهايت پختگی و استحکام هستند و به علت تابش آفتاب در طول قرن ها بهرنگ زرد طلايی زيبايی درآمده که خود بر زيبايی بنا افزوده است.
گنبد مخروطی بنا به ارتفاع 18 متر بدون هيچ واسطه ای برروی بدنه برج قرار گرفته و دارای شيب تند و سطح صاف و صيقلی بوده و برخلاف اکثر برج ها و گنبدهای آرامگاهی، تک پوش است که اين موارد باعثماندگاری آن شده است.
شايد کمتر کسی از مردم ايران می دانند که اين برج در يکنظرسنجی بين المللی از سوی شماری از معماران مشهور جهان، به عنوان بهتريناثر مهندسی تاريخ بشر انتخاب شده است. دلايل اين انتخاب جالب است: اين برجکه بيش از 50 متر ارتفاع دارد، بيش از هزار سال پيش ساخته شده و در اينمدت 2 بار زلزله های شديدتر از 6 ريشتر را از سر گذرانده، اما همچنانسالم، استوار و پابرجا ايستاده است. برج گنبد فقط از آجر ساخته شده و درآن هيچ خبری از بتون آرمه و اسکلت فلزی و فولاد و ... نيست. در حاليکه نهفرسوده شده و نه زلزله توانسته حتی يک ترک به آن بيندازد. محاسبات مهندسسازنده برج آن قدر دقيق بوده است که برج حتی در شديدترين زلزله هم پس ازلرزه ها و تکان های معمول دوباره دقيقاً سر جای خود بر می گردد. همچنيندقت در برآورد مقاومت مصالح آن نيز حتی افزونتر از محاسباتی است که هماکنون پيچيده ترين دستگاه های محاسبه انجام می دهند.
در رابطه با کاربرد و انگيزه ايجاد اين بنا، با اينکهتاريخ نويسان و محققان ميراث فرهنگی غالباً اين ساختمان را آرامگاه اميرقابوس می دانند، بعضی از تاريخ نگاران نجوم ايران از روی قرائنی پنداشتهاند که اين بنا به عنوان رصدخانه ساخته شده است. زيرا در کاوش های اين بنااز باقيمانده جسد اثری يافت نشده است.
در کتاب «ذخيره خوارزمشاهی» نوشته سيد اسماعيل جرجانیدرباره منجمی به نام کوشيار گيلانی سخن رفته که در خدمت امير قابوس بودهاست. در کتاب «فرهنگ ادبيات فارسی دری» راجع به کوشيار گيلانی نوشته شدهاست که رصدخانه ای بنا کرده که به نام وی مشهور بوده است، که البته مکانآن مشخص نگرديده است. بدين ترتيب برخی اين احتمال را مطرح کرده اند که برجقابوس همان رصدخانه ای است که به دستور قابوس و بر اساس نقشه و طرح کوشيارگيلانی ساخته شده است.
به عقيده برخی از پژوهشگران نيز، بنای مزبور چه رصدخانهباشد و يا برای مقبره ساخته شده باشد، با توجه به سبک معماری آن که مانندآن در ايران وجود ندارد و همچنان پره های مثلثی آجری که در بدنه آن به کاررفته است، القا کننده مفهوم و معنای اساطيری و رمزی است و نمونه ای است ازيک الگوی کلی در معماری که آن را «ستون کيهان» می نامند و رمزی از محورعالم است. به نوشته «ميرچا الياده»، رمز محور کيهان که زمين را به آسمانمی پيوندد، تقريباً در همه مکان های قدسی به صور مختلف يافت می شود: برجهای هرمی شکل ناقوس دار، ستون های کليساها، مناره های مساجد، و معابد وابنيه دينی برج مانند و چند طبقه به شکل هرم که حول محوری مرکزی بنا شده وطبقات مختلفشان به سوی آسمان قد می کشند.پروفسور آرتور پوپ در مورد این بنا چنین نوشته‌است:

در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی ازبزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد برافراشته‌است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می‌باشد وبرج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبردرودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدروجود دارد.

این گنبد که با آجرهای مخصوص دنباله دار کفشکی ساخته شده‌است دوپوسته‌است. گنبد درونی مانند گنبدهای خاکی به شکل نیم تخم مرغی و از آجرمعمولی است و پوسته بیرونی با آجر دنباله دار، و ارتفاع این گنبد مخروطی۱۸ متر است در بدنه شرقی روزنه‌ای تعبیه شده که ارتفاع آن یک متر و نودسانتیمتر است عرض روزنه در قسمت بالا ۷۳ و در وسط ۷۵ و در پایین ۸۰ است.در ضلع جنوبی آن یک ورودی می‌باشد که ۵/۱ متر عرض و ۵۵/۵ متر ارتفاع دارد.در درون طاق هلالی سر در آن، مقرنسی است که به نظر می‌رسد در مراحل نخستینپیشرفت این نوع تزئینات معماری و گچ بری است. شاید این مقرنس ساده و درعین حال زیبا از اولین نمونه‌های مقرنس سازی در بناهای اسلامی می‌باشد کهبتدریج تکمیل شده‌است دکتر ویلسن آمریکایی نماینده دانشگاه پنسیلوانی نیزدر بازدید و تحقیقاتی که از این بنا داشته راجع به این مقرنسها چنیننوشته‌است: ? بالای در، داخل هلال مدخل گلویی مقرنسی است که در مراحل اولیه ترقی می‌باشد و این یکی از نمونه‌های تزئینیاست از اصول یک معماری که بعد اهمیت پیدا کرده‌است ? در ردیف کتیبه کوفیبصورت کمر بند وار بدنه را آرایش کرده‌است که یک ردیف آن در ۸ متری پای آنو دیگری بالا در زیر گنبد مخروطی قرار دارند نوع نوشته کوفی کتیبه‌ها سادهو آجری است حروف آن آرایش ندارند. بر جسته و خوانا می‌باشد و حاشیه دورآنها قاب مستطیلی شکلی است از آجر .
متن کتیبه‌های سازه چنین است:
بسم الله الرحمن الرحیم


* هذ القصر العالی
* الامیر شمس المعالی
* الامیر ابن الامیر
* قابوس ابن وشمگیر
* امر به نبائه فی حیاتی
* سنه سبع و خمسین و ثلثماته قمریه
* و سنه خمس و سبعین و ثلثماتهبرگردان:
به نام خداوند بخشنده مهربان


* این است کاخ باشکوه
* امیر شمس معالی
* امیر پسر امیر
* قابوس فرزند وُشمگیر
* فرمان داد به ساخت آن در زندگی خویش
* سال سیصد و نود و هفت قمری
* و سال سیصد و هفتاد و پنج (خورشیدی)
 

امتیاز به این وبلاگ

 
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۴ساعت ۱۵:۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

تکیه امیر چخماق یزد

نمای اصلی

مناره

مناره

فضای پشت تکیه

فضای پشت تکیه

 

 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۴ساعت ۱۵:۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مقاله کنفرانس : بتن‌هاي توانمند و ويژه

مقاله کنفرانس : بتن‌هاي توانمند و ويژه

مقاله کنفرانس : بتن‌هاي توانمند و ويژهنوشته شده توسط محسن سورگی

دکتر علي اکبر رمضانيان‌پور استاد دانشکده عمران، دانشگاه صنعتي اميركبير 

 بتن‌هاي توانمند و ويژه

چکيده

سالهاي زيادي است که بتن بعنوان يک ماده ساختماني مهم در ساخت و سازه‌هاي بتني چون ساختمانها، سدها، پلها، تونلها، راهها، اسکله‌ها و برجها و سازه‌هاي خاص ديگر کاربرد دارد. در اکثر موارد به بتن بعنوان ماده‌اي مقاوم در برابر نيروهاي فشاري نگريسته مي‌شده است. انجام پروژه‌هاي وسيع تحقيقاتي بر روي مواد مختلف تشکيل دهنده بتن و ازمايش‌ بتن‌هاي مختلف با مواد جديد در سالهاي آخر قرن اخير منجر به پيدايش بتن‌هايي شده است که علاوه بر تأمين مقاومت خواص ديگري از اين ماده نظير دوام، کارايي، نرمي و مقاومت در برابر عواملي چون آتش و محيط و هوازدگي را دستخوش تغييرات اساسي نموده است. علاوه بر دگرگوني و تحول در مواد تشکيل دهندة بتن، افزودن مواد ديگري به بتن همچون افزودنيهاي مختلف، انواع الياف‌ها و حتي مواد زائدي که ارزش خاصي نداشته و باعث آلودگي محيط زيست نيز مي‌شوند، موجب پيدايش بتن‌هاي جديد با خواص جديد و بهبود يافته شده است.

در بتن مسلح علاوه بر خود بتن بر روي آرماتور نيز تحولاتي صورت پذيرفته است. بعنوان مثال کاربرد فولادهاي ضد زنگ براي مناطق بسيار خورنده، استفاده از آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌هاي مختلف پلاستيکي و پليمري از جمله تحقيقاتي بوده است که نتايج اوليه سودمندي بدست داده است، ليکن کار بر روي آنها و تحقيقات وسيع‌تر و دراز مدت براي بررسي داوم آنها هنوز ادامه داشته و به قرن آينده خواهد رسيد.

 


هدف از مقالة اخير عنوان نمودن پاره‌اي از دستاوردهاي اخير در بتن و بتن مسلح و ادامه راه در سالهاي آينده مي‌باشد. در اين خصوص به تحول دستيابي به بتن‌هاي با مقاومت زياد و بسيار زياد و بالاتر ازMPa 100 و همچنين بتن‌‌‌هاي توانمند با عملکرد بالا خواهيم پرداخت. همچنين کاربرد مواد مختلف و الياف‌ها براي افزايش نرمي بتن که مسألة بسيار مهمي در پديدة زلزله و بارهاي ديناميکي بر روي سازه‌هاي بتني است، بيان خواهد شد. در ادامه به بتن‌هايي که بسيار کارا بوده و نياز به لرزاندن نداشته و درعين حال مقاومت زيادي دارند، اشاره خواهد شد. در بخش ديگري از مقاله کاربرد بتن بعنوان راه حلي براي کاهش آلودگي محيط زيست توضيح داده خواهد شد. در بخش پاياني آخرين نتايج و کاربرد محدود آرماتورها با جنسيت‌هاي مختلف از جمله الياف کربني، پليمري و پلاستيکي شده است.

بايد اذعان نمود که نتايج تحقيقات سالهاي آخر قرن حاضر و ادامة‌ آنها در آينده و قرن جديد مي‌تواند نگرش تازه‌اي به بتن بعنوان يک مادة ساختماني پرمصرف بدهد. اين نتايج منجر خواهد شد تا ديدگاه بتن بعنوان تنها يک ماده با مقاومت فشاري خوب به کلي دگرگون شده و خواص ويژه بتن‌هاي جديد نظر اکثر دست‌اندرکاران پروژه‌هاي بزرگ عمراني را در جهان بخود معطوف سازد.

مقدمه

سالهاي زيادي است که از بتن بعنوان يک مادة ساختماني مهم و با تحمل فشارهاي بالا جهت ساخت و ساز انواع سازه‌ها استفاده مي‌شود. ضعف اين مادة مهم و پر مصرف ساختماني در مقابل کشش با قرار دادن آرماتور تا حد زيادي جبران شده است. در سالهاي اخير و با بررسي دوام سازه‌هاي بتني مسلح بويژه در مناطق خورنده و سخت براي بتن نظر اکثر کارشناسان و دست‌اندرکاران کارهاي بتني به اين مسأله جلب شده است که مقاومت به تنهايي نمي‌تواند جوابگوي کليه خواص مربوط به بتن بخصوص دوام آن باشد و لازم است در طراحي بتن براي مناطق مختلف علاوه بر مسأله مقاومت و تحمل بارها در طول مدت بهره‌دهي، پايايي و دوام آن نيز مد نظر قرار گيرد. در حال حاضر با اضافه نمودن مواد مختلف بتن و تغييرات در طرح اختلاط مي‌توان به بتن‌هايي دست يافت که بدون تغيير قابل ملاحظه در مقاومت آنها از نقطه نظر دوام به بتن‌هايي با دوام بالا دست يافت. مسأله محيط زيست وآلودگي آن نيز در سالهاي اخير نظر جهانيان را بخود معطوف ساخته است. کاربرد مواد و مصالحي که در ساخت آن آلودگي کمتري به محيط منتقل گردد و همچنين برداشت مصالح طبيعي که کمتر محيط را تخريب نمايد، مورد توجه خاص قرار دارد. در اين راستا محدوديت کاربرد سنگدانه‌ها، دستيابي به مواد جديد و نيز استفاده از مواد زائد کارخانه‌ها و آلاينده‌هاي محيط زيست در بتن در رأس برنامه‌هاي تحقيقاتي پاره‌اي از کشورهاي جهان قرار گرفته است.

علاوه بر خود بتن و مصالح تشکيل‌دهندة آن در سالهاي اخير بر روي آرماتور مصرفي در سازه‌هاي بتني مسلح نيز تحولاتي صورت گرفته است. بعنوان مثال و براي پرهيز از خطر خوردگي آرماتور، از فولادهاي ضد زنگ و نيز آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌ مختلف پلاستيکي و پليمري در محيط‌هاي بسيار خورنده استفاده مي‌شود. کار بر روي عملکرد دراز مدت چنين موادي هنوز ادامه دارد.

در مقالة اخير به چند مورد از بتن‌هاي جديد که چند سالي است از آنها در صنعت ساخت و ساز براي سازه‌هاي بتني استفاده مي‌شود اشاره شده و مواد جديد مورد استفاده در بتن که تحقيقات روي آنها هنوز ادامه دارد، نيز بيان خواهد شد. بعنوان مثال بتن‌هاي با مقاومت زياد و بتن‌هاي توانمند و با عملکرد بالا در اين خصوص جايگاه ويژه‌اي دارند. کاربرد الياف و مواد مختلف در بتن براي افزايش نرمي آن و مقاومت در مقابل بارهاي ضربه‌اي و نيروهاي ناشي از زلزله مورد ديگري از بتن‌هاي خاص مي‌باشد. با نگرشي عميق به مسأله دوام بتن و ضمن تأمين مقاومت لازم، کاربرد بتن‌هاي با کارايي بالا که اجراي آن را نيز آسان مي‌سازد در برنامه کار مراکز بسياري قرار گرفته و برخي از اين بتن‌ها با اضافه کردن افزودنيهاي مختلف به آنها، اينک وارد صنعت بتن شده‌اند.

بتن با مقاومت زياد

امروزه بر اساس تکنولوژي رايج بتن، ساخت بتن‌هاي با مقاومت‌هاي فشاري زياد و دور از انتظار که مي‌تواند براي طراحي سازه‌هاي اجرايي رايج مورد استفاده قرار گيرند، امکان‌پذير مي‌باشد. اگر چه اغلب آيين‌نامه‌هاي بتن هنوز مقاومت بتن مورد استفاده در سازه‌ها را به MPa 60 محدود مي‌کنند، اما آيين‌نامه‌هاي جديد اخيراً حدي بالاتر از MPa 105 را نيز در نظر گرفته‌‌اند ] 1 [. ساخت بتن‌هاي با مقاومت زياد و در حد MPa 120 و کاربرد آن در ساختمان‌هاي بلند در کشورهاي پيشرفته دنيا رواج يافته است. اين مقاومت با اضافه نمودن مواد ريز و فعال به سيمان تا حدي افزايش يافته که بتن‌هايي با مقاومت‌هاي فشاري بين MPa 200 و MPa 800 و مقاومت‌هاي کششي بين MPa 30 و MPa 150 در نمونه‌هاي آزمايشگاهي بدست آمده است. براي دستيابي به چنين مقاومت‌هايي لازم است تغييراتي در طرح اختلاط داده و از مواد و افزودني‌هاي جديدي استفاده نمود.

از عوامل مهم در رسيدن به چنين مقاومت‌هايي استفاده از سنگدانه‌هاي مقاوم و کاهش حداکثر اندازه سنگدانه در مخلوط بتني براي همگني بيشتر آن مي‌باشد. همچنين با استفاده از مواد بسيار ريزدانه و با اندازه‌هاي کمتر از دهم ميکرون مي‌توان مجموعه‌اي متراکم‌تر و با تخلخل بسيار کم که بالاترين وزن مخصوص را خواهد داشت، تهيه نمود. در بتن‌هاي با مقاومت زياد بايستي تا حد ممکن نسبت آب به سيمان (w/c) را کاهش داد (امروزه حتي نسبت 18/0 = w/c استفاده شده است) که در اين حالت بعضي دانه‌هاي سيمان هيدراته نشده بصورت مواد ريزدانه پرکننده، دانسيته را افزايش داده و در نتيجه سبب افزايش مقاومت مي‌شوند. بديهي است براي تأمين کارايي چنين مخلوط‌هايي با آب بسيار کم لازم است از روان‌کننده‌ها، فوق‌روان‌کننده‌ها و پخش کننده ذرات ريز در بتن استفاده نمود. براي افزايش نرمي چنين بتن‌هايي (با افزايش مقاومت شکنندگي و تردي بتن افزايش مي‌يابد) مي‌توان به آنها الياف‌هاي کوتاه اضافه نمود. در ساخت چنين بتن‌هايي (مقاومت در حد فولاد و بالاتر) از روشهاي سخت شده تحت فشار و دما براي عمل آوري بتن و تأمين مقاومت اوليه زياد استفاده مي‌گردد.

جدول 1- مشخصات بتن بکار رفته در يک ساختمان بلند در مونترال کانادا
طرح اختلاط
خواص بتن
نسبت آب به سيمان 25/0
اسلامپ 250 ميلي‌متر
آب 135 ليتر
درصد هوا 4/4 درصد
سيمان نوع 1 500 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري 7 روزه 77 مگاپاسکال
دوده سيليس 30 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري 28 روزه 3/92 مگاپاسکال
شن‌با‌حداکثر اندازه10ميليمتر ‌1100‌کيلوگرم‌در مترمکعب
مقاومت فشاري 90 روزه 106 مگاپاسکال
ماسه طبيعي 700 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري يکساله 4/119 مگاپاسکال
ديرگير کننده 8/1 ليتر در متر مکعب
فوق روان کننده 14 ليتر در متر مکعب

بتن هاي با کارايي بسيار زياد (بتن خود متراکم)

امروزه در بعضي کشورهاي جهان و بويژه در ژاپن بتن جديدي با کارايي بسيار بالا که نياز به لرزاندن نداشته و خودبخود متراکم مي‌گردد ساخته شده و در برخي پروژه‌ها اجرا شده است. با داشتن کارايي بسيار زياد اين بتن در اجرا، خطر جدايي سنگدانه‌ها و خمير را نداشته و در عين حال از مقاومت زياد و دوام نسبتاً بالايي برخوردار است. در طرح اختلاط اين بتن، موارد زير در نظر گرفته شده است.

ميزان شن در اين بتن حدود 50 درصد حجم مواد جامد بتن بوده و در آن ماسه به ميزان
40 درصد حجم ملات استفاده شده است. نسبت آب به مواد ريزدانه و پودري بر اساس خواص مواد ريز بين9/0 تا 1 انتخاب مي‌شود. براي تعيين ميزان نسبت آب به سيمان و مقدار فوق روان کننده مخصوص مصرفي با استفاده از روش ميز رواني، مقدار بهينه با آزمون و خطا تعيين مي‌گردد
]2و3[.

بتن با سنگدانه بازيافتي

امروزه با توجه به پيشرفت جمعيت و مشکل فضا در شهرهاي بزرگ براي ساخت و ساز لازم است ساختمان‌هاي قديمي بتني تخريب و بجاي آن ساختمان‌هاي بلند جديد احداث شوند. در کشور ژاپن و چند کشور اروپايي که زمين و فضاي لازم براي ايجاد بنا ارزش ويژه‌اي دارد و همچنين براي جلوگيري از مسائل محيط‌زيستي که از تخريب ساختمانها ناشي مي‌شود و کاربرد مصالح آن در بناي جديد تحقيقات وسيعي در ساخت بتن با سنگدانه بازيافتي (خورد کردن بتن قديم و استفاده از آن بعنوان سنگدانه در بتن جديد) در حال انجام است. بعنوان مثال در کشور هلند هر سال حدود 10 ميليون تن مصالح ناشي از تخريب ساختمان‌هاي بتني که حدودحجم بتن مورد نياز در ساخت ساختمانهاست، توليد مي‌شود. قرار است نيمي از اين مصالح در بتن‌هاي جديد استفاده شوند. در حال حاضر تحقيقات روي ميزان جمع‌شدگي و خزش و دوام اين بتن‌ها ادامه دارد تا در قرن بيست و يکم کاربرد وسيع‌تر آن را امکان‌پذير سازد.

 

بتن‌هاي با نرمي بالا


امروزه کاربرد بتن با نرمي بالاتر که بتواند تغيير شکل‌هاي زياد را بدون شکست تحمل نمايد، مورد توجه قرار گرفته است. تحقيقات وسيعي در خصوص تأمين نرمي لازم در بتن با الياف‌هاي مختلف و حتي حذف آرماتور در حال انجام مي‌باشد. هدف از کاربرد الياف در بتن افزايش مقاومت کششي، کنترل گسترش ترکها و افزايش طاقت (Toughness) بتن مي‌باشد تا قطعه بتني بتواند در مقابل بارهاي وارده در يک مقطع ترک خورده تغيير شکل‌هاي زيادي را پس از نقطه حداکثر تنش تحمل نمايد. شکل شماره 1 عملکرد يک تير خمشي با الياف را در تحمل خيزهاي زياد در مقايسه با بتن بدون آرماتور نشان مي‌دهد.

شکل 1- منحني تغيير شکل يک تير با و بدون الياف در يک تير خمشي
شکل 1- منحني تغيير شکل يک تير با و بدون الياف در يک تير خمشي

بتن با الياف مختلف در سالهاي اخير در سازه‌هاي عمده‌اي چون روسازي راهها و فرودگاه‌ها، بتن پي‌هاي عظيم با تغيير شکل‌هاي زياد و بويژه در پوشش بتني تونلها بکار رفته است. در ساخت پوشش تونلها بتن اليافي با پاشيدن بر جداره شکل مي‌پذيرد. اخيراً براي حذف ترکها در پوشش تونلهايي که بصورت چند تکه پيش ساخته اجرا مي‌شود از بتن بدون آرماتور و تنها الياف استفاده شده و اين نوع بتن سبب حذف ترکها در حين عمل‌آوري و حمل و نقل قطعات و نصب آنها براي کامل کردن مقطع تونلهاي مترو شده است.

در نوع بسيار جديد بتن اليافي که مي‌توان با آن به حداکثر نرمي در بتن رسيد از روش ريختن دوغاب روي الياف (SIFCON) استفاده مي‌شود. در اين روش ابتدا الياف ريخته شده و سپس فضاي بين آنها با ملات دوغابي پر مي‌شود. ميزان الياف در اين بتن حدود 10 درصد مي‌باشد که حدود 10 برابر ميزان الياف در بتن‌هاي اليافي متداول است. با اين مصالح لايه‌هاي محافظي بدون ترک و تقريباً غير قابل نفوذ مي‌توان ايجاد نمود. بعلت نرمي زياد اين قطعات ظرفيت تغيير شکل‌پذيري اين قطعات به ميزان ظرفيت دالهاي فولادي مي‌رسد. مقاومت فشاري اين نوع بتن حدود 110-85 مگاپاسکال و مقاومت خمشي حدود 45-35 مگاپاسکال مي‌باشد. از اين قطعات نه تنها مي‌توان بعنوان لايه‌هاي محافظ کوچک استفاده نمود، بلکه در باندهاي فرودگاه در برابر ضربات عملکرد خوبي نشان مي‌دهند. در کارهاي تعميراتي دالها مي‌توان از آنها بعنوان لايه روي بتن قديم و بدون درز و در زماني کوتاه استفاده نمود ]4[.

آرماتورهاي غيرفولادي در بتن

در سالهاي اخير استفاده محدودي از آرماتورهاي غيرفلزي آغاز گشته است هر چند تحقيقات بر روي کاربرد وسيع‌تر آنها و عملکرد دراز مدت اين نوع آرماتورها ادامه دارد. اين آرماتورها که معروف به آرماتورهاي با الياف پلاستيکي (FRP) هستند از الياف مختلفي چون الياف شيشه‌اي (GFRP)، الياف آراميدي (AFRP) و الياف کربني (CFRP) در يک رزين چسباننده تشکيل شده اند. در جدول 2 خواص مکانيکي چند آرماتور اليافي که کاربرد پيدا کرد‌ه‌اند‌، آورده شده است. در شکل 2 ميله‌هاي پلاستيکي ساخته شده با الياف مختلف و فولادهاي پيش تنيدگي از نقطه نظر منحني‌هاي تنش-کرنش با يکديگر مقايسه شده‌اند.

جدول - خواص مکانيکي الياف‌هاي مختلف
نوع الياف
مقاومت کششي (MPa)
کرنش نهايي (٪)
E (Gpa)
آراميد
3400-2700
4-5/2
165-73
شيشهE
3500
5-3
75
شيشه S
4500
5/5-5/4
87
کربن مدول پايين
3900-3200
6/1-1
250
کربن مدول بالا
 
2700-2300
6/0
400
 

خاصيت عمده اين آرماتوها که سبب کاربرد آنها شده است، مقاومت در برابر خوردگي آنهاست که مي‌تواند در محيط‌هاي بسيار خورنده دوام دراز مدتي داشته باشند. علاوه بر اين مقاومت بالا، مقاومت به خستگي بالا، ظرفيت بالاي تغيير شکل ارتجاعي، مقاومت الکتريکي زياد و هدايت مغناطيسي پايين و کم اين مواد از مزاياي آنها شمرده مي‌شود. البته اين مواد معايبي چون کرنش گسيختگي کم و شکننده بودن و خزش زياد و تفاوت قابل ملاحظه ضريب انبساط حرارتي آنها در مقايسه با بتن را به همراه دارند ] 5[.

اخيراً از الياف مختلف شبکه‌هايي بافته شده و بصورت يک شبکه آرماتور در سطح بتن براي کنترل ترک و کم کردن عرض آن و همچنين در ديوارهاي نماي بتني از آن استفاده مي‌کنند. تحقيقات روي کاربرد صفحات اليافي بجاي صفحات فولادي براي تقويت قطعات خمشي و تيرها و دالها بويژه در پلها ادامه دارد. اين صفحات بارزين‌هاي اپوکسي به نواحي کششي از خارج اتصال داده مي‌شوند. کاربرد صفحات با الياف کربني براي اين تقويت بيشتر رايج گشته و در چندين پل در ژاپن و در بعضي کشورهاي اروپايي از آن استفاده شده است.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۲/۱۴ساعت ۱۱:۱۲ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

محاسبات دقیق نجومی در معماری باستان

محاسبات دقیق نجومی در معماری باستان

هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) در انتهای تصویر و هرم های کوچک اطرافش

بسیاری از ویرانه های باستانی نمایانگر این امر هستند که افراد سازنده آنها، نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه ای قائل بوده اند ، بلکه دقت عمل فوق العاده ای نیز داشته اند. شکی نیست که تمدنهای باستان، از مصر تا مکزیک، به شدت درگیر محاسبات پیچیده فضایی، ریاضیات و فعالیتهای معماری بوده اند.

 

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

 

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۶:۴۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

چیدمان در فضاهای کوچک

چیدمان در فضاهای کوچک

چیدمان در فضاهای کوچک

نکات مفید و ریزه کاریها
در ادامه مطالب مربوط به چیدمان وسایل خانه و با توجه به اندازه آپارتمانهای امروزی، مطلبی در باره چگونگی چیدمان فضاهای کوچک و ریزه کاریهای مربوط به آن را از مجله اینترنتی Better Homes & Gardens برایتان تهیه کرده ایم.

در این نکات کوچک خواهید دید که چگونه دکوراتورهای حرفه ای از فضاهایی محدود، به بهترین شکل استفاده میکنند. آنها بیشتر اوقات با اتکا به این نکات، بیننده را به این تصور وا میدارند که فضا، از آنچه آنها میبینند بزرگتر است.

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۶:۳۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بودای عظیم الجثه لشان

بودای عظیم الجثه لشان

بودای غول پیكر لشان (Leshan) ، بزرگترین پیكره سنگی بودای موجود در جهان است. بودای لشان مجسمه ای است در هیئت Meytreya *، پا برهنه با گوش هایی آویزان، موهایی آراسته به صورت مارپیچ و گیس مانند، قفسه سینه ای برآمده و در معرض نمایش و دستانی که روی زانوان تكیه داده شده است. از زیر پای این مجسمه عظیم الجثه سنگی، رودخانه هایی می گذرند.

 برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید
 

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۶:۲۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

سالن آمفی تئاتر رومیان

کولوسئوم : سالن آمفی تئاتر رومیان

کولوسئوم : سالن آمفی تئاتر رومیان

ساخت کولوسئوم یا آمفی تئاتر Flavian توسط Vespasian امپراطول سالهای 69 تا 70 روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش Titus در سال 80 بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتا توسط Domitian برادر Titus که در سال 81 بر وی غلبه کرد و بر جایگاه امپراطور روم نشست، کامل شد و به پایان رسید. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین های باتلاقی ما بین تپه های Esquiline و Caelian واقع شده بود.

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

 

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۶:۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

معماران مطرح ایرانی(مصاحبه با استاد زمرشیدی)

مصاحبه با استاد زمرشیدی

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۶:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

رویكرد شكلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

رویكرد شكلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۵:۵۸ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

رایت

رایت

رایت : " در آغاز پی بردم که سکونتگاه اساسا مانند غار نیست بلکه مانند سرپناهی وسیع در هوای آزاد هم آهنگ با چشم انداز به بیرون و درون است ."
رایت : " نگذارید دیوار سقف و کف اکنون شریک یکدیگر نشوند بلکه جزئی از یکدیگر باشند و هر یک بر دیگری و در دیگری تاثیر بگذارند . "
رایت بین سالهای 1916تا 1922 به ژاپن سفر کرد و در ژاپن هتل امپریال را در توکیو طراحی کرد . در این سالها شدیدا تحت تاثیر معماری ژاپن بود . ارتباط خانه با محیط ، الهام از طبیعت ، معماری ارگانیک ( ژاپنی ) ، سیالیت فضاهای داخلی . دومدرسه معماری شمال و جنوب در شیکاگو و نیومکزیکو ، تاسیس کرد .

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۵:۵۶ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

رویكردی نقادانه به معماری ژاك هرتزوگ و پیر دمورن

خلاصه

مقاله ابتدا اشاره‌‌ای كوتاه خواهد داشت به جایگاه سطح در معماری معاصر و آنگاه با بررسی تأثیر اندیشه‌های دوران پسا مدرنیته بر سطح، به معرفی آثار هرتزوگ و دمورن خواهد پرداخت ، در بدنه تحقیق به دسته‌بندی‌،‌ معرفی و تجزیه و تحلیل آثار معماری آنها می‌پردازد و در نتیجه گیری با نقد کوتاهی بر آثار آنها به بحث پایان خواهد داد.

 

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۵۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

کالبدشکافى فرآیند مدیریتى سازه‌‌ها

کالبدشکافى فرآیند مدیریتى سازه‌‌ها

روی بلندترین برج تهران می‌ایستی، در آن اوج ریه‌هایت را از اكسیژن پر می‌كنی وقتی آن بالا‌ می‌ایستی تازه آن موقع است كه متوجه می‌شوی چقدر هوای شهر تهران آلوده است، شهری‌كه سرتاسر آن را هاله‌ای از دود فرا گرفته و مردم نیز با این آلودگی خو گرفته‌اند و بدون هیچ ناراحتی در این شرایط زندگی می‌كنند.

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۵۸ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مدرسه دارالفنون، نخستین قدمگاه مدرنیته در ایران

مدرسه دارالفنون، نخستین قدمگاه مدرنیته در ایران

اگر نگوییم تنها، باید بگوییم یکی از معدود زیبایی های خیابان ناصر خسرو ساختمان نیمه مخروبه دارالفنون در نزدیکی شمس العماره است.

این ساختمان که حدود ۱۵۳ سال از ساخت آن می گذرد، نخستین مدرسه و به طور مشخص اولین مدرسه عالی پلی تکنیک به سبک مدارس اروپایی بود که در سال ۱۲۶۸ هجری قمری ( ۱۸۵۱ میلادی) به همت امیر کبیر و به منظور وارد کردن علوم و فنون اروپایی به ایران دایر شد.

در سال ۱۲۶۶ هجری قمری طرح بنا را میرزا رضا مهندس باشی ریخت و محمد تقی خان معمارباشی، رئیس « اداره بنایی دیوان اعلی» ساخت آن را آغاز کرد.

امیر کبیر، پایه گذار دارالفنون آنقدر زنده نماند تا حاصل نخستین قدمگاه مدرنیته در ایران را ببیند.

هشتاد سال پس از افتتاح دارالفنون در ۱۳۰۸ وزارت فرهنگ وقت « مهندس مارکف » روسی را مامور تعمیر دارالفنون کرد. مارکف دارالفنون را بر اساس تلفیقی از معماری عصر هخامنشی و صفوی بازسازی کرد و به جز چند بخش محدود مانند حیاط و آب نما و ایوان حیاط شمالی، مابقی بخش ها را تغییر داد.

پس از انقلاب، آموزش و پرورش کاربری دارالفنون را از دبیرستان به مرکز آموزش تربیت معلم ، خوابگاه و مرکز آموزش های ضمن خدمت تغییر داد و در ۱۳۷۵ آن را تعطیل کرد و در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

امتیاز به این وبلاگ

5تیر
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۵۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

تاریخچه کتابخانه ملی ایران

تاریخچه کتابخانه ملی ایران

در سال1290ش. برای نخستین بار تشکیل سازمان کتابخانه ملی قانونمند شد. نظامنامه داخلی کتابخانه در سال 1302ش. در27 ماده و1 تبصره به تصویب رسید. دایره کتابخانه ملی و شعبه اطلاعات و کتابخانه ملی در تشکیلات اداره انطباعات وزارت معارف و اوقاف در بهمن 1312ش. گنجانده شد. این کتابخانه تا سال 1316 ش. که رسماً کتابخانه ملی نامیده شد، بارها تغییر نام داد: کتابخانه دارالفنون، کتابخانه معارف، کتابخانه ملی فرهنگ، کتابخانه فردوسی، کتابخانه ملی تهران و غیره. در این تاریخ، این موسسه، اداره ای از ادارات سازمان باستان شناسی محسوب می گردید.

کتابخانه که تا سال1343 شمسی تابع وزارت فرهنگ بود، از این سال تحت نظارت اداره کل کتابخانه ها (واحدی از واحدهای وزارت فرهنگ و هنر) درآمد و از سال 1353 واحد مستقلی در وزارت فرهنگ و هنر شد. پس از انقلاب اسلامی، طی مصوبه سال 1358 شورای انقلاب، کتابخانه پهلوی سابق به کتابخانه ملی انتقال یافت و کتابخانه ملی به وزارت فرهنگ و آموزش عالی ملحق شد.

در سال1362 مرکز خدمات کتابداری (از واحدهای وزارت فرهنگ و آموزش عالی) در این کتابخانه ادغام شد و سرانجام، در سال 1369 با تصویب مجلس شورای اسلامی، این کتابخانه به عنوان یک سازمان مستقل زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری قرار گرفت. در سال 1378 سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منفک شد و به کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران پیوست. و بالاخره در سال 1381 با مصوبه شورای عالی اداری و ادغام با سازمان اسناد ملی ایران نام آن به «سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» تغییر یافت. فعالیت های تخصصی «سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» به وسیله دو معاونت کتابخانه ملی و اسناد ملی انجام می گردد.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۵۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

موزه هنرهای معاصر:

موزه هنرهای معاصر:

موزه هنرهای معاصر تهران در روزهای شروع انقلاب تعطیل و در سال 1358 مجدداً بازگشایی گردید. به طور كلی سبب بوجود آمدن موزه هنرهای معاصر ایجاد وسیله‌ای برای گسترش فرهنگ عمومی و حفظ و پایداری هنرهای سنتی و همچنین آشنایی توده با هنرهای معاصر بود . چنین موزهایی یك مجموعه دائمی دارند كه در نمایشگاهای موقت به نمایش در می‌آیند و پس از پایان مدت نمایش در انبار موزه نگهداری می‌شود . این موزه نیز با چنین اهدافی به وجود آمد و گردانندگان آن اظهار می‌داشتند كه برای اولین بار در ایران این مركز تصمیم دارد كه با فراهم آوردن كتابخانه عظیم و همچنین آرشیو عكس و غیره در تسهیلات لازم آموزشی و تحقیقاتی در اختیار اساتید و آموزگاران سراسر جهان قرار دهد.

 

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۵۱ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

موزه ایران باستان

موزه ایران باستان

موزه ایران باستان
موزه ملی ایران

برای نخستین بار در سال 1295 ه.ش (1916 میلادی ) به همت شخصی به نام مرتضی قلیخان ممتازالملك مجموعه‌ای از اشیاء مختلف ترتیب داده می‌شود و آن مجموعه را موزة ملی می‌نامد. محل این موزه در اطاقی در مدرسة دارالفنون بود كه پس از چندی به ساختمان وزارت معارف (عمارت مسعودیه) انتقال پیدا كرد.

پس از اینكه بنای فعلی موزه ملی ایران باستان در سال 1315 (1926) به اتمام رسید, اشیا موزه ملی به این بنا انتقال می‌یابد و موزه ایران باستان در سال 1316 افتتاح می‌شود. ساختمان موزه ملی فعلی ایران همان ساختمان موزة ایران باستان است كه با الحاق ساختمان موزه مردم شناسی وتبدیل آن به موزه دوران اسلامی, كل این مجموعه بنام موزه ملی ایران خوانده می‌شود . طراحی موزه ایران باستان از لحاظ شكل و سبك معماری به دورانی پیش از مدرنیسم در ایران باز می‌گردد كه نمونه اینگونه معماری را می‌توان در ساختمان بانك ملی و شركت فرش ایران واقع در خیابان فردوسی مشاهده نمود كه المانهای معماری ایران باستان در آنها دیده می‌شود. ورودی موزه ملی ایران از عناصری چون آجر ایوان ساسانی تشكیل شده و موزه تقریباً شبیه به قلعه فیروز آباد شده است.

این نكته قابل ذكر است كه عده‌ای معتقدند كه این ساختمان همان ایوان مدائن است اكنون به این كاربری اختصاص داده شده است . این موزه با زیر بنای 2744 متر مربع نخستین موزه علمی ایران به شمار می‌رود كه آثار مربوط به تمدن و هنر پیش از تاریخ هزارة ششم پیش از میلاد و دوره اسلامی را در خود جای داده است . این موزه از نظر ارزش, اهمیت, كثرت, قدمت اشیا یكی از موزه‌های معتبر جهان است.

ساخت این بنا زیر نظر آندره گدار در سال 314 هجری شمسی آغاز شد و پس از دو سال مورد بهره برداری قرار گرفت, این موزه دو طبقه دارای تأسیسات جانبی شامل تالار سخنرانی, تالار نمایش, كتابخانه و .... است. طبقه اول به آثار پیش از تاریخ و دوره تاریخی اختصاص دارد و در طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است . این موزه به جهت تعمیرات اساسی تا 1366 تعطیل بود و در این سال با نام « موزة ملی ایران» بازگشایی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

امتیاز به این وبلاگ

 

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۴۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

همه چیز درباره برج میلاد

همه چیز درباره برج میلاد

مقدمه:

فناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند كه برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، از طرفی برای انجام یك طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و مهندسی در زمینه های مختلف در كشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم كرد كه همه بتوانند در كنار هم و با برنامه ریزی كار كنند . وقتی كشوری فناوری موشكی دارد یعنی كه مهندسی های مكانیك ، هواو فضا ، شیمی ، متالوژی ، كامپیوتر وبرق ومخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینكه میتوانداین فناوری هارا در كنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید كند .

 

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۴۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

سانتیا كالاتراوا

سانتیا كالاتراوا

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۶ساعت ۱۳:۱۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

موزه هنرهای زیبا در تهران نگینی بر پایتخت

موزه هنرهای زیبا در تهران نگینی بر پایتخت

موزه هنرهای زیبا در تهران نگینی بر پایتخت
تهران بزرگ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۵/۰۱/۰۴‬

داخلی. اجتماعی. میراث فرهنگی.

موزه‌هنرهای زیبا یكی از بناهای باشكوه مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تهران به مثابه نگینی بر پایتخت است كه از سال ‪ ۱۳۶۱‬با همین عنوان، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

این موزه كه‌درجنوبی‌ترین نقطه سعدآباد واقع شده، سه طبقه‌با سه هزارو ‪ ۶۰۰‬مترمربع زیربنا دارد.

ساختمان این عمارت مربوط به زمان رضاشاه است واز آنجا كه در بنای آن سنگ‌های مرمر سیاه رنگ به كار رفته به "كاخ اسود" معروف شده است.

درطبقه‌اول این موزه آثارارزنده‌ای ازهنرمندان معاصرایران كه به‌شیوه‌نو كاركرده‌اند از جمله ناصر اویسی، ابوالقاسم سعیدی، صادق تبریزی، عبدالرضا دریابیگ، حسین محبوب، پروانه‌اعتمادی، حسین زنده‌رودی، سهراب سپهری وپرویز كلانتری به نمایش گذاشته شده است.

طبقه‌دوم این موزه به آثاربرجسته‌ای از تابلوهای نقاشان معروف اروپایی كه در سده‌های هفدهم تا بیستم میلادی ترسیم شده اختصاص دارد.

از جمله نقاشان معروف اروپایی كه آثاری از آنان در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده می‌توان به سالوادور رالی ، پیتر گراهام، هانری بورس، ژول برتون و الكس رول شیشكین اشاره كرد.

درطبقه‌سوم این موزه نیز آثاری از نام‌آورترین نقاشان عهد صفوی، زندیه و قاجار در معرض دید گذاشته شده است.

نقاشی‌های دوره صفویه كه در این موزه عرضه شده اغلب تصاویری از افراد دربار آن زمان است.

نقاشان در آن دوره بیشتر به صورتگری و نقش تصویر، پادشاهان ، زنان و مردان درباری، امرا و صاحب منصبان می‌پرداختند.

در این مكتب هنری می‌توان از نام‌آورانی همچون سلطان محمد مصور، مانی شیرازی، علیرضا عباسی و كمال‌الدین بهزاد نام برد.

همچنین از جمله آثارقابل ملاحظه ازاین دوره می‌توان به پنج تابلوی رنگ روغن روی بوم اشاره كرد كه در شیوه مكتب اصفهان خلق شده است.

بیشترین آثار عرضه شده در این موزه مربوط به دوره قاجاریه است.

از جمله آثاری كه از این دوره ارائه شده می‌توان به ترتیب از تصاویر نوازندگان درباری اثر ابوالقاسم و چهره‌هایی از علما، عرفا، شعرا و فلاسفه ایرانی اثر رجبعلی نقاش دوره محمدشاه نام برد.

دراین موزه هشت اثر نفیس نیز ازنقاش پرآوازه‌كشورمان محمد غفاری ملقب به كمال الملك مربوط به سال‌های (‪ (۱۳۱۹ ۱۲۲۲‬هجری شمسی در معرض تماشای علاقه‌مندان است

امتیاز به این وبلاگ

4فروردین
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۵ساعت ۲۲:۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

چگونگی ساخته شدن آرامگاه فردوسی

چگونگی ساخته شدن آرامگاه فردوسی

در حدود سالهای ۱۳۰۰ و ۱۳۰۱ گروهی از فرهنگ دوستان و دانشمندان انجمنی را بنام انجمن آثار ملی پایه گذاری کردند. این گروه برنامه های زیادی برای بزرگداشت مفاخر ملی و میراث فرهنگی مادی و معنوی برگزار کردند.نخستین اقدام مهم و اساسی این انجمن ساخت بنای آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی و تشکیل کنگره بین المللی هزارمین سالروز تولد فردوسی در سال ۱۳۱۳ خورشیدی بود.

 

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۵ساعت ۲۲:۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

برج آزادی

تاریخچه برج آزادی به سال 1345 شمسی بر می گردد . در این سال طرح یک نماد معرف ایران بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته می شود و در نهایت طرح مهندس حسین امانت ، بیست و شش ساله و فارغ التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب می شود.

میدان آزادی در سال 48
عملیات بنا برج آزادی در یازدهم آبان 1348 شمسی آغاز می شود و پس از بیست و هشت ماه کار ، در 24 دیماه 1350 با نام برج شهیاد به بهره برداری میرسید.


معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و اسلامی است. این بنای سه طبقه چهار آسانسور و دو راه پله و 286 پلکان دارد. در محوطه زیرین آزادی چندین سالن نمایش، نگار خانه ، کتابخانه ، موزه و...قرار دارد .


طول این بنا 63 متر ، ارتفاع آن از سطح زمین 45 و ارتفاع از کف موزه 5 متر است

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۵ساعت ۲۲:۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

معماری سنتی كلیسای «سورپ سركیس»

معماری كلیسای «سورپ سركیس» از معماری سنتی كلیساهای ارامنه اقتباس شده و شیوه‌های نوگرایانه معماری دوره ساخت (پهلوی دوم)، تاثیری بر شكل‌گیری و اصول ساخت آن نداشته است.
تهران _ 4 اردیبهشت 1385

 

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۵ساعت ۱۰:۲ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

گفته های کامران دیبا در مورد موزه هنرهای معاصر و فرهنگسرای نیاوران

پارک و فرهنگسرای شفق
من در این طراحی سعی کرده ام اولین فرهنگسرا را در ایران پایه گذاری کنم که نوع تکمیل شده ان را در فرهنگسرای نیاوران ملاحظه می کنید. در ان زمان در ایران معماری محوطه، باغسازی و طراحی اثاثیه پارک مطرح نبود. تخصص معماری شهری ،باغسازی ، یامحوطه سازس هم وجود نداشت . این طرح در واقع یه سوغاتی فرنگی و نمونه ای از روش کار وتفکر در این مورد بود.یکی از کارهای با ارزش در این کار حفظ ساختمان قدیمی آن است که آن روزها محکوم به تخریب شده بود.فکر می کنم اگر با چراغ قوه هم بگردید ،در تهران یه ساختمان مشابه و همدره آن با این مقیاس کوچک پیدا نخواهید کرد.از وزیر دربار تا شهردار وقت محله به من فشار آوردن تا این ساختمان را خراب کنم .یکی به دلیل باز کردن دید ساختمان بیمارستان واتیکان در کوچه شمالی و دیگری به سبب عدم شناخت و ارزش سنت معماری. البته به عنوان یه معمار در آن زمان کمی احساس گناه می کردم که بیمارستان را از دید پارک محروم کرده ام. چون گفته می شد معمار ایتالیایی و شریک ایرانی او ، با علم به اینکه این ساختمان خراب خواهد شد، محل بیمارستان را انتخاب و طراحی کرده بودند. ولی امروز خوشحالم که این ساختمان قدیمی را با اندکی مداخله در نمای آن گسترش دادم و حفظ کردم. چون بین خودمان باشد از ساختمانهای خود من شکیل تر و موقرتر است و در آن آرتیست بازیهای جوانی خبری نیست.
اما در تصاویر جدید چراغهایی که ما برای آن با آهنگر کلی چانه زده بودیم ، به کلی نادیده شده اند. سبد آشغالی هم که طراحی کرده بودم، و در واقع کپی از یک سبد آشغال معروف دانمارکی بود ، ناپدید شده و درخت بید مجنون که قرار بود سایه و فضای رمانتیک قدیمی جلوی ساختمان قدیمی ایجاد کند دیگر نیست و جایش را به چراغ خوشه انگوری داده است. از همه بدتر اینکه تابلویی زشت ،تصویر نمای کتابخانه شهرداری را در نشریات معماری غیر قابل چاپ کرده است . ما برای پوسترهایی که ممکن است یک ماه کوچه و خیابان را تزئین کند از بهترین هنرمندان استفاده می کنیم، ولی برای اولین فرهنگسرای ساخت ایران به کلی گرافیک را نادیده می گیریم.
از آم مهمتر به معماران همکار پیشنهاد می کنم که حوض یا آب نمای سنگی نسازید به خصوص برای شهرداری ، چون این سازمان چند تن رنگ آبی در ماه خریداری و بعضی از کارکنان ان هر چه را که با آب سروکار دارد ، آبی می کنند شاید برای اینکه وجود آب را خوب شیرفهم کنند، باید در کف حوضچه ها بنویسند آب ، تا همه از وجود آب آگاه شوند.حتی نقاشی و کاشیکاری در آب نما نوعی مبارزه با اصالت آب است . ما در سنت معماری کاشیکاری روی نما داریم.همه اینها مقدمه ای بود برای اینکه بگویم در پارک شفق حوضچه ای است که با الهام از ظروف زیر خاکی قدیمی با یک نوک دراز برای آبریزی ساخته شده. حالا با آبی کردن این نوک ، آن را از بقیه حوضچه جدا و توجه را به جای آبشار متوجه یک رنگ بد کرده اند که در معماری سنتی یا متین جایی ندارد.
اما در مورد ساختمانها، البته کمی تعمیر شده اند و یک قسمت به سالن نمایشگاه اضافه شده که بسیار زیرکانه طراحی شده است و نه تنها به طرح اولیه لطمه نمی زند بلکه آنرا تکمیل می کند.این کار را مهندس حمید نورکیهانی و همکارانش اجرا کرده اند و برای اینکه به حجم و شخصیت معماری اولیه خسارتی وارد نیاید این نوسازی و توسعه را به نحو احسن انجام داده اند ولی یک اشتباه در مرمت سبزرنگ شدن نوار بالای ساختمان است. یکی از هدفهای طراحی این ساختمان ها یک پارچگی دیوار و اتمام دیواره نما با سنگ سفید بوده است. چون آجر را نمی شود بدون روکار در مجاورت هوا رها کرد. هدف عملا این بود که هیچ نوع جدایی بین دیوار و رنگ آسمان وبه وجود نیاید. ولی خط ممتد رنگی سبز آگرچه رنگی است مطلوب، ماهیت معماری و سکونت آن را مخطل می کند وبین نما و آسمان جدایی می اندازد . فکر کنم برای نگهداری آجر روی آن بهتر است از فلز گالوانیزه ،به صورت غیر محسوس استفاده شود.

حال لازم است سری به فرهنگسرای نیاوران و پارک مجاور آن بزنیم. این طرح شامل سه قسمت بوده :1- دفتر مخصوص.2- پارک.3- فرهنگسرا. این محوطه یک باغ شمیران قدیم بود نظیر این باغها در شمیران اوایل قرن فراوان بود و اعیان و بعضی از روستاییان شمیران، که در تهران شاغل بودند، در تابستان های گرم، تهران را برای چند ماه ترک و زندگی خود را به شمیرانات منتقل می کردند . باغ نیاوران فاقد ساختمانی قدیمی بود ولی استخر نسبتا بزرگ و حوضچه های متعدد آبریزهای آن به سبک باغهای بااهمیت گذشته طراحی شده بود یکی از هدفهای طراحی جدایی معماری مدرن و حفظ این محوطه به صورت یک سند و همینطور بازگشتی به گذشته.، یا به یک باغ دوره قاجار بوده است. پس عملا سعی شد سکون، سکوت و وقار این محوطه حفظ شود.
حالا اگر به وضعیت کنونی این محوطه نگاه کنیم، مسلما تجاوز بی رحمانه به این فکر اولیه را مشاهده خواهیم کرد. تصویر وضعیت فعلی برای جشنواره جاز، یا یا نمایش روحضی مناسب تر است. تلاشی هم شده تا مردم بدون قدم رنجه کردن از سبدهای آشغال استفاده کنند و زیر چراغ های پر نور بتوانند عمل جراحی هم انجام دهند. البته آبی گرایان هم کار خودشان را انجام داده اند. همچنین ظاهرا یکی از همکاران مشتاق هم فکر کرده که باید پنج آب نما را گسترش دهد. در اینجا پنج آب نما حکمتی بوده است مانند پنج تن . من به عمد تعداد 4را به 5 افزایش دادم . به هر حال همکار ما تصمیم گرفته است این آب نما ها را به اصطلاح گسترش دهد و تا ناف فرهنگسرا بکشاند. فکر کنید حوض گرد با گلدانهای اطراف آن چه ارتباطی با سردر و پل و آب نمای مجاور دارد خدا می داند یکی آدم را به یاد باهاس می اندازد و دیگری به یاد حیاط امیریه عمه جان بزرگ.
در نتیجه این دستبرد ، محوطه انتظار قبل از ورود به محوطه فرهنگسرا تبدیل به نوار باریک دور حوض شده و عملکرد واقعی خود را از دست داده است. بهتر است یادی هم از گروه ضربت آبی گرا کرده باشیم . یک پل بتونی لخت برای این گذرگاه پیش بینی شده بود که مسئولان فکر کرده اند باید آنرا با پلاک سنگی بپوشانند. در نتیجه پله آخر یا کف حیاط چون پلاک ندارد بلندتر از بقیه است.
در زمان طراحی پارک شفق ما در مورد چراغها خیلی وقت گذاشتیم . اما در این فرهنگسرا چون امکان وارد کردن بعضی اشیا بدون نظارت گمرک ممکن بود، برای یافتن چراغ مناسب سفری به ایتالیا کردم. تابستان ، در عروسی یکی از دوستان ایرانی در شهر جنووا، چراغی چشمم را گرفت. بعد از مدتی جستجو این چراغ را، که طراحی اش بسیار ساده بود ، برای این مجموعه و موزه هنرهای معاصر انتخاب وخریداری کردم. اما مهندس شهرداری این چراغهای گران قیمت طرح ایتالیا را سر به نیست کرده .

امتیاز به این وبلاگ


+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۴ساعت ۰:۴۸ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

کاخها و عمارتها

کاخ سلطنت آباد

این کاخ در سال 1305 قمری به فرمان ناصرالدین شاه در جلکه شرقی قریه رستم آباد ساخته شد معماری و سبک ساختمان کاخ و تزئینان گچ بری ان معرف هنر دوره قاجاریه است و گویی زریتی که نشانه کاخ سلطنتی است . بر فراز بلندترین نقطه شیروانی بام جای داده شده است


عمارت عثمانی و پل رومی

در قرن نوزدهم یکی از سفیران دولت عثمانی در محلیدر منطقه الهیه تهران باغ و عمارتی ساخت که همچنان به دولت ترکیه تعلق دارد با توجه به پیشینه تاریخی دولت عثمانی که جانشین امپراتوری روم شرقی شد . نام روسی ( همانند لقب مولانا جلال الدین محمد بلخی ) روی پلی کوچک در این محل باقی مانده است .

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۴ساعت ۰:۴۴ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

خواجه شمس الدین محمد متخلص به “حافظ“ و ملقب به لسان الغیب از معروفترین غزلسرایان زبان فارسی می‌باشد. حافظ در شیراز متولد شد و در جوانی به آموختن قرآن و علوم اسلامی و ادبیات عرب روی آورد. وی پس از مدتی د رعلوم اسلامی بویژه علم تفسیر و شناخت قرآن تبحر كافی یافت و از آنجا كه قرآن را از بر داشت، تخلص خود را حافظ انتخاب كرد.

 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۴ساعت ۰:۲۷ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

مشکلات عمده شهرهای جدید به لحاظ طراحی و ساخت،اجرا و سکونت

لطفا برای مشاهده این قسمت به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۳ساعت ۲۱:۵۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

عمران

عمران

گفتم که یکم مطالب علمی هم بزنیم شاید الگو سازی رو توانستیم انجام بدیم

که البته بقیه رو در ادامه مطلب بخونید

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۳ساعت ۱۸:۳۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

ساروج چیست؟

ساروج در گذر زمان :

ساروج یکی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی کشورهای کنار خلیج فارس می‌باشد که تاریخ شروع کاربرد دقیق آن را نمی‌توان حدس زد ولی نمونه‌هایی  700  ساله از ساروج هم‌اکنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند. از کشورهای دیگری که ردپایی از ساروج در آن یافتیم و در دانشگاههای آن نیز، به ساروج به عنوان یک ملات نگریسته می‌شود، کشور عمان می‌باشد که در دانشگاه «سلطان قابوس» ، حتی مقاله‌هایی نیز در این زمینه ارائه گردیده است. آخرین باری که در ایران از ساروج استفاده شده حدود هشتاد سال قبل و در ابتدای دوره پهلوی بوده که از این تاریخ به بعد این ملات کلا به فراموشی سپرده شده و از صحنه معماری ایران حذف گردیده است و فقط در کتب مصالح به آن اشاره شده‌است.

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۱ساعت ۲۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

پیدایش ترک در ساختمان

پيدايش ترك در ساختمان

افت پي بر اثر عواملي همچون رطوبت و فشارهاي وارده از طبقات ، بي مقاومتي خاك و عملكردهاي آن پيش مي آيد . همچنين نوع مصالح مصرفي و اجراي غيرفني ، سبب نشستهاي پي مي شود . در مجموع ، بر اثر حركات زمين ، اسكلت بنا حركت مي كند و شكستهاي مختلف كه شامل تركهاي عميق و يا معمولي و در مواردي به شكل مويي است ، نمايان مي شود.

امتیاز به این وبلاگ 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۱ساعت ۲۲:۳۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بتن عبور دهنده نورلایتراکان

Litracon بتن عبور دهنده نورلایتراکان

بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی

جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این متریال ترکیبی

از فیبرهای نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان

بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۱ساعت ۲۲:۳۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

تشریح کامل مراحل پي سازي

پي سازي چند مرحله دارد :

1.
آزمايش زمين از لحاظ مقاومت
2.
پي كني
3.
پي سازي

امتیاز به این وبلاگادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۱ساعت ۲۲:۲۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

تحلیلی در مورد سراميکهاي پيشرفته

تحلیلی در مورد سراميکهاي پيشرفته

سراميکهاي پيشرفته نسل جديدي از سراميکها هستند که داراي خواص

بهتري نسبت به سراميکهاي سنتي بوده و کاربردهاي زيادي را به خود

اختصاص داده‌اند. متن زير خلاصة گزارش موسسة SCUP درمورد

سراميک‌هاي پيشرفته است:

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۲۱ساعت ۲۲:۲۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

دانلود مقالات

سلام به همه دوستان عزیز

امروز براتون چندتا مقاله گذاشتم برای دانلود که امیدوارم با نظرات خود باعث دلگرمی ما بشید

معرفی معمار بزرگ لوکوربوزیه                                    زندگی نامه سر نورمن فاستر

ایوان مدائن                                                              با غ عفیف اباد

مسجد شیخ لطف الله                                                بتن سبک با مقاومت بالا

آهک                                                                       اصول معماری سبز

آب در طراحي پارك                                                     6 سازه برتر دنیا برای پارکینگ

زندگی نامه معمار بزرگ لوکوربوزیه                                مقاله معماری lokor boy

Ultima Tower                                                          برج میلاد

افت پی و عوامل آن                                                   سبکهای معماری Browsing 

 براي زيباتر كردن دكوراسيون منزل از چه رنگهايي استفاده كنيم

الگوي تهيه مقالات براي چهارمین کنفرانس بين المللي مديريت استراتژيك

امتیاز به این وبلاگ

 

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۱/۱۲ساعت ۱۳:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

دانلود مقاله هنر كاشی كاری

سلام دوستان گرامی امروز هم براتون یه مقاله دیگه در مورد هنر كاشی كاری براتون گذاشتم .

برای دانلود روی عکس کلیک کنید.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۳۰ساعت ۲۰:۳۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

دانلود مقاله ای در مورد گنبد در معماری ایران

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۹ساعت ۲۲:۲۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

عکس معماری قدیم

سلام بچه ها امروز براتون چندتا عکس از معماری قدیم گذاشتم امیدوارم که لذت ببرید واگر بازم ازین عکسها خاستید بگید تابراتون بزارم

برای مشاهده عکس ها به ادامه مطلب بروید

لطفا نظر یادت نره

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۷ساعت ۲۲:۵۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مقدمه ای بر صنعت سد سازی در ایران

مقدمه ای بر صنعت سد سازی در ایران

مقدمه ای بر صنعت سد سازی در ایران

مقدمه ذيل برگرفته از مقاله آقاي مهندس بيطرف، در كتاب سدهاي ايران، چاپ كميته ملي سدهاي بزرگ است

لطفا برای مشاهده این قسمت به ادامه مطلب بروید

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۷ساعت ۲۲:۳۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مواد و مصالح

مواد و مصالح

لطفا برای مشاهده این قسمت به ادامه مطلب بروید

نظر یادت نره

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۷ساعت ۲۲:۱۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

طراحي اتاق کودک

طراحي اتاق کودک

فرآیند رشد انسانها , در کودکی , تاثیر بسزایی در شخصیت آنان دارد.عقیده بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت بر این است که شخصیت هر انسان در ۷ سال اول زندگی او شکل می گیرد , فرآیند رشد کودک در سالهای اولیه زندگی متاثر از عوامل بسیاری است.فعالیت , به عنوان عامل اصلی رشد و یادگیری کودک فرآیندی است که در ارتباط با فضا و محیط کودک , رشد همه جانبه او را موجب می گردد.فضاهای مرتبط با فعالیت کودکان باید دارای شرایط مناسب و مطلوب برای رشد فیزیکی , ذهنی , عاطفی و اجتماعی آنان باشد.تحقق این امر از طریق بکارگیری المانهای طراحی معماری ای که منطبق با شرایط جسمی و روانی کودک باشد , امکان پذیر است.

امتیاز به این وبلاگ
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۷ساعت ۲۱:۴۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

چهارطاق كازرون

چهارطاق كازرون

بناي كازرون چهارطاقي است كوچك و ويران كه در حدود ده كيلومتر قبل از ورود به كازرون سمت چپ جاده شيراز به خليج فارس و در مدخل دشتي كه از كازرون – و از طريق جره – به فراشبند مي‌رود واقع شده است،‌همان جايي كه مي‌دانيم مهرنارسه وزير بهرام پنجم،‌مشهور به گور، چهارآتشكده بنا كرد. بدون شك چهارطاق كازرون يكي از آن چهار آتشگاه است . اين آتشگاه كه در اعماق دشت و در ميان تپه‌هاي كوچكي كه حصاري به شكل نيم‌دايره اطراف آن كشيده‌اند، بنا شده است از دور قابل رؤيت نبوده و بنابراين يك علامت نمي‌باشد و همانطور كه آقاي ماكسيم سيرو پيشنهاد كرده بايد آن را به عنوان چهارطاق آتشگاه يك دهكده در نظر گرفت.

از طرفي قسمتي از ديواري كه منطقه را محصور مي‌كرده بازمانده است. در داخل حصار هنوز چاهي وسيع كه به طرزي زيبا با سنگ ساخته شده ديده مي‌شود و در نزديكي اين چاه يك گودي بر زمين وجود دارد كه بدون شك محل استخري است كه از ميان رفته است . دراين بنا تكاملي در كاربرد سنگهاي تراشيده به چشم مي‌خورد واين احساس عجيب را به انسان مي‌دهد كه گويي يكپارچه ساخته شده‌است، نه قطعه قطعه .

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۶ساعت ۱۵:۱۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

سنگ نوشته ي مردوک آپال ايدين

سنگ نوشته ي مردوک آپال ايدين

اين اثر درسال 1345 خ در شمال سرپل ذهاب يافـته شد . اين اثر بخط ميخي بابلي بوده وبه ادراه ي کل فـرهـنگ کرمانشاه منتقـل شده واز آنجا به تهـران برده شد .کشف اين سنگ نگاره روشنگر ارتباط اين ناحيه با بابل دوره ي کاسيها بود.سنگي نارتب وچهارپهـلو بوده وبالا آن از پايين باريکتر است . جنس آهـکي وازسنگهاي رودخانه يي يا آبشست است.اندازه ي آن 0.36 در 0.6 بود.ه وناهـمواريها را تا حدي صاف کرده وکنده کاري کرده اند.اين سنگ چون هـمانندگان کودورو است ودر سه بخش است.1- بخش يکم در 17 شکل برجسته است ودر 4 سوي آن کنده شده است.هـريک از اين نشانه ها رمز يکي از خدايان است که به صورتي تخيلي مجسم شده است .

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۶ساعت ۱۱:۴۹ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

سنگهای ساختمان سازی

سنگهای  ساختمان سازی

از سنگ در ساختمانها و در بخشهای پی ساختمان ، دیواره های سنگی ،

نمای داخل و خارج و پوشش سقف استفاده می‌شود.مطابق

استانداردهای وضع شده در شوروی سابق ، سنگهای ساختمانی را بر

مبنای وزن مخصوص ، مقاومت فشاری و ضریب نرم شدگی آنها تقسیم

بندی می‌نمایند.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۵ساعت ۲۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

20 نکته درباره‌ي طراحي

20 نکته درباره‌ي طراحي

 

به ادامه مطلب مراجعه کنید

نظر یادت نره

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۵ساعت ۱۹:۱۶ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

ماکت

اینم چندتا عکس از ماکت بیمارستان کوثر در شیراز

که برای دیدن اون به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

امتیاز به این وبلاگ

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۴ساعت ۲۳:۱۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

سیستم های دال مسطح

سیستم های دال مسطح

سیستم های دال مسطح شامل دال های بتنی کاملاً توپر و یا حجره ای (با حفره هائی در زیر آنها) می باشند که مستقیماً روی ستون ها تکیه دارند و از این رو در این سیستم احتیاج به قاب بندی کف نیست. این سیستم منجر به کمترین ارتفاع برای کف های ساختمان می گردد که یک برتری اقتصادی آشکار می باشد. در این سیستم ها به دلیل تمرکز زیاد برش در حوالی ستون ها غالبا یا از سر ستون ها استفاده می شود و یا بر ضخامت دال ها در نزدیکی ستون ها اضافه می گردد. دال هایی که ضخامت آنها در تمام طول دهانه ثابت است به نام صفحه های مسطح خوانده می شوند.سیستم های دال مسطح برای ساختمان های با نقشه افقی نا منظم قابل وفق و مناسب می باشند.

امتیاز به این وبلاگادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۲۱:۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مقاله ای در مورد نمای ساختمان

مقاله ای در مورد نمای ساختمان

نمای هر ساختمان در شكل‌دهی به مجموعه شهری كه در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یك ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری، بررسی آماری نشان دهنده این موضوع است كه در هر سال 50 میلیون نفر به جمعیت شهر نشین كشورهای در حال توسعه اضافه می‌شود. در ایران نیز شهر نشینی طی دهه‌های گذشته با شتاب فزاینده ای گسترش یافته و همچنان این روند ادامه دارد.

رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهر نشینی، تقاضای فزاینده‌ای را برای تهیه مسكن به دنبال داشته كه این موضوع در پی خود مشكلات عدیده ای در زمینه توسعه شهری بوجود آورده است. ناتوانی در پاسخگویی مطلوب و مناسب به این مساله، وضعیت نا مطلوبی را به صورت بی مسكنی، بد مسكنی و تنگ مسكنی برای بسیاری از اقشار جامعه به همراه آورده است.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۵۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

کودک و معماری‌

دریافت‌ حسی‌ کودک‌ از فضا

کودک‌ باید در برخورد با احجام‌ و بناها و همین‌ طور در ارتباط و زندگی‌ درون‌ آنها احساس‌ راحتی‌، عدم‌ ترس‌ و آرامش‌ کند. تاریکی‌ بیش‌ از هر چیز دیگری‌ به‌ اضافه‌ فرمهای‌ نامتناسب‌ او را می‌ترساند.
فضاهایی‌ با رنگهای‌ شاد و روشن‌ و گاهی‌ رنگهایی‌ با فرمهای‌ نامشخص‌ (مثل‌ حالتی‌ که‌ در نقاشی‌ با آبرنگ‌ پدیدمی‌آید) موضوعات‌ رویائی‌ و خیال‌انگیز را القا می‌کند و در کودک‌ احساسی‌ چون‌ عاطفی‌، رفیق‌، مهربان‌، رویائی و پروازدهنده‌ بودن‌ را القا می‌کند. همچنان‌ که‌ فضاها برای‌ کودکانی‌ با سن‌ بالاتر طراحی‌ گردد از رنگهایی‌ ملایم‌ با مرزهای‌مشخص‌، جزئیات‌ بیشتر در بنا و انحناهای‌ نرم‌ در طراحی‌ فضا می‌توان‌ استفاده‌ کرد. ادراک‌ فضا کار بسیار دشواری‌ است‌. کودک‌ باید در عین‌ حال‌ هم‌ خود را از دنیای‌ اطرافش‌ تمیز دهد و هم‌ این دنیا را تجزیه‌ و تحلیل‌ کند. این‌ عمل‌ را بوسیله‌ شناختن‌ اشیاء اطرافش‌ انجام‌ می‌دهد.

                                                    امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۵۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

آهک

آهک

آهک و گچ ، از جمله موادی هستند که کارآیی آنها از دوران باستان ، توسط بشر شناخته شده است و از آنها در ساختن انواع بناها ، استفاده می‌شد. موادی مانند آهک ، ساروج و سیمان برای اتصال محکمتر قطعات سنگ و یا چوب بکار گرفته می‌شد.

از نظر علمی ‌، آهک همان اکسید کلسیم است که از حرارت دادن شدید سنگ آهک (کربنات کلسیم طبیعی) بدست می‌آید.

مفاهیم آهک مرده و آب آهک

هرگاه بر روی اکسید کلسیم (آهک زنده) ، آب ریخته شود، بر اثر واکنش با آب ، گرما ایجاد می‌کند که موجب بخار شدن قسمتی از آب می‌شود. در این عمل ، آهک بر اثر جذب آب ، متورم شده ، سپس به‌صورت گرد سفیدی در می‌آید که اصطلاحا «آهک مرده» نامیده می‌شود، (زیرا در تماس با آب ، دیگر واکنشی از خود نشان  نمی دهد

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

223نکته اجرایی ساختمان ( روش های اجرایی ساختمان )

223نکته اجرایی ساختمان ( روش های اجرایی ساختمان )

آجر خطائی ، آجری است كه در اندازهای ۵×۲۵×۲۵ سانتیمتر در ساختمانهای قدیمی برای فرش كف حیاط و غیره بكار می رفت.

۳. چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد كه در حال ساختن آن هستیم بعدا دیوار دیگری ساخته شود باید لاریز انجام دهیم.

۴. هرگاه ابتدا و انتهای یك دیوار در طول دیوار دیگری بهم متصل شود ، به آن دیوار در تلاقی گفته می شود.

۵. در ساختمانهای مسكونی (بدون زیرزمین)روی پی را معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از سطح زمین بالاتر می سازند كه نام این دیوار كرسی چینی است.

۶. قوس دسته سبدی دارای زیبایی خاصی بوده و در كارهای معماری سنتی استفاده می شود.

۷. حداقل ارتفاع سرگیر در پله ۲ متر می باشد.

۸. ویژگیهای سقف چوبی :الف)قبلا عمل كلافكشی روی دیوار انجام می گیرد ب)عمل تراز كردن سقف در كلاف گذاری انجام می شود ج)فاصله دو تیر از ۵۰ سانتیمتر تجاوز نمی كند د)تیرها حتی الامكان هم قطر هستند.

۹. گچ بلانشه كندگیر بوده ولی دارای مقاومت زیاد مانند سیمان سفید است.

۱۰. به سیمان سفید رنگ معدنی اكسید كرم اضافه می كنند تا سیمان سبز به دست آید.

۱۱. سنگ جگری رنگ كه سخت ، مقاوم و دارای رگه های سفید و در سنندج و خرم آباد فراوان است.

۱۲. دستگاه كمپكتور ، دستگاهی است كه فقط سطوح را ویبره می كند ، زیر كار را آماده و سطح را زیر سازی می كند.

۱۳. عمل نصب صفحات فلزی (بیس پلیتها) در زمان ۴۸ ساعت بعد از بتن ریزی صورت می گیرد.

۱۴. زمانی كه خاك (زمین) بسیار نرم بوده و مقاومت آن كمتر از یك كیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد از فونداسیون پی صفحه ای استفاده می گردد.

۱۵. قطر دایره بتون خمیری ، بر روی صفحه مخصوص آزمایش آب بتون ، حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر می باشد.

۱۶. حدود درجه حرارت ذوب شدن خاك آجر نسوز ۱۶۰۰ درجه می باشد.

۱۷. نام آجری كه از ضخامت نصف شده باشد ، آجر نیم لایی نامیده می شود.

۱۸. نام دیوارهای جداكننده و تقسیم پارتیشن نام دارد.

۱۹. عمل برداشتن خاك كف اطاق و ریختن و كوبیدن سنگ شكسته بجای آن را بلوكاژ می گویند.

۲۰. زمین غیر قابل تراكم هوموسی نامیده می شود.

۲۱. عمق پی های خارجی یك ساختمان در مناطق باران خیز حداقل ۵۰ سانتیمتر است.

۲۲. نام فضای موجود بین دو ردیف پله چشم نامیده می شود.

۲۳. در سقف های چوبی حداكثر فاصله دو تیر ۵۰ سانتیمتر است.

۲۴. سیمان نوع اول برای دیوارها و فونداسیونهای معمولی استفاده میگردد.

۲۵. اكسید آهن را برای تهیه سیمان قرمز رنگ ، با كلینگر سیمان سفید آسیاب می كنند.

۲۶. نام دیگر لوله های سیاه بدون درز مانسمان نام دارد.

۲۷. سریعترین و عملی ترین وسیله اجرای اتصالات ساختمان ،پلها و نظایر جوش می باشد.

۲۸. حاقل درجه حرارت برای بتن ریزی ۱۰ درجه می باشد.

۲۹. ضخامت اندود سقف با ملات گچ و خاك باید بین ۱ تا ۲ سانتیمتر باشد.

۳۰. اندود زیر قیروگونی ، ماسه سیمان است.

۳۱. چنانچه گودبرداری از سطح زمین همسایه پائین تر باشد ، حداكثر فاصله شمعها ۵/۲ متر می باشد.

۳۲. در پی كنی های كم عمق در زمین های ماسه ای حدود زاویه شیب ۳۰ تا ۳۷ درصد می باشد.

۳۳. برای ایجاد مقاومت مناسب در طاق ضریس حداقل خیز قوس باید ۳ سانتیمتر باشد.

۳۴. لوله های مانسمان سیاه و بدون درز ، گاز رسانی

۳۵. در بتون ریزی دیوارها و سقفها ، صفحات قالبی فلزی مناسب ترند.

۳۶. از اسكدیپر برای خاكبرداری ، حمل ، تخلیه و پخش مواد خاكی استفاده می گردد.

۳۷. اتصال ستون به فونداسیون به وسیله ستكا انجام می گیرد.

۳۸. برای لوله كشی فاضلاب یهتر است از لوله چدنی استفاده گردد.

۳۹. پر كردن دو یا سه لانه از تیرآهن لانه زنبوری در محل تكیه گاهها جهت ازدیاد مقاومت برشی است.

۴۰. بهترین و با استفاده ترین اتصالات در اسكلت فلزی از نظر استحكام و یك پارچگی اتصالات با جوش است.

۴۱. ارتفاع كف داربست جهت اجرای طاق ضربی تا زیر تیرآهن سقف برابر است با قدبنا+پنج سانتیمتر.

۴۲. در ساختمانهای مسكونی كوچك (یك یا دو طبقه) قطر داخلی لوله های گالوانیزه برای آب رسانی باید ۲/۱ اینچ باشد.

۴۳. وجود سولفات سدیم،پتاسیم و منیزیم محلول در آب پس از تركیب با آلومینات كلسیم و سنگ آهك موجود در سیمان سبب كم شدن مقاومت بتون می گردد.

۴۴. زمان نصب صفحات بیس پلیت معمولا باید ۴۸ ساعت پس از بتون ریزی فونداسیون انجام شود.

۴۵. برای ساخت بادبند بهتر است از نبشی ، تسمه ، ناودانی و میلگرد استفاده گردد.

۴۶. هدف از شناژبندی كلاف نمودن پی های بنا به یكدیگر و مقاومت در برابر زلزله می باشد.

۴۷. سقفهای كاذب معمولا حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرد.

۴۸. قلاب انتهایی در میلگردهای یك پوتربتونی برای عامل پیوند بیشتر آرماتور در بتون می باشد.

۴۹. حد فاصل بین كف پنجره تا كف اطاق را دست انداز پنجره میگویند.

۵۰. در ساخت كفراژ ستونها ، قالب اصلی ستون بوسیله چوب چهارتراش مهار می گردد.

۵۱. طول پله عبارت است از جمع كف پله های حساب شده با احتساب یك كف پله بیشتر.

۵۲. آجر جوش بیشتر در فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

۵۳. اثر زنگ زدگی در آهن با افزایش قلیایت در فلز نسبت مستقیم دارد.

۵۴. از امتیازات آجر لعابی صاف بودن سطوح آن ، زیبایی نما ، جلوگیری از نفوز آب می باشد.

۵۵. در كوره های آجرپزی بین خشتها صفحه كاغذی قرار می دهند.

۵۶. بهترین نمونه قطعات كششی ضلع تحتانی خرپاها می باشد.

۵۷. تیرهای بتن آرمه، خاموتها(كمربندها) نیروی برشی را خنثی می كنند.

۵۸. چسبندگی بتون و فولاد بستگی به اینكه آرماتورهای داخل بتون زنگ زده نباشد.

۵۹. شیره یا كف بتون زمانی رو می زند كه توسط ویبره كردن هوای آزاد داخل بتون از آن خارج شده باشد.

۶۰. آلوئك در اثر وجود دانه های سنگ آهن در خشت خام در آجرها پدیدار می گردد.

۶۱. خشك كردن چوب به معنی گرفتن شیره آن است.

۶۲. لغاز به معنی پیش آمدگی قسمتی از دیوار.

۶۳. مقدار كربن در چدن بیشتر از سرب است.

۶۴. لوله های آب توسط آهك خیلی زود پوسیده می شود.

۶۵. آجر سفید و بهمنی در نمای ساختمان بیشترین كاربرد را دارد.

۶۶. آجر خوب آجری است كه در موقع ضربه زدن صدای زنگ بدهد.

۶۷. لاریز یعنی ادامه بعدی دیوار بصورت پله پله اتمام پذیرد.

۶۸. كرم بندی همیشه قیل از شروع اندود كاری گچ و خاك انجام می گیرد.

۶۹. برای خم كردن میلگرد تا قطر ۱۲ میلیمتر از آچار استفاده می گردد.

۷۰. اسپریس یعنی پاشیدن ماسه و سیمان روان و شل روی دیوار بتونی.

۷۱. برای دیرگیری گچ ساختمانی از پودر آهك شكفته استفاده می گردد.

۷۲. مشتو یعنی ایجاد سوراخهائی در سطح خارجی دیوارها جهت ساختن داربست.

۷۳. بتون معمولا پس از ۲۸ روز حداكثر مقاومت خود را به دست می آورد.

۷۴. پیوند هلندی از اختلاط پیوندهای كله راسته و بلوكی شكل می گیرد.

۷۵. وجود بند برشی در پیوند مقاومت دیوار را ضعیف می كند.

۷۶. كاملترین پیوند از نظر مقاومت در مقابل بارهای فشاری وارده پیوند بلوكی می باشد.

۷۷. قپان كردن در اصطلاح یعنی شاقولی نمودن نبش دیواره.

۷۸. خط تراز در ساختمان برای اندازه برداریهای بعدی و مكرر در ساختمان است.

۷۹. ضخامت و قطر كرسی چینی در ساختمانها بیشتر از دیوارهاست.

۸۰. پارتیشن میتواند از جنس چوب ، پلاستیك و فایبرگلاس باشد.

۸۱. از دیوارهای محافظ برای تحمل بارهای افقی و مایل استفاده می شود.

۸۲. ملات باتارد از مصالح ماسه ، سیمان و آهك ساخته می شود.

۸۳. مقدار عمق سطوح فونداسیونها از زمین طبیعی در همه مناطق یكسان نیست.

۸۴. ملات ساروج از مصالح آهك ، خاكستر ، خاك رس ، لوئی و ماسه بادی ساخته می شود.

۸۵. ملات در دیوار چینی ساختمان حكم چسب را دارد.

۸۶. ملات آبی اگر بعد از ساخته شدن از آب دور نگهداشته شود فاسد می گردد.

۸۷. در مجاورت عایقكاری (قیروگونی)از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.

۸۸. برای ساخت ملات باتارد آب + سیمان ۲۵۰+آهك ۱۵۰+ ماسه

۸۹. پیه دارو تركیبی از مصالح آهك ، خاك رس ، پنبه و پیه آب شده

۹۰. ابعاد سرندهای پایه دار ۱ تا ۵/۱ عرض و طول ۵/۱ تا ۲ متر .

۹۱. معمولا برای كرم بندی دیوارهای داخلی ساختمان(اطاقها) از ملات گچ و خاك استفاده می شود.

۹۲. طرز تهیه گچ دستی یا گچ تیز عبارت است از مقداری آب + گچ بااضافه مقداری سریش.

۹۳. وجود نمك در ملات كاه گل موجب میشود كه در آن گیاه سبز نشود.

۹۴. هنگام خودگیری حجم گچ ۱ تا ۵/۱ درصد اضافه می شود.

۹۵. گچ كشته یعنی گچ الك شده ورزداده + آب.

۹۶. اندودهای شیمیایی در سال ۱۹۴۸ كشف شد كه تركیب آن پرلیت ، پنبه نسوز مواد رنگی و میكا می باشد كه بعد از ۸ ساعت خشك میشوند و بعد از دو تا سه هفته استحكام نهایی را پیدا می كنند و در مقابل گرما ، سرما و صدا عایق بسیار خوبی هستند.

۹۷. سرامیك بهترین عایق صوتی است ، زیرا سلولهای هوایی بسته ای دارد كه ضخامت آن ۶ تا ۱۰ میلیمتر است.

۹۸. آكوسیت نیز عایق خوبی برای صداست.

۹۹. اندازه سرندهای چشم بلبلی ۵ میلیمتر است.

۱۰۰. سرند سوراخ درشت به سرند میلیمتری مشهور است.

۱۰۱. اندودهای هوایی یعنی اندودی كه در مقابل هوا خودگیری خود را انجام می دهند.

۱۰۲. تركیب اندود تگرگی یا ماهوئی پودر سفید سنگ + سیمان رنگی +آب (در حالت شل) می باشد.

۱۰۳. وقتی با سنگ سمباده و آب روكار سیمانی را می شویند تا سنگهای الوان خود را نشان دهند به اصطلاح آب ساب شده می گویند.

۱۰۴. كار شیشه گذاری در آب ساب و شسته انجام می گیرد.

۱۰۵. فرق اندود سقف با دیئار در فضاهای بسته (مانند اطاق) این است كه اندود سقف سبك و دیوارها معمولی می باشد.

۱۰۶. مهمترین عامل استفاده از اندود در سقف های چوبی محافظت از آتش سوزی می باشد.

۱۰۷. سقفهایی با تیرآهن معمولی طاق ضربی و بتنی مسلح در درجه حرارت ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه تغییر شكل پیدا می كنند.

۱۰۸. ضخامت اندود گچ و خاك حدودا ۲ سانتیمتر است.

۱۰۹. توفال تخته ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتری كه تراشیده و سبك است.

۱۱۰. علت ترك اندود در سقفهای چوبی افت تیرهاست.

۱۱۱. سقف كاذب در مقابل گرما ، سرما ، رطوبت و صدا عایق خوبی به حساب می آید.

۱۱۲. در زیر سازی سقف جهت اجرای اندود در كنار دریا از نی بافته شده بیشتر استفاده مس شود.

۱۱۳. توری گالوانیزه در نگهداری پشم شیشه در سقفهای سبك ، سطح دیوارهای قیراندود و سطح تیرآهنهای سقف كاربرد دارد.

۱۱۴. مصرف میلگرد جهت اجرای زیر سازی سقفهای كاذب ۹ عدد در هر متر مربع می باشد.

۱۱۵. موارد اصلی استفاده از سقفهای كاذب بیشتر به منضور كم كردن ارتفاع ، عبور كانالها و لوله ها و زیبایی آن می باشد كه شبكه آن حتما باید تراز باشد.

۱۱۶. بهتر است در سقفهای بتونی میله های نگهدارنده سقف كاذب قبل از بتون ریزی كار گذاشته شود.

۱۱۷. در سقفهای كاذب مرتبط با هوای آزاد(مانند بالكن) اندود گچ + موی گوساله و آهك استفاده می شود.

۱۱۸. شالوده در ساختمان یعنی پی و فونداسیون.

۱۱۹. ابعاد پی معمولا به وزن بنا و نیروی وارده ، نوع خاك و مقاومت زمین بستگی دارد.

۱۲۰. در نما سازی سنگ ، معمولا ریشه سنگ حداقل ۱۰ سانتیمتر باشد.

۱۲۱. در فشارهای كم برای ساخت فونداسیونهای سنگی از ملات شفته آهك استفاده می شود و برای ساخت فونداسیونهایی كه تحت بارهای عظیم قرار می گیرند از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.

۱۲۲. در ساختمان فونداسیونهای سنگی پر كردن سنگهای شكسته را میان ملات اصطلاحا پر كردن غوطه ای می نامند.

۱۲۳. پخش بار در فونداسیون سنگی تحت زاویه ۴۵ درجه انجام می گیرد.

۱۲۴. در ساختمانهای آجری یك طبقه برای احداث فونداسیون اگر از شفته آهكی استفاده شود اقتصادی تر است.

۱۲۵. در پی های شفته ای برای ساختمانهای یك تا سه طبقه ۱۰۰ تا ۱۵۰ كیلو گرم آهك در هر متر مكعب لازم است.

۱۲۶. اصطلاح دو نم در شفته ریزی یعنی تبخیر آب و جذب در خاك.

۱۲۷. معولا سنگ مصنوعی به بتن اطلاق می شود.

۱۲۸. زاویه پخش بار فنداسیون بتنی نسبت به كناره ها در حدود ۳۰ تا ۴۵ درجه می باشد.

۱۲۹. بتن مكر برای پر كردن حجمها و مستوی كردن سطوح كاربرد دارد.

۱۳۰. مهمترین عمل ویبراتور دانه بندی می باشد.

۱۳۱. معمولا بارگذاری در قطعات بتنی بجز تاوه ها پس از هفت روز مجاز می باشد.

۱۳۲. از پی منفرد بیشتر در زمینهای مقاوم استفاده می شود.

۱۳۳. بتون مسلح یعنی بتن با فولاد.

۱۳۴. از نظر شكل قالبندی برای فونداسیونها قالب مربع و مسطیل مقرون به سرفه مس باشد.

۱۳۵. پی های نواری در عرض دیوارها و زیر ستونها بكار می رود و در صورتیكه فاصله پی ها كم باشد و با دیوار همسایه تلاقی نماید پی نواری بیشترین كاربرد را دارد.

۱۳۶. در آسمان خراشها ، معمولا از پی ژنرال فونداسیون استفاده می شود و وقتی از این نوع پی در سطحی بیش از سطح زیر بنا استفاده شود زمین مقاوم و بارهای وارده بیش از تحمل زمین است.

۱۳۷. هرگا فاصله پی ها از هم كم بوده یا همدیگر را بپوشند یا یك از پی ها در كنار زمین همسایه قرار گیرد از پی های مشترك استفاده می شود.

۱۳۸. اصطلاح ژوئن درز انبساط است.

۱۳۹. میتوان به جای دو پی با بار مخالف از پی ذوزنقه ای استفاده كرد.

۱۴۰. بهترین و مناسب ترین نوع پی در مناطق زلزله خیز پی رادیه ژنرال است.

۱۴۱. در اجرای شناژبندی جهت اتصال به فونداسیون معمولا شناژها از بالا و پایین همسطح هستند.

۱۴۲. در كفراژبندی پی چهارگوش از نظر سرعت و اجرا اقتصادی تر است.

۱۴۳. در عایق بندی از گونی استفاده می كنیم ،زیرا از جابجایی قیر جلوگیری می كند و حكم آرماتور را دارد كه در پشت بام از جلو ناودان به بعد پهن می شودكه در ۲ لایه گونی انجام می گیردكه گونی ها در لایه بعدی نسبت به لایه قبل با زاویه ۹۰ درجه برروی هم قرار می گیرند.

۱۴۴. زیر قیروگونی از اندود ملات ماسه سیمان استفاده می شود كه بعضی از مهندسان در زیر قیر اندود ملات ماسه آهك استفاده می كنند كه در اینصورت قیروگونی فاسد می شود.

۱۴۵. از قلوه سنگ (ماكادام) در طبقه هم كف می توانیم بجای عایق كاری استفاده كنیم كه ضخامت آن حدود ۴۰-۳۰ سانتیمتر خواهد بود.

۱۴۶. اگر در عایقكاری ، قیر بیش از حد معمول مصرف شود باعث می شود قیر در تابستان جابجا شود.

۱۴۷. عایقكاری قیروگونی می بایست از سر جانپناه حدودا ۲۰ سانتیمتر پایینتر شروع شود و قیروگونیی كه روی جانپناه كشیده می شود برای جلوگیری از نفوذ بارش با زاویه است.

۱۴۸. سطح فونداسیون به این دلیل عایق می شود كه از مكش آب توسط ملات دیوار چینی ها به بالا جلوگیری میكند.

۱۴۹. در عایقكاری عمودی روی دیوارهای آجری بهتر است كه از اندود ماسه سیمان استفاده شود.

۱۵۰. اصطلاح زهكشی یعنی جمع كردن و هدایت آب ،كه فاصله آبروها در زهكشی باید به حدی باشد كه به پی ها نفوذ نكند.

۱۵۱. اگر توسط سفال زه كشی كنیم باید حتما درز قطعات را با ملات پركنیم.

۱۵۲. حداقل شیب لوله های زه كشی به سمت خوضچه ۲ تا ۴ درصد می باشد.

۱۵۳. حداقل شیب لوله های فاضلاب ۲ درصد است.

۱۵۴. برای جلوگیری از ورود بو به داخل ساختمان ، شترگلو را نصب می كنند.

۱۵۵. علیترین نوع لوله كشی فاضلاب از نوع چدنی می باشد كه با این وجود در اكثر ساختمانها از لوله های سیمانی استفاده می شود كه ضعف این لوله ها شكست در برابر فشارهای ساختمان می باشد.

۱۵۶. سنگ چینی به سبك حصیری رجدار بیشتر در دیوار و نما سازی استفاده می شود.

۱۵۷. ضخامت سنگهای كف پله و روی دست انداز پنجره ۵/۴ سانتیمتر می باشد.

۱۵۸. جهت اتصال سنگهای نما به دیوار استفاده از ملات ماسه سیمان و قلاب مناسبتر می باشد كه جنس قلابها از آهن گالوانیزه می باشد.

۱۵۹. سنگ مسنی معمولا در روی و كنار كرسی چینی نصب می شود و زوایای این سنگ در نماسازی حتما بایستی گونیای كامل باشد.

۱۶۰. در نما سازی طول سنگ تا ۵ برابر ارتفاع آن می تواند باشد.

۱۶۱. معمولا ۳۰ درصد از سنگهای نما بایستی با دیوار پیوند داشته باشند كه حداقل گیر سنگهای نما سازی در داخل دیوار ۱۰ سانتیمتر است.

۱۶۲. در بنائی دودكشها باستی از مخلوطی از اجزاء آجر استفاده شود.

۱۶۳. در علم ساختمان دانستن موقیعت محلی ، استقامت زمین ، مصالح موجود ، وضعیت آب و هوایی منطقه برای طراحی ساختمان الزامی می باشد.

۱۶۴. در طراحی ساختمان ابتدا استقامت زمین نسبت به سایر عوامل الویت دارد و لازم به ذكر مقاومت خاكهای دستی همواره با زمین طبیعی جهت احداث بنا هرگز قابل بارگذاری نیست.

۱۶۵. زمینهای ماسهای فقط بار یك طبقه از ساختمان را می تواند تحمل كند.

۱۶۶. هنگام تبخیر آب از زیر پی های ساختمان وضعیت رانش صورت می گیرد.

۱۶۷. زمینی كه از شنهای ریز و درشت و خاك تشكیل شده دج نامیده می شود كه مقاومت فشاری زمینهای دج ۱۰-۵/۴ كیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

۱۶۸. مطالعات بر روی خاك باعث می گردد وضع فونداسیون ، ابعاد و شكل آن بتوانیم طراحی كنیم.

۱۶۹. در صحرا برای آزمایش خاك از چكش و اسید رقیق استفاده می گردد.

۱۷۰. سیسموگراف همان لرزه نگار است.

۱۷۱. خاكی كه برنگ سیاه قهوه ای باشد مقاومتش بسیار عالی است كه نفوذ آب در آنها كم و به سختی انجام می گیرد.

۱۷۲. سنداژیا گمانه زنی همان میله زدن در خاك و برداشت خاك از زمین می باشد.

۱۷۳. اوگر همان لوله حفاری است.

۱۷۴. خاك چرب به رنگ سبز تیره و دارای سیلیكات آلومینیوم آبدار است.

۱۷۵. معیار چسبندگی خاك این است درصد دانه های آن كوچكتر از ۰۰۲/۰ میلیمتر باشد.

۱۷۶. اصطلاحا خاك مرغوب زد نامگذاری می شود.

۱۷۷. برای جلوگیری از ریزش بدنه و ادامه پی كنی و همین طور جلوگیری از نشست احتمالی ساختمان همسایه و واژگونی آن و جلوگیری از خطرات جانی باید دیوار همسایه را تنگ بست كه تحت زاویه ۴۵ درجه انجام می گیرد.

۱۷۸. دیوار اطراف محل آسانسور معمولا ازمصالح بتون آرمه می سازند.

۱۷۹. پی سازی كف آسانسور معمولا ۴۰/۱ متر پایین تر از كفسازی است.

۱۸۰. قدیمی ترین وسیله ارتباط دو اختلاف سطح بواسطه شیب را اصطلاحا رامپ می گویند كه حداكثر شیب مجاز آن ۱۲ درصد می باشد كه ات ۵/۲ درصد آن را میتوان افزایش داد.

۱۸۱. برای ساختن پله گردان بیشتر از مصالح بتون آرمه و آهن استفاده می شود.

۱۸۲. پله معلق همان پله یكسر گیردار است.

۱۸۳. پله آزاد در ورودی ساختمان به حیاط یا هال و نهار خوری استفاده می شود.

۱۸۴. پله های خارجی ساختمان حتی الامكان می بایست آجدار باشد.

۱۸۵. به فضای موجود بین دو ردیف پله چشم پله می گویند.

۱۸۶. فواصل پروفیل های جان پناه پله ۱۲-۷ سانتیمتر می باشد.

۱۸۷. شاخكهای فلزی جتنپناه بهتر است كه از پهلو به تیر آهن پله متصل شود.

۱۸۸. سرگیر یا حدفاصل بین دو ردیف پله كه رویهم واقع می شوند حداقل ۲ متر می باشد.

۱۸۹. طول پله مساوی است با تعداد كف پله منهای یك كف پله.

۱۹۰. پیشانی پله به سنگ ارتفاع پله اطلاق می شود.

۱۹۱. برای جلوگیری از سرخوردن در پله لب پله ها را شیار و اجدار می سازند و گاهی اوقات لاستیك می كوبند

۱۹۲. اتصال پله های بالا رونده به دال بتنی (پاگرد) یه روی دال بتنی متصل می شوند ولی پله های پایین رونده در دال بتنی بایستی به مقابل دال بتنی وصل شوند.

۱۹۳. اجرای جانپناه پله معمولا با مصالح چوبی زیاتر می باشد.

۱۹۴. پله هایی كه مونتاژ می شوند به پله های حلزونی معروف هستند.

۱۹۵. از نظر ایمنی اجرای پله فرار با مصالح بتنی مناسبتر است.

۱۹۶. تیرهای پوشش دهنده بین دو ستون (روی پنجره ها و درب ها ) نعل درگاه نام دارد كه انتقال بار توسط آن یكنواخت و غی یكنواخت است.

۱۹۷. گره سازی در چهار چوبهای درب و پنجره و دكوراسیون بكار می رود.

۱۹۸. تحمل فشار توسط بتن و تحمل كشش توسط فولاد را به اصطلاح همگن بودن بتن و فولاد می نامند.

۱۹۹. بالشتك بتونی در زیرسری تیرآهن های سقف مصرف می شود كه جنس آن می تواند فلزی ، بتونی زیر سری و بتونی مسلح باشد.

۲۰۰. در اجرای تیر ریزی سقف با تیرآهن ، مصرف بالشتك كلاف بتنی و پلیت مناسبتر است.

۲۰۱. بالشتك های منفرد زیرسری ، حداقل ریشه اش از آكس تیر ریزی سقف ۲۵ سانتیمتر است.

۲۰۲. اجرای مهار تیر ریزی سقف با میلگرد معمول تر می باشد.

۲۰۳. برای تراز كردن تیر ریزی سقف باید بوسیله سیمان همه در یك افق ترازی قرار گیرد.

۲۰۴. طاق ضربی از نظر ضخامت به سه دسته تقسیم می شودكه معمول ترین آن نیم آجره می باشد كه مهمترین عامل مقاومت در طاق ضربی خیز قوس مناسب است.

۲۰۵. در زمستان پس از دوغاب ریزی طاق ضربی ، بلافاصله بایستی كف سازی كامل روی سقف انجام شود.

۲۰۶. اگر هوا بارانی باشد پس از اتمام طاق ضربی نباید دوغاب ریخت.

۲۰۷. سقفهای بتنی قابلیت فرم(شكل) گیری بهتری دارند.

۲۰۸. وظیفه انسجام و انتقال نیروها در سقفهای بتنی بعهده آرماتور می باشد.

۲۰۹. اودكادر سقف های بتنی به منظور خنثی كردن نیروی برشی بكار می رود.

۲۱۰. بطور نسبی عمل بتون ریزی بین دو تكیه گاه می بایست حداكثر طی یك روز عملی شود.

۲۱۱. از ویژگی های سقفهای مجوف سبكی آن است كه در این سقف ها آرماتور گذاری بصورت خرپا می باشد.

۲۱۲. تفاوت سقف های پیش فشرده با سقف های مجوف سفالی كشیده شدن آرماتورها می باشد.

۲۱۳. حداقل زمان بریدن میلگردها در سقفهای پیش تنیده معمولا ۷ روز می باشد.

۲۱۴. نیروی كششی ذخیره شده در آرماتور سقفهای پیش تنیده عامل خنثی كننده نیروی فشاری است.

۲۱۵. در سقفهای مجوف هنگامی از تیرهای دوبل استفاده می شود كه دهانه و طول تیر زیاد باشد.

۲۱۶. قبل از ریختن پوشش بتون در اجرای تیرچه بلوكها ابتدا می بایست سطح تیرچه و بلوك مرطوب شود.

۲۱۷. اصطلاحا میش گذاری در بتن مسلح آرماتورهای شبكه نمره كم اطلاق می گردد.

۲۱۸. حداكثر فاصله دو تیر در سقفهای چوبی ۵۰ سانتیمتر می باشد.

۲۱۹. معمولا زمان باز كردن قالبهای مقعر در سقف های بتونی ۵ روز می باشد.

۲۲۰. استفاده از قالبندی مقعر بتنی در سقفهای اسكلت فلزی و بتنی معمولتر است.

۲۲۱. كابلهای برق در سقفهای مقعر داخل لوله های فولادی تعبیه می شود.

۲۲۲. در ساختمان هایی كه بیشتر مورد تهدید آتش سوزی بهتر است نوع بنا بتنی باشد.

۲۲۳. در كارخانه های صنعتی معمولا از سقف اسپیس دكس استفاده می شود.

۲۲۴. اصطلاحا مفهوم سرسرا همان سقف نورگیر است.

۲۲۵. در شیشه خورهای نورگیر سقف برای فضاهای وسیع از سپری استفاده میشود زیرا از خمش در طول جلوگیری می كند.

۲۲۶. مهمترین مزیت سقفهای كاذب آكوستیك بر ساقفهای كاذب عایق در برابر صدا می باشد.

۲۲۷. مهمترین مزیت سقفهای كاذب آلومینیومی عدم اكسیداسیون آن می باشد.

۲۲۸. روش جلوگیری از زنگ زدگی آرماتور در بتن این است كه جرم آن را می گیریم و داخل بتن قرار می دهیم.

۲۲۹. اتصال سقف كاذب در راستای دیوارها باعث پیش گیری از جابجایی سقف و تركهای موئین خواهد شد.

۲۳۰. قرنیز یكطرفه آب را به یك سمت منتقل می كند و هنگامی از قرنیز دو طرفه هنگامی استفاده می شود كه دو طرف دیوار آزاد باشد.

۲۳۱. قرنیز حتما باید آبچكان داشته باشد كه آبچكان شیاره زیر قرنیز می باشد.

۲۳۲. قرنیزی كه توسط آجر چیده می شود هره چینی می نامند.

۲۳۳. قرنیز پای دیوارهای داخلی به منظور جلوگیری از مكش آب توسط گچ و … و جلوگیری از ضربه ها و خراشها استفاده می شود و حتما باید آبچكان داشته باشد.

 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

اتاق پذيرائي

اتاق پذیرایی رسمی باشد نه پر زرق و برق


امروزه لازم است كه دكور بيشتر اتاق پذيرايي هاي مدرن را به گونه اي چيد كه بتوان دو فضاي متفاوت يكي براي مهمان هاي خيلي رسمي و محل ديگري براي مهماني هاي خودماني و غير رسمي تر و همچنين آسايش خود اعضاي خانواده را فراهم كرد .

بنابراين نبايد گذاشتن گل هاي تازه در اين اتاق و برخي اثاثيه اضافي و مبلمان و لوازم با دوام را فراموش كرد و كمتر از پارچه هاي ابريشمي و تافته پر زرق و برق براي روكش مبل ها استفاده نمود .

اگر محل اتاق پذيرايي شما نزديك به در ورودي خانه است بايد يك سري لوازم و اثاثيه اي كه در ورودي خانه ها ديده مي شود در اين محل مهيا كرد تا اين فضا پذيرا و عمومي تر به نظر برسد .

به علاوه وجود نور طبيعي كافي ، منظره هاي زيبا ، شيشه و آينه مي تواند از جنبه هاي خوشايند و دلپذير يك اتاق پذيرايي باشد . فراموش نكنيد كه اتاق پذيرايي يك اتاق نمايش دكور نيست بلكه اين اتاق بايد شخصيت شما و يا حداقل بخشي از شما را منعكس كند . اين فضا بايد به راحتي قابل استفاده ي اعضاي خانواده و دوستان باشد و آن ها در آن جا احساس آرامش و راحتي كنند . گرچه اين اتاق مي تواند رسمي تر از ديگر اتاق هاي يك خانه باشد اما نبايد به يك موزه تبديل شود . اما با وجود اين توضيفات اتاق پذيرايي بايد با شكوه و زيباتر از ديگر اتاق ها باشد و اگر مي توانيد كمي پول اضافي بيشتر براي دكور اين اتاق خرج كنيد .
و فراموش نكنيد كه مبلمان و اثاثيه اي چند منظوره براي اين اتاق خريداري كنيد .


پس اگر مي خواهيد كه اتاق پذيرايي دو منظوره اي هم براي پذيرايي رسمي از مهمانان و هم استفاده ي اعضاي خانواده تان داشته باشيد هم لوازم و اثاثيه استيل و رسمي و هم غير رسمي تر در اتاق داشته باشيد و از به كارگيري مبلمان با روكش هاي خيلي تجملي و شيك و يا پارچه و لوازم خيلي معمولي و غيررسمي چون پارچه هاي نخي پرزدار اجتناب كنيد . انتخاب پارچه هاي نخي و كتان با كيفيت چند منظوره و ابريشم هاي سبك و معمولي براي مبلمان و پرده هاي اين اتاق مناسب است .
به علاوه سعي كنيد اتاق پذيرايي شما همانند يك اتاق تماشاي تلويزيون نشود و نور مناسب داشته باشد .
برخي افراد دوست دارند اتاق پذيرايي را محلي براي نشان دادن ثروت و دارايي يا موقعيت اجتماعي خود به ميهمانان تبديل كنند در اين صورت فرد در آن آرامش و راحتي كافي نخواهد داشت و اين اتاق به محلي بي روح تبديل خواهد شد . بنابراين يك اتاق پذيرايي بايد مجموعه اي به هم متصل از فضاها و محلي هايي خاص باشد كه برخي از آن ها مي توانند ياد آور برخي ذهنيات و خاطرات ويژه باشند .


يك اتاق پذيرايي هيچ وقت نبايد همانند اتاق هاي تشريفاتي و رسمي كه در آن از آداب و تشريفات خاص براي پذيرايي و چيدمان استفاده مي شود در نظر گرفته شوند . در اين اتاق نوعي چيدمان و دكوراسيون كلاسيك كه با در كنار هم قرار گرفتن مجموعه اي زيبا از دكوريجات جذاب تر شده است به كار برده شده است و وجود اين گل هاي تازه در كنار اين دكور موجب پذيراتر به نظر رسيدن فضا شده است و اتاقي شيك و با ظرافت و در عين حال راحت به وجود آمده است

__________________

استفاده از كاغذ ديواري با طرحي فريبنده و برگرفته از طبيعت كه باعث گيرا و جذاب بودن اتاق پذيرايي شده است، روشي آسان براي بخشيدن روح زيبايي و لطافت به اين اتاق است. كاغذ ديواري مورد استفاده در اين اتاق داراي بافتي احساس برانگيز است كه با تركيب بافتهاي نرم و لطيف اثاثيه اتاق همچون كوسنهاي ابريشمي ، مبلمان مخملي و پرده ساتن با ظاهري براق، طراحي شگفت انگيز و جذابي را سبب شده است. در اين بين نبايد از نقش زيبايي بخش رنگهاي شاد مورد استفاده در لوازم اتاق غافل شد چه آنكه تركيب زيباي رنگهاي بنفش، ياسي، صورتي، زرد، قهوه اي، سبز و

امتیاز به این وبلاگ 
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

آجرها

آجرها

سنگی دگرگون كه از تغییر وضعیت خشت پدید میآید. این گروه از مصالح كه اولین تولید صنعتی و انبوه مصالح ساختمانی به دست بشر به شمار می‌آیند براساس نوع مواداولیه، روند تولید و محل مصرف به انواع متنوعی تقسیم می شوند. آجرهای رسی كه اولین و فراوان ترین آنها هستند قدمت چندهزار ساله دارند. با پیشرفت تكنولوژی و علم شیمی انواع بی شماری از آجرها با كیفیت های مختلف، ابعاد و شكل ظاهری متنوع راهی بازار مصرف شده اند.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

استانداردهای طراحی آمفی تئاتر

استانداردهای طراحی آمفی تئاتر

سالن انتظار "سرسرا"

بعد از ورودی ما فضای سالن انتظار "سرسرا" را داریم. اگر سالن تیاتر ما 200 نفر گنجایش دارد حال به ازای 6 نفر 1 متر مربع و به ازای 200 نفر 34 متر مربع فضا احتیاج داریم البته این در صورتی هست که افراد متراکم قرار گرفته باشند به همین منظور ما ابعاد فوق را در 3 ضرب کرده و به 102 متر مربع تبدیل میکنیم تا افراد به اندازه ی 2 نفر فضا ی آزاد داشته باشند. عنصر بعدی که در فضای سرسرا قرار می گیرد coffee breakکافی شاپ است. برای این فضا برای هر میز 4 نفره 76/5 متر مربع فضا احتیاج داریم حال اگر در هر سانس اجرا 50 نفر بخواهند از کافی شاپ استفاده کنند ما احتیاج به 12 میز 4 نفره داریم یعنی 24/93 متر مربع فضا میخواهیم. در کنار آن 15 متر مربع فضای آشپزخانه و محل فروش می خواهیم.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

اصول عكاسي معماري

اصول عكاسي معماري

ساخت بناهاي متفاوت توسط بشر براي منظورها و كاربردهاي مختلف بوده است. بناهاي مذهبي، دولتي، صنعتي، يادبود، تجاري، مسكوني و گونه‌هاي مختلف ديگر هر يك كاربردي ويژه دارند كه بي‌ترديد شكل ظاهري آنها نيز متفاوت است.

   اقوام مختلف با توجه به فرهنگ و بينش خود، براي ساخت و تزيين برخي بناها اهميت بيشتري قايل هستند. مثلاً مسلمانان همواره در ساخت و تزيين مساجد، زيارتگاهها و اماكن مذهبي با هنرمندي و ظرافت خاصي عمل كرده‌اند، به گونه‌اي كه مشابه آن در ديگر بناها كمتر يافت مي‌شود. تنوع اين بناها نيز بسيار چشمگير است كه در هر نقطه و مكاني به شيوه‌اي خاص بوده است.

   توده مواد موجود در فضا كه به صورت يك يا چندين حجم توخالي ساخته مي‌شوند، معماري را شكل مي‌دهد. اين فضاهاي توخالي براي فعاليت انسانهاست. به جز مواردي خاص، معماري هنر نيست. حتي بناهاي يادبودي كه ظاهراً استفاده‌اي عملي ندارند، به مناسبتي خاص و به يادگار مسأله ارزشمندي كه براي كل جامعه مهم است، بنا شده‌اند. ايستگاه راه‌آهن، ساختمان يك كارخانه، ساختمان اداري و... با توجه به كاربردشان ساخته و تزيين مي‌شود. در ساختمان بنا، علاوه بر هدف و فضا، جنس مواد نيز موضوع مهمي است كه متناسب با شرايط اقليمي و نقشة ساختمان از مصالح گوناگوني استفاده مي‌شود.

اولين گام در عكاسي معماري آگاهي از اين عوامل است.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

اصول معماری فضاهای اداری

اصول معماری فضاهای اداری

 قسمت های انبار اسناد برای نگهداری پرونده ها، طرح ها، میکروفیلم و وسایل الکترونیکی، لوازم بایگانی و ثبت ، ثبت اسناد باز سازی و خرد کردن.

-بخش های خدمات اصلی اداری، دارای تجهیزات نوشتاری، تکثیر ، چاپ، فتوکپی و کامپیوترهای شخصی
 قسمت پست خانه، نامه ها و محموله های پستی،کنترل ورود و خروج اجناس
- بخش نمایش گروهی شامل اتاقهای گردهمایی با دیوارهای متحرک و بخش های نمایشگاه، تالار های کنفرانس و گردهمایی

-امکانات اجتماعی شامل رختکن، آشپزخانه، توالت برای هر طبقه یا بخش، بخش استراحت کارکنان، محل خوردن و آشامیدن، امکانات ورزشی، سالن غذا خوری با آشپزخانه.

-مکانهای اضافی و ضمیمه، احتمالاً برای تعلیم در زمینه استفاده از وسایل سمعی و بصری
امکان نیاز به وجود یک قسمت برای ورود اتومبیل ، جای پارک (به صورت زیر زمین) و بخش های تحویل.
-فضاهای گروهی شامل راهروها – پلکان – آسانسورها – ورودی های خروجی و اضطراری به صورت داخلی و خارجی.

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

انواع ماشين الات و کاربرد آنها

انواع ماشين الات و کاربرد آنها

بولدوزرها موارد استفاده فراوانی دارند که ازمیان میتوان به موارد زیراشاره کرد
1-تصطیح زمین وپاک سازی آن ازبوته ها وکنده های درخت
2-ایجاد راههای اولیه درکوهستانهای وزمینهای سنگ لاخی
3-جابجا کردن توده خاک به صورت فشاردادن درحجم های زیاد
4-کمک به هل دادن اسکریپرها
5- پخش کردن خاک درخاکریزها
6-پشته کردن خاک درکنارنهرهای ایجادشده
7- تصطیح وپاک سازی بقایای مانده ازعملیات ساختمانی
8-نگهداری راههای موقت خاکی
9-پاک سازی گودالهای کف معادن

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بتن اليافي چیست؟

بتن اليافي در حقيقت نوعي كامپوزيت است كه با به كارگيري الياف تقويت كننده داخل مخلوط بتن، مقاومت كششي و فشاري آن، فوق‌العاده افزايش مييابد. اين تركيب كامپوزيتي، يكپارچگي و پيوستگي مناسبي داشته و امكان استفاده از بتن به عنوان يك مادة شكل پذير جهت توليد سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم مي آورد. بتن اليافي از قابليت جذب انرژي بالايي نيز برخوردار است و تحت اثر بارهاي ضربه اي به راحتي از هم پاشيده نمي­شود. شاهد تاريخي اين فناوري، كاربرد كاهگل در بناي ساختمان است. در واقع بتن اليافي نوع پيشرفتة اين تكنولوژي مي‌باشد كه الياف طبيعي و مصنوعي جديد، جانشين كاه و سيمان جانشين گل به كار رفته در تركيب كاهگل شده‌اند.
امروزه با استفاده از انواع الياف شيشه، پلي‌پروپيلن، فولاد و بعضاً كربن، توليد انواع بتن هاي كامپوزيتي در كاربردهاي مختلف صنعتي ممكن گرديده و به‌كارگيري آنها دركشورهاي پيشرفتة دنيا مورد قبول بخش ساختمان و عمران واقع شده است.
بتن اليافي خواص مناسبي همچون شكل‌پذيري بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابليت جذب انرژي و پايداري در برابر ترك خوردن را دارا مي باشد كه متناسب با آنها مي توان موارد كاربرد فراواني براي آن يافت. به طور مثال در ساخت كف سالن‌هاي صنعتي، مي توان از اين نوع بتن به جاي بتن آرماتوري متداول سود جست اين نوع بتن از بهترين مصالح مورد استفاده در ساخت بناهاي مقاوم‌به‌ضربه، همچون سازه پناهگاه ها و انبارهاي نگهداري مواد منفجره به شمار مي رود و بناي شكل گرفته از بتن، قابليت فوق­العاده اي در جذب انرژي ضربه دارد. همچنين در ساخت باند فرودگاهها به خوبي ميتوان از اين نوع بتن كمك گرفت. موارد ديگري از به كارگيري اين بتن، ساخت قطعات پيش ساخته ساختماني همچون پانلهاي سايبان و يا پاشش بتن روي سطوح انحنا‌دار همچون تونلها مي باشد. به‌كارگيري اين بتن در بناي يك سازه علاوه بر موارد ياد شده از مزايايي همچون عايق بودن سازه در برابر صدا و سرعت بالاي اجرا نيز برخوردار است.
اما از آنجا كه نحوه قرار گرفتن الياف داخل بتن كاملاً تصادفي مي باشد، از اين بتن معمولاً نميتوان به نحو مطلوبي در ساخت تيرها و ستون‌ها بهره گرفت و در اين نوع سازهها استفاده از روش سنتي و شبكه بندي فولادي به‌صرفه تر و مناسب تر مي باشد. لازم است به اين نكته توجه شود كه ناكارآمدي يك تكنولوژي جديد در نقاط ضعف خود نبايد مانع ناديده گرفتن كاربردهاي مناسب آن در نقاط قوت آن و عدم توجه به آن گردد.

امتیاز به این وبلاگ

 
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بتن خود تراکم SCC ( تکنولوژی بتن )

بتن خود تراکم SCC ( تکنولوژی بتن )

اگرچه مقاومت هم چنان معیار اصلی موفقیت این بتن می باشند اما ویژگی های بتن تازه آن ، بسیار گسترده تر از بتن معمولی و متراکم شده توسط لرزاننده ها می باشد . این خواص مطلوب باید در زمان ، محل و بتن ریزی حفظ شوند . بتن خود تراکم در مواردی که شبکه بندی آرماتور ها فشرده است ، گزینه ای مطلوب می باشد . هم چنین عدم نیاز به لرزاننده ، آلودگی صوتی محیط را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می دهد . علی رغم ویژگی های مطلوب ، طرح اختلاط و اجرای این نوع بتن به عوامل متعددی از قبیل دانه بندی مصالح سنگی ، نوع مواد افزودنی و همچنین فیلرهای مورد استفاده بستگی دارد . در نظر گرفتن هر یک از معیارهای فوق

 

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۱۰/۲۲ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

فصل هفتم کتاب معماری: فرم، فضا، نظم از فرانسیس دی کی چینگ

اصول
برداشتی آزاد از کتاب معماری: فرم، فضا، نظم/ نوشه فرانسیس دی کی چینگ


در ترم های اولیه در آکادمی های معماری ایران (دانشگاه ها) با دانشجویان این رشته در باره اصول صحبت میشه، اصول معماری(طراحی) حرف از تقارن، تناسب، تکرار و ریتم، سلسله مراتب و ... این اصول خواه ناخواه در طرح معماری ما نهفته هست بی آنکه توجه خاصی به آن داشته باشیم مثلا ممکن هست من در طرح یک پاویون یا یک مرکز تفریحی هیچ وقت تقارن رو کانسپت خودم تعریف نکنم اما اگر واقعا دید معماری داشته باشم این تقارن در روح معماری من نهفته است حتی به اندازه تقارن یک راه رو در نحوه چیدمان اسباب و اثاثش! به همین خاطر این اصول نه تنها در روند طراحی ما مهم خواهند بود بلکه وقتی با یک اثر معماری روبرو می شویم در همون نگاه اول با تجزیه های اصولی خواهیم دید که پیچیدگی ها خود از سادگی ها زاده می شوند! در فصل هفتم کتاب آقای چینگ در باره اصول صحبت شده از جمله:
 
محور:
محور یک خط ممتد هست که دو انتهای آن بسته و عناصر معماری پیرامون این محور می تونند با تقارن یا بی تقارن چیده شده باشند.
هرگاه تاکید در این محور مورد نظرتون باشه بهتر هست دو انتهای محور رو با بناهای تاکیدی فضا سازی کنید تا تاکیدتان بیشتر به رخ ناظر کشیده بشه!
 
 
شما نه تنها این محور رو می تونین در پلان استفاده کنین بلکه می تونین در حجم و نمای یک اثر معماری بکار ببرید که این اتفاق در مقیاس های قابل قبول شاید صد ها سال دیگر که  فولاد تاب تحمل میلیون ها تن وزن معماری را نخواهد داشت اتفاق بیافتد!

تقارن:
بیان شده که تقارن به دو صورت اتفاق می افتد یکی تقارن خطی و دیگری تقارن مرکزی یا شعاعی
 
 
از اوانجایی که معنی تقارن یعنی تکرار برابر ولی با این حال گاهی تقارنی نابرابر اتفاق می افته ممکن هست فقط قسمتی از اثر معماری ما دچار تقارن باشه نه همه آن!

 
معتقد هستم که تقارن موضوعی دوجانبه هست هم عقلانی است و هم احساسی و قلبی است! وقتی یه بنای نا متقارن می بینیم زود احساس می کنیم که یه قسمتش احتمال داره ریزش کنه این یعنی احساس و احساس اشتباهش بیشتر هست! در حالی که قبل از این احساس باید سوال می کردیم که چطور این بنا سرپاست؟! با اینکه تقارن ایستایی نداره؟! و جواب این سوال یعنی تقارن ایستایی و این جواب عقلانی است و تقارن حاصل از این عقلانیت پذیرفتنی.
 
 

پس وقتی معماری را مورد بررسی قرار می دهیم اصولی هستند که اصلا و ذاتا بی اصول می باشند!

سلسله مراتب:
شاید نزدیک ترین معنی قابل فهم به این اصل همان معنی شاخص کردن باشه و آقایون این اصل را خوب بلد هستن! تو یه ملت دانشجو خوب می تونن شاخص مورد نظر رو شاخص کنند! تا عالم و آدم بدون که ایشون عاشق هستند! این اصل رو اگه بتونیم در معماری به نحو احسن جاری کنیم اونوقت معلوم می شه که ما عاشق همون مشخصه ناب هستیم که در میان انبوه اشکال و احجام فقط آن شکل یا آن حجم برامون مهم هست و مهم بودن آن بستگی به هزار و یک دلیل دارد!
 
که می تونیم به گوناگونی های زیادی شاخص بودن رو نمایش بدیم
تغییر شکل، بزرگی و کوچکی، جدابودن از کل و در عین حال از کل بودن و اینکه آقایون خوب می دونن خال ابرو یعنی چی!؟...
 
 
عامل مفروض:
شاید مهمترین توجهی که باید صرف کرد عامل مفروض هست
 
اون خط فیروزه ایی رو در نظر بگیرید ببینید چطور چشم ها بینی گوش ها ابرو ها در راستای آن منظم چیده شده اند! ما هیچ وقت اون خط رو به صورت فیزیکی ندیده ایم اما همیشه احساس می کنیم مگر اینکه شما:
 
عامل مفروض سیماهای گوناگونی داره گاهی به صورت یک خط می تونه نمایشی نظامی از چیدمان پیرامونی داشته باشه دوستان این خط را با خط محور اشتباه نگیرید! گاهی عامل مفروض می تونه یک صفحه باشه که عوامل دیگر معماری رو در خودش جا بده یا سرپناهش باشه!
 
 
ریتم:
تکرار هماهنگ و منظم همین!
 
 
تکرار:
تعریف بنیادینش همان ریتم هست با این تفاوت که نوعی بی هماهنگی اولیه وجود دارد و نوعی ایهام گونه هست در واقع دور و نزدیکی دارد!
 
 
می تونه بزرگ وبزرگ بشه یا برعکس که این خود تکرار هست، می تونه دو شکل یا چند شکل و یا چند عنصر غیر متشابه در یک فرایندی به نوبت خودنمایی کنند و یا اینکه تکرار می تونه در بافت های متشابه هم بیان بشه سه شکل پنج ضلعی و دایره و مربع اشکال مشابهی نیستند و تکرارشان فقط در بافتشان هست همان علامت ضربدر!

تغییر شکل:
از شکوفه تا میوه فاصله ایی است به نام زمان که این زمان خودش رو مثل ما انسان ها در جسمی بنام تغییر نشون می ده ما انسان هایی که برای نشون دادن خودون در قاب جسم از جنس گوشت و استخوانیم!
 
همیشه به تغییر بیاندیشید اگر به معماری صد سال گذشته نظر بیافکنیم خواهیم دید که جوانه های افکار مدرن طلبانه فلاسفه آنهایی که عقل را به سخره گرفتند آنهایی که از مرز دریافت های باطنی و قلبی چون شتر انژکتوری  با سوخت هیدروژنه چنان گذشتند که خار مغیلان هم متوجه آنها نشد برای من برای تو چیزی جز تغییر ره آوردی نداشته اند تغییری که مجبوریم و این اجبار حقیقتی است که همه ی مردم این دنیا آن را زندگی می نامند.

امتیاز به این وبلاگ


+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۲۹ساعت ۲۳:۲۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

یک ایده پردازی که منجر به خلاقیت می شود!

عنوان یک فکر اولیه است! فرض کنید همین شما در خونه نشستین و چراغ اتاق رو روشن کردین امواج نور به همه قسمت ها هدایت میشود. گاهی اتفاق می افته که در کنار شما شخصی هم برای خودش حریم گرفته اما مقیاس همین اتاق هست، نور برای شما کاربردی و برای شخص مورد نظر که در اتاق هست مفید نیست! مثل خود این حقیر که در دوران دانشجویی در یک اتاق 2در3 پنج نفر mp3 شده بودیم یکی چراغ رو تا ساعت 2 نصف شب به خاطر مطالعه روشن نگه می داشت و اون یکی از زور خواب می رفت زیر پتو تا نور چشماشو اذیت نکنه و خوابش در نره! حالا میون اون همه دانشجوی متفکر یکی نبود که حتی در حد یک آرزو بگه که چی می شد یه لامپی بود که یه قسمتی رو روشن می کرد و نیازی به چراغ مطالعه و چراغ خواب و انواع و اقسام چراغ ها نبود، یک چراغ بود که همه این کارهارو انجام میداد؟! چشم بادومیا بی کار ننشستن! اومدن به این سوال یک پاسخ کاربردی دادن که شمارو به دیدن تصاویر این خلاقیت جلب می کنم:

همونطور که ملاحضه می فرمائین لامپ فوق از شش قسمت تشکیل شده و با یک دستگاه کنترل از راه دور می شود جهت روشنایی را تغییر داد که نور فقط به یک قسمت بتابد! حتما می تونیم در مواقعی که نیاز هست تمام لامپ رو روشن کنیم یا دو قاچ مخالف هم رو!مدت زمان عمر و مقدار مصرف انرژی این نوع لامپ رو در نمودار مربوطه مشاهده می کنید. واقعا گاهی انرژی رو بی جهت مصرف می کنیم! این نمونه ایی از مصرف صحیح هست چرا همه روشنایی در اتاقی که نیازی به روشنهایی کامل نیست پخش شود؟ گرچه شاید تولید انبوه کمی با مشکلاتی مواجه باشه اما یک لامپ 5000 تومنی به مدت 5 سال با این نوع تکنولوژی و کاربری و با مصرف برق کم مقرون به صرفه هست یا یک لامپ کم مصرف 2500 تومنی دو ساله و بدون این تکنولوژی!؟

پاورقی


وقتی به همه امکاناتی را که در کشور عزیزمون ایران وجود داره نگاه می کنیم این احساس بوجود میاد که بله! همه چیز  برای یک زندگی ایده آل با کمترین هزینه ها و بیشترین آسایش ها هست و عالی است اما وقتی چند وب سایت خیلی ساده رو با همین سرعت کم اینترنتمون مرور می کنیم تازه می فهمیم که نه! هیچی نداریم. گرچه در این مواقع توصیه می کنند که رویه سقراط رو پیش بگیریم و از هیچ چیزی گله نکنیم اما راهی نیست برای رهایی از این عقب ماندگی!

امتیاز به این وبلاگ


 

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۹ساعت ۲۲:۵۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

عبدالعزیز فرمانفرمایان)

عبدالعزیز فرمانفرمایان

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۸ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

حسین امانت

حسین امانت

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

محسن فروغی

محسن فروغی

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

كامران دیبا

كامران دیبا

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

عبدالحمید اشراق

عبدالحمید اشراق

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

آندره گدار

آندره گدار

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

محمد کریم پیرنیا

محمد کریم پیرنیا


برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

هوشنگ سیحون

نکتار پاپازیان

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

فرانک گری

فرانک گری

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

گیسو حریری

گیسو حریری

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

 

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

فر شید موسوی

فر شید موسوی

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۱۲ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۹:۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

تاداو آندو Tadao Ando

تاداو آندو      Tadao Ando

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۸:۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

کنزو تانگه

کنزو تانگه

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۷:۵۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

لوییس سالیوان

لوییس سالیوان

«لوییس سالیوان» معمار بزرگ آمریكایی و «پدر معماری مدرن» در چنین روزی به دنیا آمد. او با تفكرات و عقاید منحصربه فردش توانست تحولی شگرف در هنر و صنعت معماری به وجود آورد و تاثیرات عمیق او بر كسی پوشیده نیست. سالیوان بنیانگذار مدرسه معماران شیكاگو است و «فرانك لویدرایت» معمار افسانه ای آمریكایی از شاگردان او بوده است.

 

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۷:۵۸ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

لوئی کان

لوئی کان

لوئی کان در روسیه متولد شد در سال 1905 با خانواده اش به آمریکا مهاجرت می کند . در بوزار تحصیل می کند و بین سالهای 57- 1947 در دانشگاه ییل تدریس می نماید . از سال 1950 تا 1951 به روم می رود و روی معماری روم تحقیق می کند و از سال 61-1957 شروع به تدریس در دانشگاه پنسیلوانیا می کند .
زمان اجرای اولین ساختمان های کان به سال 1925 بر می گردد ولی تا اواسط دهه 50 با اجرای چند اثر توجه آمریکا و جهان را به خود جلب می کند .

 

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۷:۵۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۵ساعت ۱۲:۱۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

حسین لرزاده

حسین لرزاده

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

 

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۵۶ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

داراب دیبا

داراب دیبا

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۵۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

الوار آلتو

الوار آلتو                      Alvar Aaltto

در فنلاند متولد شد و در سال 1921 در هلسینکی تحصیلاتش را به پایان رساند . او کار حرفه ای را از سال 1925 در شهر تورکو Turku آغاز می کند . بین سالهای 1930-1928 دفتر روزنامه تورنوسانومات Turnu sanomat را طراحی می کند .
بعد از ساخت این ساختمان آلوار التو در دنیا چهره ای شناخته شده می شود .

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۴۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

معرفی معمار

معرفی معمار

 

زاها حدید2

زاها حدید با شرکت در مسابقات متعدد طراحی معماری، ایده­ها و افکار نوینی را به معرض نمایش گذاشته است که این امر نشان­دهنده رویکرد آوانگارد و پیشروی وی در طراحی معماری می­باشد. اکثریت پروژه­های مختلف او که تاکنون اجرا شده­اند و یا در حال حاضر در دفتر وی بر روی آنها کار می­شود، حاصل شرکت در این مسابقات هستند.

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۳۹ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

لوکوربوزیه

چارلز ادوارد ژنر معروف به لوکوربوزیه Charles Edouard Jeannert ( 1887-1965 )
لوکوربوزیه در شهر لاشو دوفن ( La Chaux-De-Fonds ) سوئیس در سال 1887 م . متولد شد . او به عنوان یک گراورکار ( سازنده قالب ساعت ) آموزش دید و در سن پانزده سالگی جایزه ای در نمایشگاه 1902 م . تورین به خود اختصاص داد .

 

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۳۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

نورمن فاستر

نورمن فاستر

برای خواندن این مقاله به اذامه مطلب مراجعه کنید

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۴ساعت ۱۵:۳۱ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

نو آوری ساده است فکرش سخت است!

یک میز ساده برای کودکان

یک میز دایره ایی متناسب با استانداردهای اثاثیه کودکان این میز دایره ایی که روی آن توسط لایه ایی نرم و کاملا تمیز که حکم تخته سیاه یا همان به قول امروزی ها وایت برد یا برد را دارد. وسط این میز یک کاسه یا یک گودی در نظر گرفته شده است تا کودکان در آن گچ و تخته پاک کن خود را نگهداری کنند. وسعت کاغذ برای کودک خیلی خسته کننده می باشد طوری که یک کودک در یک کاغذ می تواند طرح خودش را بکشد اما با این میز می توان بچه ها باهم طراحی بکنند و طرح های خود را در یک شیت به نمایش بگذارند

 

 

 

گرچه ساده است اما مشکل!حالا شما برید به مهد کودک های شهرتون ببینید چه خبر است!

امتیاز به این وبلاگ


 

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۱ساعت ۲۳:۴۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

خانه تخم مرغی-حبابی

خانه تخم مرغی-حبابی

گاهی اتفاق می افته که آدم از درد مشغله ها و گرفتاری ها آرزوی یک تنهایی یا یک گوشه دنج و راهت می کنه! دور از همه دور از هیاهو و آرامش و آسایش! شاید شما هم گاهی از همین حالت استقبال کردید. این پایین شما یه خونه ایی رو می بینید که شاید بتونه به این آرزوی شما حقیقتی زیبا ببخشه! خونه ایی که 20 متر مربع باشه توش آشپزخونه، حموم و سرویس، فضای خواب و قفسه های کتاب و نشیمن مخصوص به خود!
شرکت DMVA که متشکل از هفت معمار سه تا آقا و چهارتا خانم هستند موفق شده اند که خانه ایی با این خصوصیات بسازند و اسم خانه اشان خانه ی تخم مرغی است! این ساختمان محصول سال 2009 میلادی است و محل احداث هر کجا که شما دوست داشته باشید! حتی پشت وانتتون! این شرکت بلژیکی طرح خود را بعنوان یک خانه یا یک دفتر کار معرفی کرده، پس میشه نتیجه رو اینطور دریافت که طرح معماری زمانی موفق هست که تک کاربردی نباشد! همانطور که بیان شد خانه تخم مرغی دارای حمام ، لوازم آشپزخانه ، روشنایی ، تخت خواب و سوله های گوناگونی برای ذخیره سازی مواد و لوازم و یک وجه بازشو که هنگام ضرورت می توان به صورت اتوماتیک باز شود. از مزایا: 1. قابل حمل بودن 2. مقاوم در برابر عوامل جوی و عوامل تخریبی! و موادی که در ساخت آن استفاده شده عمدی ترینش پلی استر (polyester) البته این طرح یک اسم دیگه ایی هم داره با عنوان حباب یا کامل بگم  که 'blob VB3'.

 

پاورقی


وقتی خدارو درک می کنیم که تک تک این آدم هارو درک می کنیم! واقعا یگانه معمار هستی خداست! و ما هر کاری که می بینیم هر خلاقیتی هر ایده ای همواره تکرار یا تذکر آفرینش خداست! به امید روزی که معماری ما معماری کشور عزیزمون ایران نیز دست به تکرار این آفرینش ها بزنه.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۱ساعت ۲۳:۳۰ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

حمام تخم مرغی

حمامی به وسعت یک تخم مرغ بزرگ!

اگر یادتان باشد چند پست پیش یک مطلبی در مورد یک خانه یا یک اتاق کار به شکل تخم مرغ گفتگو کردیم اینبار نوبت به حمام به شکل تخم مرغ می رسد که:

در ادامه مطلب:

سیستم ها و کارایی هایی که در این حمام هست به این نحو می توان اشاره کرد که این حمام ترکیبی از دوش و وان  و جکوزی یا همان سیستم های ماساژوری آب بوده افشانه در سقف طرح و یک قاب شیشه ایی چرخان حول محور عمودی تخم مرغ که باز و بسته می شود. از مزیت های دیگر طرح قابلیت حمل و نقل آسان نور پردازی عالی یک تیر با دو نشان (حمام و سونا) اشغال فضای کم و زیبایی ظاهری!
 
 
 
 
 
همچنین صرفه جویی در انرژی در تولید رطوبت مورد نیاز و لوله کشی های پر حجم از سایر مزایای این پروژه هست. طراح این ایده خانم Arina Komarova هستند.

امتیاز به این وبلاگ


+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۱ساعت ۲۰:۱۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

معماری هندسه گرا

معماری هندسه گرا

نشانه های فرهنگی , همچون نشانه های طبیعی , عام و بی زمان است , و لذا هندسه را می توان با قوامینی همتراز قوامین علمی تبیین کرد.نقشهای هندسی اسلامی , آینه یک تمایل فرهنگی است.این تمایل همان گریز از طبیعت و میل به انتزاع هندسی است.در هم آمیختن نقش و زمینه , بازتاب جهان بینی خاص اسلامی است که قدرت را مختص خداوند متعالی می شمارد که همه مراتب نزد وی یکسان است پس نقشهای هندسی اسلامی زاده یک مقصود هنری است که نگاره های طبیعت گرای کلاسیک را تغییر و به مدار فرهنگی کاملآ متفاوتی وادار کرد.

از میان دانش های روز , از جمله ریاضات و هندسه و آن ها که علوم خالص به شمار می آمدند , برخی نقش آفرینی بیش تری یافتند و کار ساز شدند.ریاضیات , به دلیل استحکامی که در ذات خود داشت و به دلیل اتکاء بر " عدد " نمادهائی از مفهوم برابری را میان افراد جامعه می نمایاند.و چنان که " بنیامین فارینگتن " میگوید , " تا نیمه , طعم و بوی " دموکراسی " می دهد; ضمن اینکه عدد , موجودیتی مفهومی خود که زاده از " منطق " بود را هرگز در سطح ثانوی یا فرعی قرار نمی داد.

معماری هنسه گرا

ویلیام موریس (William Morris) میگوید : "معماری شامل تمام محیط فیزیکی است که زندگی بشری را احاطه می‎کند و تا زمانی که عضوی از اجتماع متمدن هستیم، نمی‎توانیم از معماری خارج شویم، زیرا معماری عبارت است از مجموعه تغییرات و تبدیلات مثبتی که هماهنگ با احتیاجات بشر روی سطح زمین ایجاد شده است و تنها صحراهای دست نخورده از آن مستثنی هستند".و همان گونه که می دانید شکل کلی فضای معماری برانگیزاننده ادراک مخاطب خود خواهد بود. هندسه بدلیل نفی هرگونه هرج و مرج فضائی به رشد رسیده را بوجود می آورد و در رشد شخصیت مخاطب خود نقشی ویژه دارد.آری هندسه تا نیمه طمع و بوی دموکراسی می دهد.بلی هویت....فلورو به اتکاء شناخت کاملی که از دانشمندان بزرگ پیش از افلاطون داشت ((سقراط , لیمورگوس , فیثاغورس و دیگران)) , مفهوم افلاطونی ((خدا-هندسه دان)) را تفسیر می کند : (( ....ریاضیات , در واقع , از آنجا که بر روی اعداد بنا شده است , چیز ها را به شکلی برابر توزیع می کند ; هندسه , چنان که بر روی تناسبات بنا شده است , چیزها را بر اساس شایستگی توزیع می کند. بنابراین هندسه هرج و مرج در دولت نیست , اما برعکس , در آن اثر گذاری مهمی را در زمینه متمایز کردن آدمیان خوب و بد اعمال می کند ; به این شکل , که نه بر مبنای اهمیت یا بر حسب اتفاق , اما بر پایه تفاوت میان عادت سوء و خصیصه خوبشان پاداش می گیرند.این سیستم هندسی همان سیستم متکی بر تناسب است که خدا بر چیزها اعمال می کند و , (( تینداروس )) عزیز , این همان است که عدالت و احقاق حق نامیده می شود.این سیستم به ما یاد می دهد که باید عدالت را مانند برابری مورد توجه قرار دهیم اما نه برابری را مانند عدالت ; و بنابراین , آنچه که اکثریت آمال خود قرار می دهند از تمامی بی عدالتی ها بزرگتر است و خدا آن را از دنیا دور کرده . زیرا غیر قابل عملی کردن بوده است ; اما او توزیع ثروت ها بر اساس شایستگی را از طریق ثبات بخشیدن به آن بر مبنای هندسه , یعنی بر حسب تناسب و قانون , مورد حفاظت قرار می دهد و نگاهش می دارد.))

سید حسین نصر در کتابش به نام علم در اسلام بر اهمیت هندسه در معماری اسلامی میگوید: " عشق مسلمانان به ریاضیات , خاصه هندسه و عدد , مستقیمآ به لب پیام اسلام مربوط است , که همانا عقیده توحید است و افزود که در جهان بینی اسلامی ویژگی تقدس ریاضیات در هیچ جا بیشتر از هنر ظاهر نشده است ; در هنر ماده به کمک هندسه و حساب شرافت یافته , و فضائی قدسی آفریده شده که در آن حضور همه جایی خداوند مستقیمآ انعکاس یافته است.

نقشهای هندسی بی نهایت گسترش پذیر , نمادی است از بعد باطنی اسلام و این مفهوم صوفیانه " کثرت پایان ناپذیر خلقت , فیض وجود است که از احد صادر می شود :کثرت در وحدت "

ابن خلدون می گوید : باید دانست که هندسه ذهن را روشن و فکر را مستقیم می سازد.جمله براهین آن بس روشن و بسامان است.بعید است که به استدلال هندسی خطا راه یابد , زیرا که سخت متقنن و منظم است.لذا فکری که پیوسته خود را به هندسه وا می دارد , بعید است که به خطا در افتد....همچنین دانشمندان هندسه را قادر به برانگیختن روح برای تعمق در مراتب عالیتر ادراک می دانند.

بورکهارت در کتاب اصلی خود در زیبا شناسی , که در سال ۱۹۶۷.م با نام هنر مقدس در شرق و غرب از فرانسه به انگلیسی ترجمه شد می گوید : آفت اصلی که باید از آن احتراز کرد این ذهنیت عالمانه است که به همه آثار هنری از قرون گذشته چون پدیده هایی صرفآ تاریخی نظر می کنند که به گذشته تعلق دارد و ارتباط آن با زندگی امروز بسی ناچیز است....باید پرسید در هنر اجداد ما چه چیزی بی زمان است.اگر این را تشخیص دهیم خواهیم توانست از این در ساختار دائمی زندگی عصر خود استفاده کنیم.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۱ساعت ۱۹:۳۶ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

اولین مسجد ساخته شده در ترکیه که طراح داخلی اش یک زن است!

اولین مسجد ساخته شده در ترکیه که طراح داخلی اش یک زن است!

این معمار 16 پروژه در شهرهای استانبول، دبی، باکو، لندن و چند شهر از کشورهای هندوستان و کویت دارد. و در کارنامه کاری ایشان 1 اداره ،2 هتل، 5 رستوران، چند خانه و همچنین مجلاتی در مورد طراحی داخلی انتشار کردند. این مسجد که در طراحی آن اغلب از زنان بکار گرفته شده، تکنیک های مدرن، ترکیبات متناسب و تزئینات در حد عالی نمایش داده شده  همچنین نورپردازی و استفاده از روشنایی مصنوعی خوب و نقوش سنتی  سبب حائز اهمیت قرار گرفتن این مسجد شده است.

 

 

 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۹/۰۱ساعت ۷:۷ قبل از ظهر  توسط Farham  | 

نماهاي شيشه اي

نماهاي شيشه اي
 • امروزه استفاده از نماهای كاملاً شيشه ای در بين معماران و طراحان اروپايی بسيار رايج شده است. در اقليم های مختلف ساختمان های كاملاً شيشه ای نياز به ابزاری (پرده) جهت سايه اندازی دارند.
  ابزارهای سايه انداز بيرونی بسيار مؤثرتر از ابزار سايه انداز درونی هستند. اگرچه ابزارهای سايه انداز بيرونی به خاطر هزينه و مسائل مكانيكی و دلايل اكوستيكی زياد مرسوم نيستند به همين دليل از ابزار سايه اندازی كه در داخل پوسته در يك كاواك تهويه شده قرار می گيرد، استفاده می شود. در دهه هفتاد ايده پنجره های اقليمی توسعه پيدا كرد. بيشترين پيشرفت اخير مربوط به ايده façade Double skin می باشد .
 • پيش بينی عملكرد Double skin façade كار ساده ای نيست.
 • درجه حرارت و جريان هوا نتيجه فرآيند تغييرات آنی دما و جريان سيال و روان
 • هوا می باشد. اين فرآيندها به هندسه، فيزيك حرارتی، تركيب گوناگون انواع
 • آيروديناميكی ساختار
 • Double skin façade
 • و نيز درجه حرارت فضای داخل، دمای محيط،
 • سرعت باد، مسير باد، جذب و
 • عبور اشعه تابشی خورشيد و زاويه
 • آن بستگی دارد.
 • بطور عموم پوسته هوشمند بعنوان يك
 • ضد گرمايی در جلوی ساختمان عمل
 • می كند و اين موضوع سه تأثير
 • گرمايی برای ساختمان دارد:
 • 1- در اكثر اوقات روز درجه حرارت هوا در داخل پوسته هوشمند از دمای محيط بيشتر خواهد شد. رسانش پايين گرمای از دست رفته و رسانش بالای گرمای بدست آمده در تابستان بستگی به دمای محيط و سطوح تابش اشعه خورشيد دارد.

 • 2- لايه شيشه ای اضافی پوسته هوشمند مقدار تابش اشعه آفتاب به پوسته داخلی را كاهش می دهد. بنابراين بازتابش اشعه خورشيد به ساختمان به خاطر عبور از شيشه كاهش می يابد.

 • 3- پوسته هوشمند امكان قرار گرفتن پرده در داخل پوسته را فرآهم می آورد. بنابراين بار اشعه تابشی از پنجره كاهش می یابد. اينكه كداميك از اين سه مورد در يك زمان مخصوص مهم تر است بستگی به خصوصيات و عملكرد سازه و ديناميك پيچيده گرمايی بين نما، دماها، جريان هوا در پوسته هوشمند و فضای بيرونی دارد.
· طراحي معماري

 • برای اشخاص شاغل در ساختمان سازی بررسی توانايی كنترل موقعيت خود از لحاظ ( روشنايی، درجه حرارت و شرايط آب و هوايی ) بسيار ضروری و مهم است. صاحبان ساختمان ها اهدافی مثل خدمات و سرويس بلندمدت برای زندگی، مزايای تكنيكی و علمی، ارزش های مازاد خوب و توسعه فضاهايی را برای كار در شرايط محيطی مورد نظر ترجيح می دهند. مالكين، سرمايه گذاری در نماهای دو جداره را با ارزش می دانند. نمای دو جدار ( پوسته هوشمند) قسمتی از انتخاب ها و تصميمات پيچيده و مؤثر در يك طراحی عمومی است كه نيازهای عملی را برآورده می كند.
 • نمای هوشمند يك روند حركتی معماری اروپايی است برای:
 • اهداف اكوستيكی برای يك نمای شيشه ای كه منجر به افزايش شفافيت می شود.
  يك نياز عملی برای فضای درونی
  توسعه اكوستيك در ساختمانهايی كه در محل های شلوغ و آلوده واقع شده اند.
  كاهش مصرف انرژی در ساعات كاری ساختمان
  اگرچه پوسته هوشمند ايده جديدی است. با اين وجود تمايل زيادی از طرف معماران و مهندسان برای استفاده از آن نشان داده شده است.
  تحقيقات کلی بر روی اين مسائل متمركز است:
  • طراحی و معماری پوسته
  • نمای كاملاً شيشه ای
  • استفاده بهتر از محيط پيرامون
  • توسعه نيمرخ اطراف ساختمان (توسعه نمای بيرونی ساختمان)
  • آرامش گرمايی (آسايش گرمايی)
  • امكان استفاده از انرژی خورشيدی در تمام مدت سال
  • جلوگيری از گرم شدن ساختمان
  • تنظيم دمای داخل ساختمان در طول زمستان و تابستان
  • آسايش مصرفی:
  • توسعه آسايش بصری مانند اجتناب از روشنايی خيره كننده و زننده
 • استفاده از تهويه طبيعی به جای تهويه مكانيكی

  مصارف انرژی
 • - كاهش نياز به گرما در طول زمستان
  - كاهش نياز به سرما در طول تابستان
  - حداكثر كاهش وسايل گرمازا و سرمازا
  - استفاده از نور طبيعی به جای نور مصنوعی تا آنجا كه ممكن باشد.
  - تنظيم دمای داخلی ساختمان در طول تابستان و زمستان (دمای مطلوب داخلی در طول تابستان و زمستان)
 • امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۶:۵۳ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

معماری دوره اسلامی ایران

معماری دوره اسلامی ایران

معماری دوره اسلامی ایران

برخی از محققان نظیر پروفسور ویلبر معتقدند که اجرای هر طرح معماری به سه عنصر اجتماعی بستگی دارد. آیا می‎دانید این سه عنصر کدامند؟

þ 1. جامعه‎ای که به آن طرح نیازمند است.

2. شخص یا اشخاصی که از اجرای طرح حمایت می‎کنند و هزینه مالی آن را متعهد می‎شوند.

3. معمار یا استادکارانی که طرح را اجرا می‎کنند.

o آیا می‎دانید نام کهن‎ترین مسجد ایران چیست و معماری آن از چه عناصر و ویژگی‌هایی برخوردار است؟

þ مسجد جامع فهرج (روستایی در دوازده کیلومتری شرق جاده یزد ـ کرمان) که قدمت آن به قرن اول هجری می‎رسد، کهن‎ترین مسجد ایران است. شکل عمومی بنای این مسجد ساده می‌باشد و تنها نقوش ساده و زیبایی از هنر گچ‎بری زینت‎بخش دیوار شرقی آن است. عناصر اصلی معماری این مسجد عبارتند از: حیاط، شبستان، راهرو و مناره. میانسرای مسجد از جنوب به سه دهانه شبستان، از شرق و غرب هریک به دو دهانه ایوان و از سمت شمال به چهار صفه محدود می‎شود. پوشش صفه‎ها ساده و به شکل نیم‎گنبد است. مناره مسجد را در قرون بعد، احتمالاً قرن چهارم هجری ساخته‎اند. همچنین ورودی اصلی مسجد در کنار مناره، بعدها به مسجد اضافه شده است. ویژگی‎های خاص معماری این مسجد از قبیل شکل طاق‎ها و قوس‎ها، نوع جزییات تزیینی و نیز مصالح بکاررفته در آن که خشت‎هایی به ابعاد 5×32×32 سانتی‎متر هستند، ثابت می‎کند که معماری ساسانی و تزیینات آن، منبع الهام‎ معماران ایرانی قرون اولیه هجری در مسجدسازی بوده است.

o آیا می‎دانید طراحی و معماری بدیع‎ترین و زیباترین بناهای قدیمی نیمه دوم قرن سیزدهم هجری کاشان که از ظرایف و دقایق چشم‎نوازی برخوردار هستند، بناهایی همچون خانه طباطبایی‎ها، خانه بروجردی‎ها، خانه و کاروانسرای امین‎الدوله، توسط چه کسی انجام گرفته است؟

þ استاد علی مریم کاشانی

o آیا می‎دانید تزیینات چهارگانه معماری دوره اسلامی ایران کدامند؟

þ سنگ‎کاری، آجرکاری، گچ‎بری و کاشیکاری

o در معماری دوره اسلامی ایران، قرن پنجم هجری به بعد یادآور روی آوردن هنرمندان کاشیکار به شیوه‎های مختلف تزیینی کاشی در بنا بصورتی بسیار متنوع است. کاشی یکرنگ یکی از این شیوه‎هاست که در اوایل دوره اسلامی زینت‎بخش بسیاری از بناها بوده است. آیا می‎دانید معماران ایرانی به چه صورت از کاشی یکرنگ در معماری این دوره استفاده کرده‎اند؟

þ معماران ایرانی از اوایل دوره اسلامی در پوشش آجر با لعاب یکرنگ پیشقدم و مبتکر بوده‎اند و در رنگ‎آمیزی، کاشی آبی‎رنگ فیروزه‎ای را بیش از سایر رنگ‎ها مورد توجه قرار داده و همراه با آجر از کاشی فیروزه‌رنگ استفاده کرده‎اند و به نحوی مانند نشانیدن نگین انگشتری، تکه‎های رنگین کاشی را به اشکال هندسی در اندازه‎های مختلف میان آجرهای قالب‌زده و یا در بین آجرهای تزیینی به صورت کتیبه‎های کوفی قرار داده‎اند. از نمونه‎های اولیه کاشی لعابدار یکرنگ می‎توان از دو قطعه کاشی باقیمانده از یک کتیبه یاد کرد که از یکی از شهرهای معروف دوره اسلامی به نام «جرجان» به دست آمده و تاریخ آن اواخر قرن چهارم هجری است.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۸ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

اصول اجرایی ساختمان

اصول اجرایی ساختمان

مقدمه
باتوجه به تحولات قرن  اخير كه در كليه علوم و فنون منجمله در صنعت ساختمان  سازي‌ايجاد گرديد و با توجه به رشد روز افزون جمعيت و احتياج جوامع بشري به مسكن بيشتر و در نتيجه احتياج به گسترش شهرها كارشناسان متوجه شدند كه اگر شهرها به طوري افقي گسترش يا به سرويسهاي شهري مانند آب برق تلفن گاز و به شهروندان با مشكل مواجه خواهد شد علاج‌اين درد گسترش شهرها به صورت عمومي‌بود در نتيجه ساختمانهاي يك يا دو طبقه قرون18و19 به ساختمانهاي بلند قرن بيستم تبديل شد.
رفته رفته مصالحي مانند آجر و آهك و ملاتها كم مقاومت منسوخ شد و مصالح مرغوبتري كه بتواند بارهاي فشاري و كششي بيشتري را تحمل نمايد مورد توجه قرار گرفت كه در راس آن سيمان بتن و انواع فولادميباشد كه روز به روز مراحل تكامل خود را طي نموده و هر لحضه در آزمايشگاههاي مهم  دنيا در اثر آزمايشات شبانه روزي انواع مرغوب تر و كامل تري از آن ارائه مي‌گردد.


الف ) بخش هاي مديريتي:
انجام طراحي براي  اجرا و منظور از طرح و اجرا، ‌ايجاد بنائي است كه بتواند وظائف مورد انتظار را به خوبي به انجام برساند.
اجراي طرح عينيت بخشيدن به آن طرح مطابق نقشه ها و ساير مدارك اجرائي است، كه خود حاصل تفكر طراح يا طراحان هر بنا از لحظه تكوين فكر‌ايجاد آن تا موقعي كه به دست بهره برداري كنندگان سپرده شود مراحلي را طي مي‌كند كه شامل برنامه ريزي، طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا،كنترل كيفيت، آغاز بهره برداري و خبر خوشي است تا پس از حصول اطمينان از قابليت بهره برداري آن، در اختيار بهره برداري كنندگان گذاشته شود.
بسته به بزرگي و كوچكي طرح و ماهيت آن، اهميت هر يك از مراحل فوق متغير بوده و بنابه ضرورت ممكن است گستره يكي از مراحل بسيار محدود شده و حتي مرحله‌اي با مراحل ديگر ادغام شود.
هر يك از‌اين مراحل بايد در چارچوب فني، اقتصادي، زيست محيطي، زيبائي شناسي، اجتماعي و حتي سياسي طي شود و چگونگي‌اين مراحل در‌ايمني،عملکرد آتي ( با ملحوظ داشتن خطوط هادي اداره كشور) آتي بنا و عمر مفيد آن موثرند.
اما اثر مرحله اجرا و نظارت بر اجرا، بيش از هر مرحله است ديگري تجارب جهاني نشان مي‌دهند كه در حدود هفتاد درصد تمام عللي كه بروز كاستيها و تقليل عمر مفيد بناها را سبب مي‌شوند، از خطاهاي‌اين مرحله سرچشمه مي‌گيرند
لازم به توضيح است كه برخلاف عرف معمول، در‌اينجا از اجرا و نظارت بر اجرا به عنوان يك مرحله نام برده شده و اجرا و نظارت، دو مقوله جدا از هم در نظر گرفته نشده‌اند .
اين مسئله به منظور هماهنگي با يكي از دگرگونيهاي بنيادي صنعت ساختمان است كه با وارد شدن مفهوم  از طرف سازنده در روند ساختن بناها به جاي مفهوم «كنترل كيفيت» «تضمين كيفيت» توسط دستگاه نظارت، در عمل بخش عمده وظائف دستگاه مجري و دستگاه نظارت، در هم ادغام شده است در واقع، به روال سنتي، دستگاه سازنده، بر حسب وظيفه، سعي مي‌كند طرحي را كه اجراي آن به او سپرده شده، بر مبناي  نقشه ها و با رعايت مشخصات فني طرح  بسازد.
مسئوليت او به اجراي كار طبق نقشه و مشخصات، در زماني مشخص و معمولا ً با هزينه‌اي معين محدود است.
روشهاي اجراي طرحهاي ساختماني و پيمانها
اجراي طرحهاي ساختماني صدها جزئيات فني و ساختماني و روابط پيچيده چند جانبه بين صاحبكار كارفرما، مجري طرح، ناظر، پيمانكاران جزء ، سازندگان مصالح و لوازم و فروشندگان آنها، توليد كنندگان و اجاره دهندگان تجهيزات ، نيروي انساني، نهادهاي مديريت شهري و ادارات دولتي را شامل مي‌شود.


روشهاي اجرا
اجراي طرحهاي ساختماني ممكن است به يكي از صورتهاي زير انجام پذيرد:
اماني: كه صاحبكار يا قائم مقام او، يعني كارفرما يا مجري طرح، رأسا ً عمليات اجرائي را مديريت مي‌كند و هزينه ها را مي‌پردازد
صاحبكار: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه طرح متعلق به او مي‌باشد.
كار فرما يا مجري طرح: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه صاحبكار تمام يا بخشي از اختيارات خود را براي اجرا به او تفويض كرده است.
مديريت اجرا: كه صاحبكار شخص ديگري را به عنوان مدير اجرائي،از طرف خود مامور اجراي كار مي‌كند و تمام يا بخشي از اختيارات خود را به او تفويض مي‌نمايد و با نظر او تحت كنترل خود، هزينه هاي اجرائي را با ملحوظ داشتن اضافه مبلغي براي مديريت، مي‌پردازد.
مدير اجرائي: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه سازماندهي عمليات اجرائي به عهده او واگذار مي‌گردد . كه صاحبكار يا كارفرما هر قسمت از كار را به پيمانكار مناسبي واگذار مي‌كند كه  آن بخش از كار را با مشخصات معلوم و به قيد معلوم انجام دهد و خود، كار پيمانكاران جزء را هماهنگ مي‌كند.
پيمانكار: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه انجام خدمات مشخصي را تحت شرايط فني و مالي معين در مدت زماني معلوم، به عهده مي‌گيرد.
پيمانكاري كامل: كه صاحبكار يا كارفرما، كل كار را به يك پيمانكار اصلي واگذار مي‌كند و پيمانكار مزبور با امكانات خود و يا با استفاده از پيمانكاران جزء  كار را به انجاممي‌رساند به عبارت ديگر كل كار را به مسئوليت خود، با مشخصات مورد نظر و به قيمت معلوم يا تحت شريط مالي مشخصي، به هر روشي كه صلاح بداند، انجام مي‌دهد. در كليه روشهاي فوق، فرض بر‌اين است كه طرح از پيش آماده شده‌اي، براي اجرا وجود دارد .
امروزه براي اجراي ساختمانها ابداع و به كار گرفته شده‌اند كه اجازه مي‌دهند همزمان با تهيه طرح، كار اجرا نيز آغاز و پيش برده شود.
از جمله‌اين روشها، روش اجراي سريع و روش طرح و ساخت يا طرح و اجرا را مي‌توان نام برد.


اشكال مختلف پيمانها
جز در صورت اجراي اماني، در ساير حالات، براي روشن شدن حدود حقوق و تكاليف طرفين، پيمانهائي بين صاحبكار يا كارفرما از يك سو واجرا كنندگان كار از سوي ديگر بسته مي‌شوند.
در‌اين پيمانها، حجم كار و مبلغ قرارداد، مدت اجرا و مشخصات فني، به عنوان اركان قرارداد مشخص مي‌شوند.
پيمانهاي اجرائي اشكال مختلف دارند كه متداولترين آنها به شرح زيرند:
«پيمانهاي سرجمع» «گلوبال يا لام سام»
در‌اين پيمانها، پيمانكار بازاي اجراي طرح موضوع قرارداد، در مدت زمان معلوم، مبلغ مشخصي را دريافت مي‌دارد معمولا ً هماهنگ با درصد پيشرفت كار، در موعدهاي معين، بخشي از مبلغ قرارداد به پيمانكار پرداخت مي‌گردد.


« پيمانهاي مبتني بر فهرست آحاديه »
در‌اين پيمانها، براي واخد هر يك از اقلام كار، كه با مشخصاتي معين انجام داده شود، قيمت واحدي مورد توافق قرارمي‌گيرد، احجام اقلام كار برآورد و برمبناي آحاد بها، قيمت كل عمليات و مبلغ قرارداد تعيين مي‌گردد كه بازاي آن، پيمانكار طرح را در مدتي معين اجرا نمايد.
پرداخت به پيمانكار، متناسب با پيشرفت كار، بر اساس صور توضعيتهاي ماهيانه صورت مي‌گيرد هر صور توضعيت حاوي احجام كارهاي انجام شده تا تاريخ تنظيم آن مي‌باشد كه براساس آن احجام و آحاد بها، قيمت كار انجام شده تا آن تاريخ محاسبه و پس از كسر پرداختهاي قبلي و ساير كسورات مقرر، مابقي آن به پيمانكار پرداخت مي‌گردد.
پرداخته و در مواعد مقرر « پيمانهاي در صد هزينه » در‌اين پيمانها، پيمانكار هزينه هاي اجرائي آن را باضافه درصدي كه پيشاپيش مورد توافق قرار گرفته، از كارفرما دريافت مي‌كند پيمانكار به ازاي دريافت‌اين درصد، متعهد مي‌شود كه كار را در مدت زمان مشخصي و با مشخصات تعيين شده در قرار داد به اتمام برساند.
محاسبه هزينه كارهاي انجام شده ممكن است به روشهاي مختلف صورت پذيرد در‌اين پيمانها، اغلب سقفي براي هزينه هاي كل طرح تعيين مي‌شود كه اگر پيمانكار، اچراي طرح را با هزينه‌اي كمتر از آن به پايان برساند بخشي از مبلغ صرفه جوئي شده را به عنوان جايزه دريافت مي‌دارد و اگر طرح را با هزينه‌اي بالاتر از سقف تعيين شده تمام كند، جريمه‌اي به او تعلق مي‌گيرد و يا حداقل، به مبلغ اضافه شده، درصدي تعلق نمي‌گيرد و چيزي به پيمانکار پرداخت نمي‌شود.
علاوه بر پيمانهاي فوق، كه متداولترين پيمانهاي اجرائي مي‌باشند، اشكالي ديگر از پيمان نيز وجود دارند كه با اختلافهائي كم يا بيش، شبيه به پيمانهاي مزبور مي‌باشند.


گام نخست، آشنايي با كميت و كيفيت طرح و ويژگيهاي آن
اجراي هر طرح با آشنائي سازنده با آن طرح آغاز مي‌شود براي اجراي هر طرحي، معمولاً آنچه طراح در ذهن خود خلق كرده است، از طريق نقشه ها و ساير مدارك اجرائي به سازنده انتقال داده مي‌شود.
لذا اجرا كننده علاوه بر داشتن آشنائي قبلي با استانداردها، آئين نامه ها، ضوابط و مقررات عمومي‌ساختماني بايد قبل از هر چيز با مطالعه دقيق نقشه ها، دفترچه مشخصات فني عمومي، دفترچه مشخصات فني خصوصي، دستورالعملهاي اجرائي، يادآوريهاي فني، برآورد و فهرست مقادير و ساير مدارك اجرائي، بطور همه جانبه دريابد كه چه بنائي را با چه مشخصاتي و با رعايت چه معيارهائي مي‌خواهد اجرا نمايد و حجم كار چقدر استبه عبارت ديگر سازنده بايد با كم و كيف كار آشنا شود و ضمن اطلاع از احجام اقلام كار، از مجموعه مورد احداث، تجسم فضايي دقيقي بدست آورد.
در‌اين مرحله از كار، سازنده بايد كامل بودن نقشه و ساير مدارك اجرائي را ارزيابي و از قابل اجرا بودن طرح اطمينان حاصل نمايد و هيچ ابهامي‌را از نظر دور ندارد، بويژه بايد هر گونه تناقض و ناسازگاري را كه بين مدارك مختلف اجرائي احساس مي‌نمايد، با طراح در ميان گذاشته و از او بخواهد كه مدارك اجرائي را تكميل كرده و از آنها رفع ابهام كند بطوري كه در هيچ مورد امكان تفسيرهاي مختلف باقي نماند همچنين در‌اين مرحله، اگر سازنده نظري در مورد جرح و تعديل طرح براي هماهنگ كردن آن با امكانات و توانائيهاي خود يا روش اجراي مشخصي دارد، ميتواند پيشنهادهاي خود را به طراح ارائه دهد زمان كوتاهي كه براي طي‌اين مرحله صرف مي‌شود،  از اتلاف وقتهاي بعدي، كه اغلب با توقف سازمان اجرائي و صرف هزينه هاي غير لازم همراهند، جلوگيري مي‌نمايد.


گام دوم،آشنائي با محل اجراي طرح
پس از آشنائي با طرح، سازنده بايد طي بازديد يا بازديدهائي، با محل اجراي طرح آشنا شده و محدوديت ها و امكانات موجود در محل را ارزيابي كند.
در‌اين مرحله، سازنده بايد از طريق مشاهدات، مذاكرات، پرس و جو از افراد محلي، مطالعه مدارك و گزارشهاي موجود، با عوارض سطحي، توپوگرافي، شرايط تحت الارضي، شرايط محيطي، اقليم و آب و هواي محل اجراي طرح، راههاي دسترسي به محل، امكانات دستيابي به مصالح، تجهيزات و نيروي انساني در محل و بطور خلاصه تمام امكانات تسهيل كننده و موانع و اشكالات بازدارنده و معارضهاي احتمالي، تا آنجا كه ميسر است، آشنا گردد.
براي آشنايي با محيط كارگاه اجراي طرح، جمع آوري اطلاعات زير، بسيار مفيد خواهد بود درباره عوارض سطحي از قبيل طبيعت و ميزان محلهاي احتمالي پر شده با زباله، خاك دستي و محل قرار گرفتن و نوع رگه هاي سنگ احتمالي مسيرهاي عبور جريانهاي آب و احيانا ً گودالهاي آبگير در سطح كارگاه توپوگرافي، به عبارت ديگر تغييرات رقوم خاك در سطح کارگاه سازه هاي موجود در محل كارگاه و در مجاورت آن خاكريزهاي نزديك،   خط ساحلي  و عوارض مشابه آن راههاي  دسترسي به كارگاه( راه آهن،اتومبيل،كشتي)
درباره عوارض زير زميني از قبيل:
مسير فاضلاب، قنات، تونل، زير زمين و يا ساير سازه هاي زير زميني خطوط لوله نفت و گاز و آب يا لوله هاي بخار و هواي فشرده و غيره، خطوط تلفن و تلگراف و كابلهاي زير‌زميني‌برق.
شالوده هاي موجود در محوطه كارگاه يا زمينهاي مجاور اطلاعات مربوط به گمانه هاو ساير اطلاعات از قبيل تاريخچه رفتارسازه هاي مجاور، نشستهاي خاك و غيره...


گام سوم، تهيه برنامه زمانبندي اجرا
پس از‌اينكه مشخص گرديد چه بنائي در چه محلي بايد ساخته شود، سازنده بايد برنامه زمانبندي اجراي عمليات را تدوين نمايد بطوريكه در هر مقطع زماني، قدمهاي اجرائي كه بلافاصله پس از آن لحظه برداشته شوند مشخص باشند. داشتن چنين برنامه‌اي كه تكليف اجرا كنندگان را مشخص كرده باشد، ترديدهاي مزاحم و بازدارنده را حذف كرده،‌ايجاد تحرك نموده و از اتلاف وقت و انرژي جلوگيري مي‌كند.
تهيه برنامه زمانبندي، عملا ً در يك فرآيند تجزيه، بررسي اجزا و تركيب اجزاي بررسي شده بنحوي مطلوب ومناسب با رعايت مسير بهينه، به شرح زير صورت مي‌پذيرد.
ابتدا سياهه‌اي از كليه عملياتي كه براي اجراي طرح لازمند، از تجهيز و راه‌اندازي كارگاه گرفته تا اتمام كار و برچيدن كارگاه، تدوين مي‌گردد. سپس متناسب با حجم کار و شرايط موجود عمليات به چند «عمل اصلي» يا «فعاليت اصلي»تقسيم مي‌شود.
پس از مشخص شدن فعاليتها يا عملهاي اصلي، هر يك از آنها به تعدادي «عمليات جزء» يا «فعاليت جزء» تقسيم مي‌شوند.
براي انجام هر واحد هر جزء عمل، مصالح، وسائل، تجهيزات، نيروي انساني، آهنگ انجام، زمان لازم و هزينه هاي انجام برآورد مي‌شوند و نيازهاي كل آن جزء عمل تعيين مي‌گردند.
از تركيب آنچه براي انجام جزء عملها تعيين شده، نوع و مقدار كل مصالح، نوع و حجم وسائل، انواع تجهيزات، انواع نيروي انساني مورد نياز و زمان كل اشتغال هر نوع از تجهيزات و نيروي انساني و هزينه كل اجرا تعيين مي‌گردند.
لازم به ذكر است كه حجم كل مصالح مورد نياز، از جمع كردن ساده مصالح لازم براي جزء عملها به دست مي‌آيد ولي تعداد ماشين آلات، ميزان تجهيزات و تعداد نيروي انساني را نمي‌توان از جمع كردن ساده ارقام تعيين شده براي هر جزء عمل بدست آورد زيرا ماشين آلات مورد نياز معمولا ً به صورت حاصلضرب  «ماشين* ساعت» يا « ماشين* روز» و نيروي انساني لازم به صورت حاصلضرب « نفر* ماه» تعيين مي‌شوند و لذا، تعداد ماشين آلات و نيروي انساني تابع زمانند و بايد متناسب با مدت زمان اجرا، از طريق كارشناسي و مشخص كردن زمانهائي كه تعداد مورد نياز حداكثرو حداقل است، تعيين مي‌شوند. يا بالعكس اگر استفاده از تجهيزات، ماشين آلات و نيروي انساني معيني الزام آور باشد، بايد مدت زمان اجرا متناسب با‌اين امكانات تعيين‌شود.
هزينه كل اجرا را هم نمي‌توان از جمع كردن ساده هزينه عملها محاسبه كرد زيرا سه عامل ماشين آلات، نيروي انساني و زمان بر هزينه هاي اجرائي اثر مي‌گذارند و بويژه بايد مسئله تأمين منابع مالي و حجم سرمايه‌اي كه بايد براي گردشكار كارگاه به كار گرفته شود، در محاسبه هزينه كل اجرا ملحوظ گردد. پيمانكاران با سابقه، هزينه هاي اجرائي را مستقيما ً براي هر عمل، بدون پرداختن به جزء عملها، محاسبه مي‌نمايند
پس از روشن شدن حجم مصالح مورد نياز، مبداء و منابع تهيه مصالح، چگونگي تهيه و تدارك آنها، وسيله و نحوه حمل به كارگاه، تحويل گرفتن، بار‌اندازي، انبار كردن و نگهداري در كارگاه، نحوه و وسائل برداشت و مصرف در كارگاه و بالاخره چگونگي نمونه برداري و كنترل كيفيت مصالح در مواعد مقرر، مورد مطالعه قرار مي‌گيرند.
بر اساس مطالعات انجام شده درباره مصالح، نيازهاي تجهيزاتي كنترل و حك و اصلاح گشته و امكانات و نحوه تأمين قطعات يدكي، سوخت، مصارف و لوازم آنها بررسي مي‌شوند.
در‌اين مرحله، تهيه جدول برنامه ريزي ماشين آلات مورد نياز مي‌تواند به همه جانبه بودن مطالعه و تسهيل كار مطالعه كننده كمك نمايد. در جدول شماره1 ، برنامه ريزي ماشين آلات مورد نياز براي احداث يك كانال بتن آرمه، به عنوان مثال نشان داده شده است.
بر اساس آخرين مطالعات در مورد مصالح و نيازهاي تجهيزاتي، نيازهاي به نيروي انساني تعيين گشته، منابع، امكانات، روشها و ضوابط تأمين نيروي انساني، اعم از ماهر، نيمه ماهر و غير ماهر، تبعات به كار گماردن آنان در كارگاه، شامل تأمين امكانات زيستي، بهداشتي، رفاهي و حتي در مورد طرحهائي كه اجراي آنها چند سال طول مي‌كشد، علاوه بر تأمين امكانات فوق براي خانواده ها، امكانات آموزشي براي فرزنداشان، در حالات مختلف دسترسي به امكانات شهري يا عدم دسترسي به‌اين امكانات، مطالعه و ارزيابي مي‌شوند.
در‌اين مرحله، تنظيم جدول طبقه بندي و تعداد كارگران مورد نياز در هر مقطع زماني، كمك مؤثري به امر برنامه ريزي خواهد كرد. جدول شماره 2، برنامه ريزي نيروي انساني لازم براي احداث كانال بتن آرمه فوق را نشان مي‌دهد.
پس از مشخص شدن كل نيازهاي طرح و انجام مطالعات فوق، بسته به مورد، قدم بعدي براي تهيه برنامه زمانبندي، به شرح زير برداشته مي‌شود و مدت زمان اجرا تثبيت مي‌گردد.
اگر زمان محدود باشد، سازنده از طريق مقايسه و واسنجي نيازها با آنچه در حال حاضر در اختيار دارد، كفايت يا عدم كفايت مقدورات خود را ارزيابي مي‌كند و در صورت لزوم، كمبودها را بر طرف مي‌نمايد
اگر زمان محدود نباشد، سازنده زمان تقريبي لازم براي اجراي كار با امكانات موجود خود را برآورد و معقول بودن‌اين زمان را بررسي مي‌كند و اگر لازم باشد، تعادل منطقي را بين امكانات و مدت زمان اجرا بر قرار مي‌سازد.
در‌اين مورد بايد توجه داشت كه امروزه زمان، پربهاترين اقلام مصرفي در كارگاه است و هنر يك مجري و سازنده خوب آن است كه با تأمين بموقع مصالح و به كار گرفتن وسائل، تجهيزات و نيروي انساني به مناسبترين نوع و مقدار، زمان لازم براي اجرا را كوتاه كرده و از‌اين راه هزينه هاي اجرائي را كاهش دهد. و طرح را هر چه زودتر به بهره برداري برساند. توجه كنيد كه اگر يك كارخانه سيمان 3000 تني فقط يك روز زودتر به توليد برسد، بازاي آن يك روز، 3000 تن سيمان بيشتر توليد شده و ميليونها ريال ارزش افزوده خواهد گرديد. لازم به ياد آوري است همانطور كه در شكل شماره 1 نشان داده شده ، براي انجام عمليات اجرائي، يك محدوده مدت زمانهاي مناسب، واقع در حد فاصل يك زمان حداقل و يك زمان حداكثر وجود دارد، كه بازاي مدت زمانهاي واقع در‌اين محدوده مي‌توان كار را با صرف هزينه و انرژي به سرانجام رسانيد ولي تقليل مدت زمان اجرا به كمتر از حداقل فوق يا طولاني تر شدن مدت زمان عمليات اجرائي از حداكثر مزبور، به افزايش تصاعدي هزينه هاي اجرائي منجر مي‌شوند. بديهي است كه با توجه به ملاحظات فوق بايد در مورد مدت زمان اجرا اتخاذ تصميم به عمل‌ايد و با‌ايجاد تعادل بهينه بين مقدورات و مدت زمان اجرا،    مدت زماني مناسب و معقول براي اجراي طرح تعيين و تثبيت شود.
پس از تثبيت مدت زمان اجرا، با در اختيار داشتن كليه اطلاعات، طرح اوليه سازماندهي و گردشكار كارگاه، با‌اين هدف تهيه مي‌شود كه با به كار گرفتن اصول مهندسي و ابداع روشهاي اجرائي بهتر، بتوان با همسو كردن همه نيروها و با تأمين گردشكاري مناسب، بنحوي كه هيچ فعاليتي مزاحم فعاليتهاي ديگر نشود، با صرف حداقل مصالح، تجهيزات، انرژي و زمان، بيشترين نتيجه عملا ً ممكن را از ديدگاه كمي‌و كيفي، به دست آورد.
بر مبناي طرح سازماندهي تهيه شده با در نظر داشتن امكانات و محدوديت ها، در يك نظم منطقي و با رعايت تقدم و تأخر منطقي عملهاي مختلف و تقدم و تأخرهاي ناشي از ضرورتهاي اجرائي، كوشش مي‌شود با هماهنگ كردن فعاليتها بنحوي كه با هم تداخل زماني نداشته باشند، برنامه زمانبندي عمليات اجرائي طوري تهيه مي‌شود كه از امكانات، بيشترين استفاده به عمل‌ايد و اثر بازدارنده محدوديتها كمترين باشد و اگر تأمين‌اين نقطه نظرها، تغيير، تكميل يا جرح و تعديلاتي را در طرح اوليه سازماندهي و گردشكار كارگاه‌ايجاب نمايد، با اعمال‌اين تغييرات وجرح و تعديلات، برنامه زمانبندي نيز تكميل و حك و اصلاح مي‌گردد.‌اين رفت و برگشت از طرح سازماندهي به برنامه زمانبندي و از برنامه زمانبندي به طرح سازماندهي، تا جائي ادامه مي‌يابد كه طرح مزبور، حالت نهايي و قطعي به خود بگيرد.
در عمل ممكن است، در بدو امر فقط خطوط كلي اجرا و كليات سازمان اجرائي تعيين گردند و طرح سازماندهي نهائي بدست‌ايد.
با داشتن تصوير روشني از طرح سازماندهي نهائي و معمولا ً با رعايت مسير بحراني، برنامه زمانبندي اجرا چنان تأمين مي‌شود كه هر جزء عمل زماني انجام شود كه نتيجه حاصل از آن بيشترين باشد. مسير بحراني، عملها و جزء عملهايي را در بر مي‌گيرد كه هر تأخير در انجام هر يك از آنها، مستقيماً به تأخيري به همان‌اندازه در اتمام برنامه منجر مي‌شود.
بديهي است كه برنامه تدوين شده بايد تمام عمليات اجرائي، از جمله استقرار و تجهيز كارگاه در شروع كار، گردشكار كارگاه در مدت اجرا و برچيدن كارگاه پس از اتمام عمليات اجرائي را دربرگيرد.
با توجه به آنچه گذشت، از يك سو برنامه زمانبندي مبتني بر برآوردهاي مصالح، تجهيزات، نيروانساني، مدت زمان انجام و هزينه هاي انجام هر جزء عمل است كه مقولاتي احتمالي باشند و بسته به نوع و ماهيت كار و در عمل،‌اين عدم قطعيتها بر روند انجام كار اثر مي‌گذارند و اجازه نمي‌دهند كه كار كاملا ً طبق برنامه اجرا شود  از سوئي ديگر واضح است كه برنامه زمانبندي عمليات اجرائي تابع امكانات و محدوديتهاي موجود در موقع تهيه برنامه و مبتني بر اطلاعاتي است كه تا آن موقع در اختيار بوده‌اند.‌اين امكانات محدوديتها و اطلاعات، در طول مدت اجرا دچار تغيير و تحول مي‌شوند، لذا برنامه زمانبندي،انطباق خود را با وضع موجود از دست مي‌دهد، در‌اين صورت، براي احتراز از هر گونه اتلاف وقت و امكانات،لازم است برنامه مورد تجديد نظر قرار گرفته و با شرايط موجود هماهنگ گردد. براي تأمين ‌اين منظور، بايد برنامه زمانبندي قابل انعطاف بوده و در آن امكان تجديد نظر و به روز آوردن در مواقع لزوم، پيش بيني شود. ارجح آن است كه در خود برنامه موعدهاي برنامه  مقرر گردد.
قدر مسلم‌اين است كه براي تنظيم موفقيت آميز برنامه، كسي كه‌اين مسوؤليت مهم را به عهده مي‌گيرد بايد شناختي درست از ماهيت كار و وابستگي بين عملها و جزء عملهائي كه كل كار را تشكيل مي‌دهند، داشته باشد.
برنامه‌اي كه به‌اين ترتيب تدوين مي‌شود،گرچه گاهي مسائل تداراكاتي را هم در بر مي‌گيرد ولي اكثرا براي‌اينكه‌اين برنامه با موفقيت به اجرا در‌ايد، لازم است كه برنامه هاي مشروحه زير نيز به موازات آن تدوين و به موقع اجرا گذاشته شوند.
برنامه زمانبندي تدارك مصالح و مصارف، كه گردشكار كارگاه را تنظيم كرده و اجازه نمي‌دهد كه كار بدليل كمبود مصالح تنظيم شود.
برنامه زمانبندي تأمين ماشين آلات و قطعات يدكي آنها، كه مديريت ماشين آلات را ميسر ساخته و از اتلاف زمان بدليل نبودن تجهيزات در كارگاه يا راكد ماندن سرمايه در كارگاه به صورت ماشين آلات و تجهيزات اضافه بر آنچه مورد نياز است، جلوگيري مي‌نمايد.
برنامه زمانبندي تأمين نيروي انساني، كه مديريت نيروي انساني، استخدام بموقع افراد لازم و خاتمه دادن به خدمات آنها در زمان مقرر را ميسر مي‌سازد. بويژه‌اين برنامه اجازه مي‌دهد كه به افراد شاغل، پيشاپيش اطلاع داده شود كه جوياي كار ديگري باشند.
برنامه زمانبندي تأمين منابع مالي، كه مديريت سرمايه را ميسر ساخته و از زيانهاي پيش بيني نشده جلوگيري مي‌نمايد.
بديهي است كه‌اين برنامه ها مستقل از يكديگر و از برنامه زمانبندي اجرا نيستند و بايد در ارتباط كامل با يكديگر تنظيم و به موقع اجرا گذاشته شوند با تدوين برنامه، گام سوم اجرا به پايان مي‌رسد.

 
گام چهارم، شروع عمليات اجرائي و كنترل و بهنگام كردن برنامه
با برنامه زمانبندي تدوين شده، عمليات اجرائي شروع مي‌شوند. براي اجراي موفقيت آميز برنامه لازم است كار انجام شده بطور مستمر كنترل و با برنامه مقايسه و در صورت لزوم، برنامه بهنگام شود. ‌اين كار مستلزم نمي‌تواند گره از كار اجرا  باز كند. تايج كنترلها  بايد ثبت و پالايش شوند و بر اساس گزارشها  و آمار تهيه شده از نتايج كنترلها، مسير كار اصلاح گردد.
اگر كنترلها حاكي از پيشرفت كار بيش از ميزان پيش بيني شده در برنامه باشند، اجازه مي‌دهند كه با حك و اصلاح برنامه، مدت زمان كل اجراي طرح كاهش داده شود و اگر كنترلها نشان دهنده عقب ماندن اجرا از ميزان تعيين شده در برنامه باشند، هشداري خواهند بود كه سازنده را به جستجوي علل عقب ماندگي و رفع علل مزبور و در صورت لزوم جرح و تعديل برنامه واصلاح مسير، رهنمون مي‌شوند.
بايد توجه داشت كه ضرورت ندارد كنترلها بسيار پيچيده و داراي دقت رياضي باشند و به اصطلاح مو را از ماست بكشند. كافي است در كنترلها اقلام اصلي در نظر گرفته شده و بتدريج با فراهم آمار در هر زمينه، تدفيق شوند ولي استمرار كنترلها و مرتب بودن پالايش آنها، لازمه بهره برداري صحيح از كنترل برنامه است.

 
گام پنجم ، كنترل كيفيت مستمر
« کنترکل کيفيت» بايد به عنوان يک« عمل اصلي» در برنامه ها گنجانده شود ساير عملهاي اصلي بطور مرتب پيگيري شود، براي نشان دادن جايگاه ويژه آن، كنترل كيفيت در چارچوب برنامه به عنوان گامي‌مستقل‌اين طرز تلقي اجازه مي‌دهد كه چه در حالت نظارت سنتي، كه كنترل كيفيت رسمي‌توسط شخص ثالث انجام مي‌شود، و چه در حالت اعمال نظارت توسط خود دستگاه سازنده به منظور تأمين كيفيت با يا بدون حضور شخص ثالث، بتوان كنترل كيفيت را، فارغ از ساير مسائل و مشكلات اجرائي، سازمان داد و به پيش برد.

 
گام ششم ،ايمني،حفاظت و بهداشت كار
آنچه درچارچوب‌اين صنعت صورت مي‌گيرد  به خاطر انسان و تأمين رفاه بيشتر اوست، عدم توجه به‌ايمني، بهداشت و حفاظت آنهائي كه مستقيما ً در كار اجرا مشاركت دارند و افراد ديگري كه ممكن است درحيطه اثر عمليات اجرائي قرار گرفته و از آن آسيب ببينند. يك اجرا كننده و سازنده خوب بايد كار خود را چنان سازماندهي كند كه خطري متوجه افراد دست‌اندركار اجرا و ساير افرادي كه با كارگاه در تماسند، نگردد.

 
شرايط لازم براي اجراي موفقيت آميز طرح
اجرا كنندگان طرحهاي ساختماني بايد توجه داشته باشند كه علاوه بر آنكه بخش قابل توجهي از ثروت ملي به صورت  ساختمان  از گردش خارج شده و«راكد مي‌ماند» فضاهاي توليدي، خدماتي، آموزشي، بهداشتي و غيره نيز كه بدست آنان ساخته مي‌شوند، اگر بنحو مطلوب اجرا نشده، از پايائي كافي برخوردار نباشند و نتوانند وظائف خود را انجام دهند، اجتماع ضرر خواهد كرد. اجراي ساختمانها بنحو مطلوب و برخوردار بودن آنها از پايائي كافي، در گروي آن است كه برداشتن شش گام اصلي فوق با رعايت جميع جهات صورت پذيرد.
براي‌اينكه‌اين شش گام اصلي با موفقيت برداشته شوند و با مراعات همه جانبه شرايط كار و كارگاه، برنامه‌اي مناسب تهيه و طرح طبق مشخصات مورد نظر، با حداقل هزينه و حصول حداكثر نتيجه اجرا شود، اجرا كننده بايد شناخت كافي از مشخصات و همه عوامل مؤثر در كار داشته باشد .
اين مسئله در مورد تمام بناها صادق است، هر چند كه بسته به حجم كار، نوع كار و ساير شرايط ممكن است  برخي از گامها محدودتر يا گسترده تر باشند.
مشخصات مورد نظر، علاوه بر نقشه ها، در دفترچه مشخصات فني عمومي‌و دفترچه مشخصات فني خصوصي درج مي‌شوند. در‌اين مدارك، به استانداردهاي مصالح و فرآورده ها، استانداردهاي آزمايش  و كنترل كيفيت مصالح  و فرآورده ها ، آئين كاربردها، آئين نامه ها و و مقررات ملي ساختماني كشور اشاره مي‌شود. در پيمانهائي كه مبتني بر فهرست بها بسته مي‌شوند، بخشي از مشخصات در فهرست مزبور منعكس مي‌گردد‌اين فهرست صراحت دارد كه بازاي انجام چه كاري و با چه مشخصاتي، چه پولي بايد به انجام دهنده پرداخت شود. به عبارت ديگر در فهرست آحاد بها، براي هر يك از اقلام كار، نوع مصالح، نحوه كاربرد و اجرا، مشخصات كار انجام شده و نحوه‌اندازه گيري كار انجام شده ارائه داده مي‌شوند.‌اين مدارك را بايد تمام دست‌اندركاران اجرا بشناسند و در موارد لازم از آنها استفاده كنند.


مدارك رسمي‌كه اجرا كنندگان بايد بشناسند
مداركي كه براي شناخت مشخصات و ساير عوامل مؤثر در كار « در صنعت ساختمان» موجود و مورد استناد و استفاده مهندسان ساختمان مي‌باشند، صرفنظر از كتابها و نشرياتي كه اصول نظري و ديدگاههاي عملي در آنها تشريح گرديده‌اند، شامل هفت نوع مدرك رسمي‌به شرح زيرند:
•                                   استانداردهاي مشخصات مصالح، مواد و فرآورده ها
•                                   استانداردهاي آزمايش و كنترل مشخصات
•                                   آئين كاربردها
•                                   دفترچه هاي مشخصات فني عمومي‌و اجرائي
•                                   آئين نامه ها
•                                   مقررات ساختماني
•                                   دفترچه هاي فهرست آحاد بها
منظور از« استانداردها»  مدارك رسمي‌منتشر شده از طرف سازمانها ذي ربط كشور در مورد مشخصات مصالح و فرآورده ها و روشهاي كنترل‌اين مشخصات است.
استانداردهاي مشخصات، بسته به مورد حاوي تمام يا بخشي از قيود و شرايط مربوط به ابعاد هندسي، مشخصات فيزيكي، شيميائي، مكانيكي و تكنولوژيكي مورد نظر مواد، مصنوعات و و توليدات و رواداريهاي آنها مي‌باشند دراستانداردهاي آزمايش و كنترل مشخصات، روشهاي آزمايش مواد، مصالح و فرآورده ها به منظور بررسي كمي‌و كيفي مشخصات آنها و چگونگي ارزيابي و پذيرش مواد، مصالح و فرآورده ها بر مبناي نتايج حاصل از آزمايشها، شرح داده مي‌شوند منظور از«آئين كاربرها» مدارك رسمي‌مربوط به روشهاي كاربرد مصالح، مواد و فرآورده ها و قيود فني است كه بايد در موقع كاربرد رعايت شوند.
در صنايع ديگر «بجز صنعت ساختمان» عموما ً استانداردها براي تأمين قابليت كاربرد توليدات و كالاها كافي تلقي مي‌شوند. زيرا توليد كننده با رعايت استانداردها و اعلام انطباق توليدات خود با استاندارد مشخصي، تلويحا ً حداقل كيفيت مورد انتظار از آن را تضمين مي‌كند و مصرف كننده با علم و اطلاع از‌اين تضمين تلويحي، متناسب با نيازهاي خود، كالاي مورد نظر را انتخاب مي‌نمايد. در مواردي هم آئين كاربردها و وآئين نامه ها، به عنوان مكمل به كار برده مي‌شوند ولي در‌اين صنايع كمتر به مقررات و ضوابطي نظير مقررات ساختماني برخورد مي‌كنيم.
از طريق هماهنگ كردن استانداردها در سطح جهاني، گستره توليد، عرضه و مصرف مواد و فرآورده ها وسعت مي‌يابد و كار توليد كننده و مصرف كننده تسهيل مي‌شود. امروز مثلا ً مصرف كننده‌ايراني، به بركت وجود استانداردهاي بين المللي، بدون دغدغه خاطر، لامپ ساخت استراليا را براي نصب بر روي سرپيچ ژاپني خريداري مي‌نمايد و مشكلي هم برايش پيش نمي‌آيد.

مفاهيم ‌و واژه‌هاي اوليه


قرارداد:
عبارتست از قرارداد كتبي يا شفاهي كه به موجب آن كارگر در قبال دريافت حق‌‌‌‌‌‌‌ السعي كاري را براي مدت موقت يا غير موقت براي كارفرما انجام مي‌دهد.
قرارداد كار علاوه بر مشخصات دقيق طرفين حاوي موارد زير است:
الف) نوع كار يا حرفه‌اي كه كارگر به آن اشتغال دارد.
ب) ساعات كار تعطيلات، مرخصي‌ها
ج) محل انجام كار
د) تاريخ انعقاد قرارداد
ه) مدت قرار داد
و) موارد ديگر

كارگر:
كارگر در قانون كار كسي است كه به هر عنوان در مقابل(حق‌ السعي) اعم از مزد، حقوق، سهل سود و ساير مزايا به درخواست كارفرما كار كند.
كارفرما :
شخصي است حقيقي(منظور يك نفر) يا حقوقي (منظور در غالب يك شركت) كه كارگر به درخواست و به حساب او در مقابل حق السعي كار مي‌كند. مديران، مسئولان و به طور عموم كليه‌ي كساني كه عهده‌دار اداره‌ي كارگاه هستند نماينده كارفرما محسوب نمي‌شوند.
كارفرما مسئول كليه‌ي تعهداتي است كه نمايندگان مذكور در قبال كارگر به عهده مي‌گيرند.
پيمانكار:
شخص حقيقي يا حقوقي كه براي انجام كار طبق مقررات و شرايط مندرج در آئين نامه گواهينامه صلاحيت پيمانكاري دريافت كرده باشد.
كارگاه:
محلي است كه كارگر به درخواست كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي‌كند از قبيل مؤ‌سسات، صنعتي، كشاورزي، معدني، ساختماني، و امثال آنها.
كليه‌ي تأسيساتي كه به اقتضاء كار متعلق به كارگاه هستند از قبيل نمازخانه، نهار ‌خوري، تعاوني‌ها، مراكز آموزشي،‌ جزء كارگاه محسوب مي‌شوند.

انواع ساختمان:
الف) از لحاظ ـ مصالح مصرفي  ب) از لحاظ ـ مصرف

الف)از لحاظ مصالح مصرفي:
1-  ساختمانهاي بتني:
ساختمان بتني ساختماني است كه براي اسكلت اصلي آن از بتن آرمه استفاده شده باشد در ساختمانهاي بتني سقفها به وسيله دال‌هاي بتني پوشيده مي‌شود و يا از سقفهاي تيرچه بلوك و يا ساير سقفهاي پيش‌ساخته استفاده مي‌شود و براي ديوارهاي جدا كننده از انواع آجر و يا تيغه گچي و يا چوب استفاده مي‌شود و ممكن است از ديوار بتن آرمه هم استفاده شود ساختمانهاي بتني داراي عمر طولاني، هزينه زياد ساخت، مقاومت در برابر آتش‌سوزي مي‌باشند.
2-  ساختمانهاي فلزي:
اسكلت‌اين نوع ساختمانها (پل‌ها و ستونها) از پروفيلهاي فولادي بوده و اتصالات آن در‌ايران معمولاً از جوش استفاده مي‌شود. سقف‌اين نوع ساختمانها به صورت تيرچه بلوك ، كمپوزيت و يا طاق ضربي مي‌باشد از ويژگي‌هاي‌اين ساختمان مي‌توان به زنگ‌زدگي در برابر رطوبت‌، تغيير شكل در برابر آتش سوزي هاي شديد، اجراي اسكلت سريع صورت مي‌گيرد، فضاي كمتري اشغال مي‌كند.
3-  ساختمانهاي آجري:
ساختمان‌هايي كه تحمل بارهاي مرده و يا زنده به عهده ديوارهاي آجري باربري باشد، سقف‌اين ساختمانها از طاق ضربي و يا سقف تيرچه بلوك با استفاده از شناژهاي افقي روي ديوارهاي باربر و شناژهاي قائم حداقل در 4 گوشه ساختمان در حالت بتن مسلح استفاده مي‌شود ضخامت ديوارهاي باربر 35 سانتيمتر و ديوارهاي غير باربر 11 سانتيمتري و 5 سانتيمتري استفاده مي‌شود.
4 -  ساختمانهاي خشتي و گلي:
اين ساختمانها با گل و يا خشت ساخته مي‌شوند به علت ضعف مصالح مقاومت چنداني در برابر زلزله ندارند و به طور كلي بايد از احداث آنها خودداري گردد.
ب) ساختمان از لحاظ كاربرد:
ساختمانها از لحاظ كاربرد به انواع ساختمانهاي مسكوني، اداري، بيمارستانها، انبارها، مدارس و مكانهاي عمومي‌مانند
باشگاهها و ورزشگاهها و غيره تقسيم مي‌شوند.

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۷ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

طراحی معماری

طراحی معماری

معماری از هیچ بوجود نمی‎آید. ذهنیت یک طراح و تفکرات و اندیشه‎های وی مهمترین عامل در پیدایش یک اثر معماری محسوب می‎شود، زیرا تمام عوامل موثر بر شکل‎گیری معماری و اطلاعات مربوط به طراحی می‎بایست در ذهن طراح ارزیابی، طبقه‎بندی و تجزیه و تحلیل شوند و در نهایت در قالب یک طرح معماری به مقوله‎هایی عینی و و قابل تجربه‎ تبدیل گردند. آنچه که ذهنیت یک معمار را می‎سازد، ایده‎هایی است که او از موضوعات مختلف مرتبط با طرح در ذهن خود پرورانده است. در نهایت این ایده‎ها هستند که طی روندی معین به فرم‎ها و فضاهای معماری تبدیل می‎شوند که ما روزانه با آنها سروکار داریم.

ایده اصطلاحی است که در بحث‎های هنری و از جمله در معماری به کرات مورد استفاده قرار می‎گیرد و همین امر بیانگر اهمیت آن در فرایند طراحی معماری است. ایده (Idea) از کلمه یونانی Eidos به معنی دیدن و شیء مرئی گرفته شده و اولین بار در آرای افلاطون مطرح گردیده است. افلاطون معتقد بود که پدیده‎های جهان صور مختلف تجلی جهان ایده‎ها یا فرم‎های ازلی و مطلق هستند.

پیشرفت فرهنگ معماری نیازمند ارائه ایده‎ها و در حقیقت راه‎حل‎های خلاقانه و نوین توسط معماران می‎باشد. به همین علت بکارگیری صحیح و خلاقانه ایده‎ها مهمترین بخش معماری محسوب می‎شود. طراحی معماری از ایده‎هایی مجرد و ذهنی آغاز می‎شود و سپس به طرح فضای عینی معماری می‎انجامد.

ایده حاصل دانش، تفکر، آگاهی‎ها و دانسته‎های موجود در ذهن طراح و در ارتباط مستقیم با جهان پیرامون وی است. اطلاعاتی که از جهان بیرون توسط حواس کسب می‎شوند و به ذهن می‎رسند، نقش مهمی در پیدایش ایده ایفا می‎کنند. به همین علت جان لاک می‎گوید: ایده از عملیات ذهن بر محسوسات پدید می‎آید. تمام پدیده‎هایی که در این جهان وجود دارند، از قبیل یک ساختمان، یک فرم طبیعی، یا حتی یک داستان و یک شعر می‎توانند به کاتالیزورهایی برای پرورش ایده در ذهن تبدیل شوند. منابع ایده همه جا در میان اشیاء روزمره زندگی، در طبیعت، درعلوم مختلف، در معماری‎های تاریخی و خصوصاً در برنامه و محیط سایت وجود دارند. اما یک ذهن خلاق و کنجکاو نسبت به اطلاعات موجود در محیط پیرامون است که می‎تواند ایده‎های خلاقانه‎ای را ابداع کند. از این رو جمع‎آوری اطلاعات که در معماری به میزان قابل توجهی بصری هستند و اغلب از مشاهده شرایط محیطی پروژه بدست می‎آیند، نقش مهمی در شکل‎گیری ایده‎های معمارانه دارد.

معماری همواره با مسائل مختلفی سروکار دارد و عوامل موثر بر شکل‎گیری پروژه بی‎شمارند. در این میان کار اصلی معمار یافتن جوهر منحصر بفرد و مسأله اصلی هر پروژه و پاسخگویی به آن با یک ایده قوی است. از این طریق است که ایده تولید می‎شود. طبیعی است که در آغاز کار یا در ضمن طراحی به علت تعدد مسائل پیش روی معمار، ایده‎های فراوانی شکل بگیرند. در اینجا نقش معمار اولویت‎بندی ایده‎ها براساس اصلی‎ترین مسائل و پالایش و تلفیق ایده‎های خرد و کلان برای رسیدن به ساختاری منسجم است. در ضمن در مرحله طراحی جزئیات پروژه نیز می‎توان از ایده‎های متناسب با کلیت و اجزاء طرح استفاده کرد.

با اینکه داشتن ایده‎های قوی در معماری حائز اهمیت است، اما تنها داشتن ایده‎های خوب و خلاقانه برای رسیدن به یک معماری مطلوب کافی نیست. یک ایده معمارانه خوب علاوه بر نوآورانه بودن باید از قابلیت‎های دیگری برخوردار باشد تا در نهایت یک معماری مطلوب و ماندگار از این ایده حاصل ‎شود.

 

از آنجا که معماری هنری کاربردی است و ما در معماری می‎خواهیم به نتیجه‎ای ملموس دست یابیم، باید این توانایی را داشته باشیم که از ایده که از شناخته‎های ما بصورت مجرد و خالص استخراج شده است، به یک محصول و یا فرایندی برای تولید محصول معماری برسیم. علی‎رغم اهمیت فوق‎العاده زیاد ایده‎های معمارانه، توجه صرف به ایده‎پردازی در طراحی معماری و غفلت از سایر جنبه‎های معماری همچون فرم می‎تواند آثاری با ایده‎های قوی را به تدریج به ورطه فراموشی بسپارد، زیرا در طول زمان معانی اولیه فراموش می‎شوند و آنچه می‎ماند فرم است.

ایده پس از شکل‎گیری در ذهن طراح باید با طی مسیر لازم به فرم تبدیل شود. از این رو چگونگی استخراج ایده از مقولات شناخته شده و پدیده‎های اطراف و نیز تبدیل آن به فرم معماری حائز اهمیت است، زیرا تبدیل مستقیم چیزهایی که کنجکاوی ما را جلب کرده‎اند، به معماری ناممکن و بعضاً امری سطحی و پیش پا افتاده است. مسأله عمده در فرایند طراحی شناسایی مشخصه‎های اصلی پدیده‎هایی است که معمار آنها را به عنوان منابع خلق ایده‎های معمارانه در نظر گرفته است. ذهن کنجکاو عصاره یا ویژگی مهم آن چیزهایی را که با حواس شناخته است، استخراج و سپس آن را با استفاده از استراتژی مشخص به فرم تبدیل می‎کند.

تبدیل ایده به فرم یکی از مهمترین بخش‎های طراحی معماری است. همان قدر که در معماری داشتن ایده مهم است، گذر از مرحله ایده به فرم نیز اهمیت دارد. حساس‎ترین و تعیین‎کننده‎ترین مسأله در آغاز طراحی تبدیل ایده‎های اصلی و محوری پروژه به ساختاری دارای شکل می‎باشد. ایده در مرحله آغازین ممکن است فکر خالص باشد و با عناصر شناخته شده غیرمعماری تصور گردد، و سپس به ایده معمارانه و دست آخر به ایده فرمال تبدیل ‎شود. ایده فرمال نیز با خود فرم متفاوت است، زیرا ایده‎ها می‎توانند به صور مختلف متبلور شوند. تبلور پیش از آنکه با فرم تعیین شود، با استراتژی طراحی تعیین می‎شود. در نتیجه ممکن است یک ایده یکسان با اتخاذ استراتژی‎های طراحی متفاوت به دو طرح مختلف بیانجامد. از این رو می‎توان گفت ایده‎ها مصالح طراحی هستند و فرمها تبلور فرایند تولید.

تبدیل ایده به فرم در گرو دو شرط اصلی است: قابلیت شکل‎زایی ایده‎های نخستین و مهارت و دانش طراح در رابطه با تبدیل ایده به فرم. نکته مهم در تبدیل ایده به فرم قابلیت شکل‎زایی ایده است و البته این قابلیت چیزی نیست که به خودی خود وجود داشته باشد. قابلیت شکل‎زایی هم به منبع ایده مربوط است و هم به ذهنیت طراح. ذهنی خلاق است که ورای ظاهر پیش پاافتاده یا گنگ مسائل مورد مطالعه و پدیده‎های روزمره می‎تواند قابلیت‎های شکل‎زایی را شناسایی کند.

همان گونه که قبلاً نیز عنوان شد، آنچه از معماری بجا می‎ماند و با کاربر فضا ارتباط برقرار می‎کند، فرم است و نه ایده. اما امروزه بسیاری از آثار مهم بیش از آنکه به زیبایی‎شناسی و پردازش فرم توجه داشته باشند، به نشان دادن ایده معماری می‎پردازند و به همین جهت گاه خشک و شماتیک به نظر می‎رسند. در این گونه آثار فرم در خدمت ایده و دیاگرامی برای نمایش آن است. تجربه ناموفق این معماری‎ها نشان می‎دهد که در طراحی معماری توجه به ایده و فرم در کنار هم می‎تواند به خلق آثار درخشان و ماندگار منجر شود.

 

آفرینش معماری

 

معماری به مفهوم اصیل آن با وظیفه دشوار ساختن چیزی که از قبل وجود ندارد، درگیر است. به بیان بهتر معماری نوعی آفرینش محسوب می‎شود که به هیچ عنوان تقلید را نمی‎پذیرد. آفرینش چشمه جوشان هنرهاست و آثار بزرگ هنری در پرتو نور آفرینش‎گری خالقان خود پا به عرصه وجود نهاده‎اند. بواسطه آفرینش است که اثری بدیع و جدید در حوزه هنر و معماری زاده می‎شود و موجبات ارتقای وضع موجود را فراهم می‎آورد.

هر عمل تازه‎ای در ساختن چیزی در مقوله آفرینش قرار می‎گیرد، خواه محصول آن زیبا باشد یا نازیبا. آفرینندگی در هنر و معماری بر نوعی از فعالیت اشاره دارد که به منظور ایجاد یک طرح جهت پیدا می‎کند. اما واضح است که این فعالیت به تنهایی طرح محسوب نمی‎شود، زیرا طراحی متضمن ابتکار می‎باشد و بدون ابتکار طراحی غیر ممکن است. در كنار ساير عوامل مؤثر بر شکل‎گیری معماری، نمي‌توان نقش ابداع و خلاقيت هنرمند را در شكل دادن به هرگونه اثر هنري و از جمله آثار معماري ناديده گرفت، زیرا نیروی هنرورانه ذهن آدمی نیرویی زاینده است و همین زایش و خلاقیت وجودی آدمی است که تاریخ هنر را شکل داده است. آفرينش هنري نیز در مرحله نهايي توسط هنرمند تحقق مي‌يابد و اوست كه بازتاب و تأثير عوامل گوناگون را در معماري به نمایش می‎گذارد.

کار معمار به عنوان یک شخصیت آفریننده طی طریق در یک فرایند مستمر آفرینش هنری است، فرایندی که از یک انگیزه اصلی که خود چکیده یک سلسله انگیزه‎های دیگر است آغاز و به ایجاد طرح نهایی می‎انجامد. طراح چیزی را از چیزی بوجود نمی‎آورد، بلکه او چیزی نو خلق می‎کند و در این راه از قدرت تخیل خود کمک می‎گیرد. بنابراین غیر ممکن است که یک طرح را از پیش بتوان شناخت و یا قانونی برای نحوه طراحی وضع نمود.

آفرینش کار خداست و چون انسان آفریده اوست، قادر به آفرینش می‎باشد. یگانه معمار هستی با دمیدن روح آفریننده خویش در کالبد انسان او را جانشین خود بر روی زمین قرار داد. همان گونه که خداوند با دمیدن روح خلاقه خود در جسم بی جان آدمی را می‎آفریند، انسان نیز در مقام جانشین وی با دمیدن روح خلاقه خود در کالبد مواد خام و بی‎جان به آنها زندگی می‎بخشد و بدین سان هنر از انسان زاییده می‎شود. بدین ترتیب خداوند و آدمی دو حد مقوله آفرینش به شمار می‎روند که در هر آفرینش بایستی به این دو حد توجه نمود و در آنها تفکر کرد.

هرچند مطالب یاد شده در نگاه اول ممکن است بدیهی و ساده به نظر برسند، اما تعمق بیشتر در مفهوم آفرینش ما را از وظیفه خطیر و نقش اساسی یک معمار در آفرینش فضاهای معماری آگاه می‎سازد. با اینکه دانش ما در مورد نیروی خلاقه ذهن بسیار کم است، اما به جرأت می‎توان گفت که این نیرو در عرصه‎های آفرینش حد و مرزی نمی‎شناسد و همچنان در طریق آفرینندگی گام برخواهد داشت و عرصه‎های جدیدی را در برابر دیدگان بشر خواهد گشود. 

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

7 اثر اول معماری

7 اثر اول معماری

اینکه آثار معماری را با عملکرد آن و پاسخ دادنشان به نیاز‌های کارکردیشان بسنجند امری مسبوق به سابقه است. دیرینه است این نوع نگاه. اما ظاهرا، این روزها سنجیدن اثر معماری به یگانه بودنش و وی‌ژه بودنش دارد باب می‌شود. مجله ‌Conde Nast Traveller خاص‌ترین و نامتعارف‌ترین ساختمان‌های جهان را انتخاب نموده است.
۱) مرکز نمایشگاهی <کومولوس> در ناردبورگ دانمارک:
در نگاه اول (حتی دوم)!! نمی‌شود فهمید چه عواملی معمار را به این فرم وحجم رهنمون شده است. هلا‌ل ماه؟ تکه‌ای پنیر؟ یا حتی ارگانیزمی ساده و معمولی! هرچندکه به گفته خود معمار، همین چندگویگی و چندوجهی اثر است که مد نظر و هدف اولیه او بوده است. پیکر نامتعارف ساختمان، که موزه علوم وفن آوری‌های جدید را درخود دارد، به پارک علمی-تفریحی دانفوس نقش می‌زند.
۲) برج دبی:
این مجموعه غول آسا، که احتمالا‌ به نیم کیلومتر ارتفاع خواهد رسید، قرار است امسال به بهره برداری برسد. این برج ۳۰ هزار آپارتمان و مغازه و سوپرمارکت و حتی دریاچه مصنوعی خواهد داشت. معمار ساختمان، آدریان اسمیت، معتقد است که اقلیم و فرهنگ عربی و فرم یادمانی مساجد قدیمی اورا به این فرم هدایت نموده است.
۳) ورزشگاه ویمبلی لندن:
این ورزشگاه برای انگلیسی‌ها مهم و عزیز است. نخست به این خاطر که تیم ملی فوتبال انگلستان در سال ۱۹۶۶ در همین ورزشگاه قهرمان شد، دوم به این خاطر که به اعتقاد هواداران پر شر و شور فوتبال، صرف گنجایش ۹۰ هزارنفری آن امتیاز و موجب فخر است. سوم آنکه آکوستیک ورزشگاه جوری طراحی و اجراشده است که طنین شور و هیجان تماشاچی‌ها را چند برابر می‌کند. و سرآخر اینکه این نورمن فاستر بزرگ بود که بازسازی آن را به عهده گرفت و آن را یرای بازی‌های ۲۰۱۲ آماده نمود.
۴) موزه نوین> نیویورک:
این موزه در منطقه منهتن، و درمیان انبوهی از خانه‌ها قرار دارد. در مکان قبلی اش هم که چند سال پیش از آنجا نقل مکان نمود، در میان توده‌ای از ساختمان‌های اداری و ویترین‌های فروشگاه‌ها قرار داشت. اینک این ساختمان خودرا ازفراز ساختمان‌های ۵ طبقه به رخ گردشگران و عابرین می‌کشد. اثر را معماران ژاپنی ساخته‌اند: کازوئوسجیما، ریو نیشیتسا.
۵) حیاط مرکزی انستیتو اسمیتسون واشنگتن:
برای این پروژه نیز دست نورمن فاستر را طلبیدند. این بار، در مقابل این معمار سوپر مدرنیست این وظیفه را قرار داده بودند که ساختمانی متعلق به قرن نوزده را بازسازی و مدرنیزه کند وارزش‌های معماری آن را حفظ کند، بی‌آنکه خصیصه‌های تاریخی بنا لطمه ببینند. و این کار محقق شد- پوشش فلز وشیشه ای، به راحتی، با کلیت فضای انستیتو هماهنگ شده وبرای توریست‌هایی که برای دیدن گالری ملی پرتره‌ها وارد آنجا می‌شوند هیچ امر متناقضی وجود ندارد. ‌
۶) دیوارسکوی <نوارسرخ> در پارک <تانگه> در ایالت شینهوانادو چین:
این پارک با این ابنیه اوریژینال (اگر بشود این حجم نواری فلزی را ابنیه نامید)، در ساحل رود تانگه قرار دارد و در موازات آن هم کشیده می‌شود. این اثر معماری نه تنها پارک را منقش می‌کند، توریست‌هارا جلب می‌کند و مکانی برای استراحت و تفریح است، بلکه تغییری نیز درسامانه چراغ و روشنایی است: چراغهای قرارگرفته در دل <نوار سرخ>، با تاریک شدن پارک روشن می‌شوند و نور می‌افشانند.
۷) کریستال> در موزه سلطنتی انتاریو تورنتو کانادا:
وقتی که سال گذشته بنا درمعرض دید و قضاوت کانادایی‌ها قرارگرفت، هم آدم‌های ساده وهم نخبگان هنری، هم این طرفی‌ها راضی بودند هم آن طرفی‌ها. عده‌ای آن را اثری در حد معمول و نه چندان سالم تلقی کردند و عده‌ای آن را اثری هنری و بالا‌ ارزیابی کردند. همه اینها همانی است که از تورنتو محافظه کار انتظار می‌رود. فرم ویژه کریستال هم برای موفقیت تجاری موزه که در آن قرار دارد، وسیله مهمی است. غالبا اینجا توریست‌ها می‌آیند که آن را ازداخل ببینند، ولی هستند بسیاری که آن را از بیرون می‌بینند و لذت می‌برند. به‌خصوص نماهای شیشه‌ای آن را که پر است از عکس‌های چاپ شده کفش‌های مختلف

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۵ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

بتن های نسوز منیزیت کرومیتی

بتن های نسوز منیزیت کرومیتی

رئیس مرکز تحقیق و توسعه خوزستان گفت :برای نخستین بار در کشور بتن های نسوز منیزیت کرومیتی از نسوزهای باطله صنعت سیمان تولید شد به گزارش تحریریه شبکه خبرمهندس صیف الله گرجی گفت پروژه تحقیقاتی به کارگیری مجدد ضایعات مواد نسوز صنعت سیمان با هدف کاهش الودگی های زیست محیطی و استفاده مجدد از یک سرمایه ملی که در گذشته برای صنعت غیرقابل استفاده بود انجام می شود مهندس گرجی یاداور شد با انجام حجم بالایی از ازمایشها از جمله تعیین وبررسی اثر دانه بندی نوع چسب بررسی های فیزیکی و شیمیایی ازمایشاتی روی نمونه ها در دماهای مختلف از 110 تا 1500 درجه سانتیگراد انجام شد وی گفت بر اساس نتایج بدست امده واحد تحقیق و توسعه موفق به تعیین نقطه بهینه دانه بندی و میزان مصرف افزودنی های لازم در ساخت بتن منیزیت کرومیتی از مواد نسوز غیرقابل استفاده در صنعت سیمان کشور شده است مهندس گرجی افزود کمبود مواداولیه برای تولید محصولات نسوز از جمله مشکلاتی است که تولید کنندگان نسوز در جهان با ان مواجه هستند که این مشکل در ایران حتی در حد بحران بروز داشته است و با توجه به اینکه انچه در کشور تولید می شود جوابگوی نیازهای روزافزون نیست استفاده از این نوع بتن علاوه بر رفع کمبود های موجود سبب هزاران دلار صرفه جوئی ارزی در کشور می شود .

منبع: سایت خبری ایران بتن

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

آرماتورهای غیر فولادی در بتن

آرماتورهای غیر فولادی در بتن

در سال های اخیر استفاده محدودی از آرماتورهای غیر فلزی آغاز گشته است هر چند تحقیقات بر روی کاربرد وسیعتر آنها و عملکرد دراز مدت این نوع آرماتورها ادامه دارد این آرماتورها که معروف به آرماتورهای با الیاف پلاستیکی (FRP) هستند از الیاف مختلفی چون الیاف شیشه ای (GFRP) الیاف آرامیدی (Afrp) والیاف کربنی (CFRP) در یک رزین چسباننده تشکیل شده اند.
خاصیت عمده این آرماتورها که سبب کار برد آنها شده است مقاومت در برابر خوردگی آنهاست که می تواند در محیط های بسیار خورنده دوام دراز مدتی داشته باشند. علاوه بر این مقاومت بالا، مقاومت به خستگی بالا، ظرفیت بالای تغییر شکل ارتجاعی، مقاومت الکتریکی زیاد و هدایت مغناطیسی پایین و کم این مواد از مزایای آنها شمرده می شود. البته این مواد معایبی چون کرنش گسیختگی کم و شکننده بودن و خزش زیاد و تفاوت قابل ملاحظه ضریب انبساط حرارتی آنها در مقایسه با بتن را به همراه دارند.
اخیراً از الیاف مختلف شبکه هایی بافته شده و به صورت یک شبکه آرماتور در سطح بتن برای کنترل ترک و کم کردن عرض آن و همچنین در دیوارهای نمای بتنی ازآن استفاده می کنند. تحقیقات روی کاربرد صفحات الیافی به جای صفحات فولادی برای تقویت قطعات خمشی و تیرها و دال ها به ویژه در پل ها ادامه دارد. این صفحات با رزین های اپوکسی به نواحی کششی از خارج اتصال داده می شود. کاربرد صفحات با الیاف کربنی برای این تقویت بیشتر رایج گشته و در چندین پل در ژاپن و در بعضی کشورهای اروپایی از آن استفاده شده است.


منبع: سایت دانشنامه رشد

امتیاز به این وبلاگ

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۴:۵۴ بعد از ظهر  توسط Farham  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر